Aktualności
KPMG - aktualności
W 2024 roku coraz więcej polskich firm wdraża sztuczną inteligencję (AI), z 28% firm już korzystających z tych technologii, a kolejne 30% planuje ich implementację. Mimo dynamicznego rozwoju AI, 65% firm nie monitoruje skuteczności tych rozwiązań, co wskazuje na potrzebę lepszego pomiaru efektywności narzędzi opartych na AI.
Automatyzacja procesów podatkowych staje siÄ™ coraz ważniejszym priorytetem dla polskich firm, z 67% dyrektorów finansowych, którzy jeszcze nie rozpoczÄ™li tego procesu. GÅ‚ówne cele to redukcja kosztów, optymalizacja operacyjna oraz zwiÄ™kszenie zgodnoÅ›ci z przepisami, z naciskiem na automatyzacjÄ™ przygotowania deklaracji podatkowych i weryfikacjÄ™ kontrahentów pod kÄ…tem VAT.
Firmy czerpiÄ… zyski z transformacji cyfrowej, lecz jednoczeÅ›nie obawiajÄ… siÄ™, że mogÄ… nie nadążyć za tempem zmian. Priorytetem inwestycyjnym jest rozwój infrastruktury chmurowej, AI i cyberbezpieczeÅ„stwa, choć wyzwaniem pozostaje skuteczne zarzÄ…dzanie ryzykiem technologicznym. ZachÄ™camy do zapoznania siÄ™ z peÅ‚nym raportem.
Marcin Malmon, Associate Director w Zespole Doradztwa i Wycen dla sektora nieruchomoÅ›ci w KPMG w Polsce, zostaÅ‚ powoÅ‚any do ZarzÄ…du TEGOVA, najważniejszej w Europie organizacji zawodowej rzeczoznawców majÄ…tkowych. To wyróżnienie podkreÅ›la wiodÄ…cÄ… pozycjÄ™ KPMG w obszarze doradztwa nieruchomoÅ›ci, jako jedynej firmy doradczej w Polsce z przedstawicielem na tak wysokim szczeblu w strukturach TEGOVA.
Dyrektorzy finansowi w Polsce w 2025 roku bÄ™dÄ… musieli zmierzyć siÄ™ z wyzwaniami, takimi jak niepewność ekonomiczna, zarzÄ…dzanie Å‚aÅ„cuchem dostaw oraz wymogi zwiÄ…zane z ESG, przy jednoczesnym dążeniu do automatyzacji procesów finansowych. NajwiÄ™ksze szanse na rozwój widzÄ… oni w cyfryzacji i wykorzystaniu sztucznej inteligencji, choć adaptacja nowych technologii wciąż napotyka bariery, takie jak brak wykwalifikowanego personelu i trudnoÅ›ci w integracji systemów.
Polscy liderzy biznesu coraz bardziej skupiajÄ… siÄ™ na budowaniu odpornoÅ›ci organizacyjnej w obliczu rosnÄ…cej niepewnoÅ›ci gospodarczej, z naciskiem na inwestycje w nowe technologie. JednoczeÅ›nie, choć sztuczna inteligencja jest kluczowym obszarem rozwoju, aż 88% polskich prezesów obawia siÄ™, że może ona negatywnie wpÅ‚ynąć na ich firmy w najbliższych latach.
Firmy w Polsce, w obliczu rosnÄ…cych zagrożeÅ„ cyberbezpieczeÅ„stwa, wdrażajÄ… branżowe kodeksy postÄ™powania RODO, aby zapewnić zgodność z przepisami dotyczÄ…cymi ochrony danych osobowych. Kodeksy te pomagajÄ… przedsiÄ™biorstwom minimalizować ryzyko naruszeÅ„ danych oraz podnosić poziom zaufania klientów, szczególnie w sektorach takich jak ochrona zdrowia.
