Aktualności
KPMG: Zintegrowane raportowanie ESG staje się standardem wśród największych firm na świecie
5-02-202596% spoÅ›ród 250 najwiÄ™kszych firm na Å›wiecie prowadzi raportowanie w zakresie zrównoważonego rozwoju, a 82% integruje dane ESG z raportami rocznymi. W Polsce 89% najwiÄ™kszych przedsiÄ™biorstw przygotowuje takie raporty – wynika z globalnego raportu KPMG „The move to mandatory reporting. Survey of Sustainability Reporting 2024”. Mimo to, jedynie 22% najwiÄ™kszych firm w Polsce deklaruje dziaÅ‚ania na rzecz zgodnoÅ›ci ze standardami ESRS, co – chociaż jest wynikiem o 10 p.p. powyżej Å›redniej europejskiej – pozostaje wyzwaniem w kontekÅ›cie konkurencyjnoÅ›ci na rynku UE.
Badanie przeprowadzone na rzecz publikacji analizuje stan raportowania ESG wÅ›ród 250 najwiÄ™kszych firm na Å›wiecie (tzw. G250) oraz 5800 firm z 58 jurysdykcji. Wyniki pokazujÄ…, że chociaż odsetek przedsiÄ™biorstw raportujÄ…cych ESG nieznacznie wzrósÅ‚ lub pozostaÅ‚ na stabilnym poziomie, firmy coraz częściej wÅ‚Ä…czajÄ… zebrane dane do raportów rocznych. Kluczowe znaczenie majÄ… tu wymagania regulacyjne, takie jak europejska dyrektywa CSRD, nakÅ‚adajÄ…ca obowiÄ…zek uwzglÄ™dnienia zasady podwójnej istotnoÅ›ci.
Rok 2024 byÅ‚ przeÅ‚omowy dla firm na caÅ‚ym Å›wiecie, które intensywnie przygotowywaÅ‚y siÄ™ do nowej rzeczywistoÅ›ci obowiÄ…zkowego raportowania ESG. W Polsce coraz wiÄ™cej organizacji postrzega ESG nie jako regulacyjny obowiÄ…zek, ale jako element strategii, który zwiÄ™ksza efektywność i buduje zaufanie interesariuszy. Dobrowolne standardy, takie jak GRI czy SASB, odegraÅ‚y ważnÄ… rolÄ™ w przygotowaniu firm na wprowadzenie bardziej rygorystycznych wymogów wynikajÄ…cych z obowiÄ…zkowego raportowania ESRS. W 2025 roku kluczowe bÄ™dzie nie tylko speÅ‚nienie regulacji, ale także skuteczne przeÅ‚ożenie globalnych praktyk na lokalny kontekst. Liderzy rynku już dziÅ› wyznaczajÄ… trendy, pokazujÄ…c, że profesjonalne podejÅ›cie do raportowania ESG jest narzÄ™dziem budowania przewagi konkurencyjnej i dÅ‚ugoterminowej wartoÅ›ci. Te firmy mogÄ… stać siÄ™ wzorem dla innych, wspierajÄ…c transformacjÄ™ polskiego biznesu w kierunku gospodarki niskoemisyjnej – komentuje Iwona Galbierz-Sztrauch, Partner, Szef DziaÅ‚u UsÅ‚ug Finansowych w KPMG w Polsce.
Raport wskazuje, że 60% najwiÄ™kszych firm z 58 badanych jurysdykcji powiÄ…zaÅ‚o swoje cele redukcji emisji z zaÅ‚ożeniami Porozumienia Paryskiego, a 95% spoÅ›ród nich publikuje konkretne cele emisyjne. Z kolei w Polsce jedynie 22% najwiÄ™kszych firm deklaruje dziaÅ‚ania na rzecz zgodnoÅ›ci ze standardami ESRS, co mimo że jest wynikiem o 10 p.p. powyżej Å›redniej europejskiej, pozostaje wyzwaniem w kontekÅ›cie konkurencyjnoÅ›ci na rynku UE.
Raportowanie kwestii zrównoważonego rozwoju staje siÄ™ kluczowym elementem strategii biznesowych na caÅ‚ym Å›wiecie. Wzmacniać ten trend bÄ™dzie także oddziaÅ‚ywanie obowiÄ…zkowego raportowania w Unii Europejskiej, wprowadzanego na mocy dyrektywy CSRD na szerokie grono firm spoza Unii.
Dynamicznie zwiÄ™ksza siÄ™ nie tylko liczba firm ujawniajÄ…cych dane ESG, ale również zakres tematyczny ujawnieÅ„. Obecnie 95% podmiotów z grupy 250 najwiÄ™kszych globalnych spóÅ‚ek prezentuje swoje cele klimatyczne – to o 15 punktów procentowych wiÄ™cej niż w 2022 roku. Kwestie ochrony bioróżnorodnoÅ›ci raportuje już niemal co druga z badanych firm, podczas gdy cztery lata temu robiÅ‚a to co czwarta. Zarówno obowiÄ…zkowe regulacje, jak i dobrowolne standardy raportowania, które wciąż cieszÄ… siÄ™ popularnoÅ›ciÄ…, sprzyjajÄ… poprawie jakoÅ›ci oraz poszerzaniu zakresu ujawnieÅ„ w zakresie zrównoważonego rozwoju – mówi Justyna Wysocka-Golec, Partnerka w Dziale Advisory, Liderka ZespoÅ‚u ESG, Dekarbonizacji i BioróżnorodnoÅ›ci w KPMG w Polsce.
Raportowanie zrównoważonego rozwoju uÅ‚atwia identyfikacjÄ™ i zarzÄ…dzanie ryzykiem ESG. DziÄ™ki rzetelnej ocenie potencjalnego wpÅ‚ywu tych ryzyk na organizacjÄ™, oszacowaniu ich prawdopodobieÅ„stwa i znaczenia oraz opracowaniu i ujawnieniu strategii ich mitygacji lub adaptacji, organizacje mogÄ… proaktywnie reagować na kwestie takie jak skutki zmian klimatycznych, zakÅ‚ócenia w Å‚aÅ„cuchach dostaw, zmiany regulacyjne czy ryzyko utraty reputacji. Pozwala to zmniejszyć podatność na zagrożenia, zwiÄ™kszyć odporność modelu biznesowego oraz chronić dÅ‚ugoterminowÄ… wartość firmy – przyznaje Tomasz KoÅ‚odziejczyk, Dyrektor, Lider usÅ‚ug ESG dla sektora finansowego, KPMG w Polsce.
Publikacja prezentuje również zróżnicowanie w sposobie podejÅ›cia do raportowania w zależnoÅ›ci od regionów Å›wiata. W regionie Azji i Pacyfiku aż 81% firm ujmuje ESG w raportach rocznych, podczas gdy na Bliskim Wschodzie i w Afryce odsetek ten wynosi jedynie 50%. W Europie Polska wyróżnia siÄ™ szczególnie w sektorach leÅ›nictwa i papieru, gdzie 89% firm raportuje ESG, co jest najwyższym wynikiem spoÅ›ród wszystkich branż. Na kolejnych miejscach plasujÄ… siÄ™ firmy motoryzacyjne (86%) i przedsiÄ™biorstwa użytecznoÅ›ci publicznej (85%).
PeÅ‚na treść raportu dostÄ™pna jest na stronie: Badanie stanu raportowania zrównoważonego rozwoju - KPMG Poland.
KPMG - więcej aktualności i informacji