Aktualności
KPMG - aktualności
Marcin Malmon, Associate Director w Zespole Doradztwa i Wycen dla sektora nieruchomości w KPMG w Polsce, został powołany do Zarządu TEGOVA, najważniejszej w Europie organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych. To wyróżnienie podkreśla wiodącą pozycję KPMG w obszarze doradztwa nieruchomości, jako jedynej firmy doradczej w Polsce z przedstawicielem na tak wysokim szczeblu w strukturach TEGOVA.
Dyrektorzy finansowi w Polsce w 2025 roku będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami, takimi jak niepewność ekonomiczna, zarządzanie łańcuchem dostaw oraz wymogi związane z ESG, przy jednoczesnym dążeniu do automatyzacji procesów finansowych. Największe szanse na rozwój widzą oni w cyfryzacji i wykorzystaniu sztucznej inteligencji, choć adaptacja nowych technologii wciąż napotyka bariery, takie jak brak wykwalifikowanego personelu i trudności w integracji systemów.
Polscy liderzy biznesu coraz bardziej skupiają się na budowaniu odporności organizacyjnej w obliczu rosnącej niepewności gospodarczej, z naciskiem na inwestycje w nowe technologie. Jednocześnie, choć sztuczna inteligencja jest kluczowym obszarem rozwoju, aż 88% polskich prezesów obawia się, że może ona negatywnie wpłynąć na ich firmy w najbliższych latach.
Firmy w Polsce, w obliczu rosnących zagrożeń cyberbezpieczeństwa, wdrażają branżowe kodeksy postępowania RODO, aby zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Kodeksy te pomagają przedsiębiorstwom minimalizować ryzyko naruszeń danych oraz podnosić poziom zaufania klientów, szczególnie w sektorach takich jak ochrona zdrowia.
Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost liczby incydentów cybernetycznych w Polsce, z czego większość firm zmaga się z brakami kadrowymi i ograniczonymi zasobami, co utrudnia skuteczną ochronę. Aby sprostać rosnącym zagrożeniom, firmy coraz częściej sięgają po outsourcing usług IT, a nowe regulacje, takie jak NIS2 i DORA, mają wzmocnić poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w sektorze przemysłowym.
KPMG w Polsce ogłosiło awans 12 nowych Partnerów i Partnerek w działach Audytu, Consultingu i Doradztwa Podatkowego, co odzwierciedla dynamiczny rozwój firmy. Nowi partnerzy wspierają klientów w obszarach transformacji cyfrowej i ESG. Wśród awansowanych znaleźli się m.in. Jarosław Fąfara, Anna Jabłońska, Justyna Wysocka-Golec oraz Małgorzata Gleń. Nominacje te potwierdzają ich zaangażowanie oraz wkład w realizację strategicznych celów KPMG.
Sektor life sciences musi dostosować się do wymogów ESG, co jest kluczowe dla jego przyszłości. Raport KPMG wskazuje, że 79% firm planuje zwiększyć inwestycje w zrównoważony rozwój w ciągu trzech lat. Branża odpowiada za 4,4% globalnych emisji CO2, co wymaga działań na rzecz redukcji śladu węglowego. Wdrażanie strategii ESG przynosi korzyści finansowe i konkurencyjne.
W 2024 roku więcej polskich firm deklaruje wdrożenie strategii transformacji cyfrowej, jak wynika z raportu KPMG „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu”. Jedna trzecia firm planuje zwiększyć wydatki na cyfryzację w nadchodzącym roku, a 20% firm, które jeszcze nie mają formalnej strategii, zamierza ją stworzyć. Najwięcej takich strategii posiadają duże firmy (42%), a za procesy cyfryzacyjne najczęściej odpowiadają działy IT lub CEO. Szczególnie sektor finansowy przoduje w digitalizacji, natomiast branża energetyczna wypada najsłabiej.
Pomimo spadku wysokości dochodów najbogatszych Polaków rośnie wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce. W ubiegłym roku wzrosła ona o 12,2% r/r, osiągając 42,4 mld zł, przy inflacji na poziomie 11,4% – wynika z raportu KPMG pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce.
Eksperci KPMG podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat kluczowych trendów i zagadnień mających wpływ na zarządzanie firmą w 2024 roku.
Analiza KPMG International pt. „Securing the cloud – the next chapter”
KPMG w Polsce wspiera firmy w trudnym czasie pandemii SARS CoV-2 przygotowując publikacje i opracowania merytoryczne pomagające optymalnie zarządzać biznesem w aktualnej sytuacji rynkowej.
KPMG uruchamia akcję Zamów rozmowę z ekspertem KPMG zarówno w języku polskim, jak i w angielskim.
Termin webcastu: 3 kwietnia 2020 roku, godzina 15:00–16:00.
23 października Sejm uchwalił zmiany w przepisach podatkowych, które mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Wpływ planowanych zmian na sytuację podatników wymaga szczegółowej analizy u każdego z nich.
Coroczny raport KPMG International „Global Automotive Executive Survey” analizuje wiodące trendy w branży motoryzacyjnej. Edycja 2018 powstała na podstawie wywiadów z ponad 900 przedstawicielami kadry zarządzającej, prezesów, dyrektorów, członków zarządów oraz menedżerów.
Raport KPMG i Harvey Nash „Navigating Unicertainty. Perspektywa CEE”
Zapraszamy do udziału w webinarium KPMG w Polsce, na którym omówione zostaną planowane, kluczowe zmiany w ustawie CIT oraz ich konsekwencje dla przedsiębiorstw.