Ostatnie lata przyniosÅ‚y znaczÄ…cy wzrost liczby incydentów cybernetycznych w Polsce, z czego wiÄ™kszość firm zmaga siÄ™ z brakami kadrowymi i ograniczonymi zasobami, co utrudnia skutecznÄ… ochronÄ™. Aby sprostać rosnÄ…cym zagrożeniom, firmy coraz częściej siÄ™gajÄ… po outsourcing usÅ‚ug IT, a nowe regulacje, takie jak NIS2 i DORA, majÄ… wzmocnić poziom bezpieczeÅ„stwa, zwÅ‚aszcza w sektorze przemysÅ‚owym.
KPMG w Polsce ogÅ‚osiÅ‚o awans 12 nowych Partnerów i Partnerek w dziaÅ‚ach Audytu, Consultingu i Doradztwa Podatkowego, co odzwierciedla dynamiczny rozwój firmy. Nowi partnerzy wspierajÄ… klientów w obszarach transformacji cyfrowej i ESG. WÅ›ród awansowanych znaleźli siÄ™ m.in. JarosÅ‚aw FÄ…fara, Anna JabÅ‚oÅ„ska, Justyna Wysocka-Golec oraz MaÅ‚gorzata GleÅ„. Nominacje te potwierdzajÄ… ich zaangażowanie oraz wkÅ‚ad w realizacjÄ™ strategicznych celów KPMG.
Sektor life sciences musi dostosować siÄ™ do wymogów ESG, co jest kluczowe dla jego przyszÅ‚oÅ›ci. Raport KPMG wskazuje, że 79% firm planuje zwiÄ™kszyć inwestycje w zrównoważony rozwój w ciÄ…gu trzech lat. Branża odpowiada za 4,4% globalnych emisji CO2, co wymaga dziaÅ‚aÅ„ na rzecz redukcji Å›ladu wÄ™glowego. Wdrażanie strategii ESG przynosi korzyÅ›ci finansowe i konkurencyjne.
W 2024 roku wiÄ™cej polskich firm deklaruje wdrożenie strategii transformacji cyfrowej, jak wynika z raportu KPMG „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu”. Jedna trzecia firm planuje zwiÄ™kszyć wydatki na cyfryzacjÄ™ w nadchodzÄ…cym roku, a 20% firm, które jeszcze nie majÄ… formalnej strategii, zamierza jÄ… stworzyć. NajwiÄ™cej takich strategii posiadajÄ… duże firmy (42%), a za procesy cyfryzacyjne najczęściej odpowiadajÄ… dziaÅ‚y IT lub CEO. Szczególnie sektor finansowy przoduje w digitalizacji, natomiast branża energetyczna wypada najsÅ‚abiej.
Pomimo spadku wysokoÅ›ci dochodów najbogatszych Polaków roÅ›nie wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce. W ubiegÅ‚ym roku wzrosÅ‚a ona o 12,2% r/r, osiÄ…gajÄ…c 42,4 mld zÅ‚, przy inflacji na poziomie 11,4% – wynika z raportu KPMG pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce.
Eksperci KPMG podzielÄ… siÄ™ swoimi spostrzeżeniami na temat kluczowych trendów i zagadnieÅ„ majÄ…cych wpÅ‚yw na zarzÄ…dzanie firmÄ… w 2024 roku.
Analiza KPMG International pt. „Securing the cloud – the next chapter”
KPMG w Polsce wspiera firmy w trudnym czasie pandemii SARS CoV-2 przygotowując publikacje i opracowania merytoryczne pomagające optymalnie zarządzać biznesem w aktualnej sytuacji rynkowej.
KPMG uruchamia akcjÄ™ Zamów rozmowÄ™ z ekspertem KPMG zarówno w jÄ™zyku polskim, jak i w angielskim.
Termin webcastu: 3 kwietnia 2020 roku, godzina 15:00–16:00.
23 października Sejm uchwaliÅ‚ zmiany w przepisach podatkowych, które majÄ… wejść w życie 1 stycznia 2019 r. WpÅ‚yw planowanych zmian na sytuacjÄ™ podatników wymaga szczegóÅ‚owej analizy u każdego z nich.