Dowiedz się więcej
o sekcjach narodowych SPCC:

Biuro prasowe

 
 

 

>>>
 

 
AKTUALNOŚCI


 

 
Gala 20-lecia Skandynawsko- Polskiej Izby Gospodarczej
13 września 2024
 
Ponad 250 gości, w tym reprezentanci największych inwestorów skandynawskich, świata dyplomacji, mediów i polityki wzięło udział w Gali 20-lecia Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, która odbyła się 12 września w Uffizio Primo w Warszawie.

 
Konkurs Skandynawsko- Polskiej Izby Gospodarczej Nordic Excellence Award rozstrzygnięty!
 
13 września 2024
12 września podczas Gali 20-lecia Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej poznaliśmy laureatów konkursu Nordic Excellence Award. Czas na podsumowanie pierwszej edycji konkursu.

W ośmiu kategoriach kapituła konkursu poza nagrodami głównymi przyznała również wyróżnienie  w kategorii „Innowator”. Stena Recycling została nagrodzona aż w dwóch kategoriach. Szczególne uznanie w niemal każdej kategorii zyskały inwestycje i rozwiązania wspierające różne obszary zielonej transformacji.

Zarząd SPCC przyznał również nagrodę specjalną dla prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka za nieocenione wsparcie dla inwestorów, które uczyniło Szczecin miastem kluczowym na mapie skandynawskich inwestycji.

 
Premiera raportu „Partnerstwo, wiedza, rozwój. Wpływ firm skandynawskich na polską gospodarkę”.
Raport ukazał się z okazji 20-lecia Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC)
 
12 września 2024
Dziś ma premierę Raport „Partnerstwo, wiedza, rozwój. Wpływ firm skandynawskich na polską gospodarkę”.

To publikacja szczególna, ponieważ bezpośrednim impulsem do jej stworzenia jest obchodzone w tym roku dwudziestolecie działań Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) na rzecz wzmacniania relacji gospodarczych krajów nordyckich i Polski. Publikacja ta podsumowuje wpływ skandynawskich firm na polską gospodarkę analizując inwestycje zrealizowane w ostatnich dwóch dekadach oraz skalę i charakter wymiany handlowej.

Raport powstał we współpracy ze SpotData, cetrum wiedzy i analiz ekonomicznych. Dodatkową częścią projektu są trzy raporty komplementarne analizujące inwestycje duńskie, norweskie i szwedzkie.

 

Komunikat Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej
16 sierpnia 2023
 
16 sierpnia 2023 z inicjatywy Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej i Międzynarodowej Grupy Izb Handlowych, w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych odbyło się spotkanie przedstawicieli Izb, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Lasów Państwowych oraz FSC Poland, zaproszonych przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą.

Celem spotkania było osiągnięcie lepszego zrozumienia stanowisk uczestników oraz przybliżenie perspektywy przedsiębiorców na aspekty działalności związanej z certyfikacją gospodarki leśnej i drewna.

Strony zgodnie podtrzymują wolę prowadzenia dalszego dialogu mającego na celu wypracowanie rozwiązania akceptowalnego dla wszystkich zaangażowanych interesariuszy.
 

 
Premiera raportu Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) „On the GREEN WAY. Współpraca polsko-skandynawska na drodze do zielonej transformacji”. Relacja z debaty SPCC podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 28 kwietnia 2022

Raport SPCC "On the GREEN WAY: polsko-skandynawska współpraca na drodze do zielonej transformacji", którego premiera odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezentuje szeroki zakres współpracy krajów nordyckich i Polski, oraz zakreśla perspektywy rozwoju relacji gospodarczych między partnerami.

Raport prezentuje podejście firm skandynawskich do wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju, wskazuje czynniki wspierające i bariery stojące na drodze zielonej transformacji z punktu widzenia skandynawskiego biznesu oraz definiuje najbardziej perspektywiczne obszary współpracy między Polską i Skandynawią.

Publikacja skupia się na dwóch obszarach: transformacji energetycznej i gospodarce obiegu zamkniętego, a działania przedsiębiorstw ilustruje dwadzieścia wdrożonych zielonych praktyk.

Dowiedz się więcej
 

Nordycka perspektywa. Podsumowanie wystąpienia Bertela Haardera, Przewodniczącego Rady Nordyckiej, podczas kongresu Open Eyes Economy Summit 2021

16 listopada 2021
Zmiany klimatu i (post)pandemiczne wyzwania zdominowały dyskurs publiczny na całym świecie. O perspektywie nordyckiej i rozwiązaniach, po które sięgają kraje skandynawskie mówił podczas Open Eyes Economy Summit, Przewodniczący Rady Nordyckiej, pan Bertel Haarder, zaproszony na kongres przez OEES i Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą.

Przeczytaj relację >
 
Ministerstwo Infrastruktury uwzględnia stanowisko SPCC wobec Projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym

25 października 2021


W sierpniu br. Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza przekazała swoje stanowisko wobec Projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (UC93) opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, na ręce Ministra Infrastruktury. Wszystkie uwagi zgłoszone przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą zostały uwzględnione w całości bądź częściowo.

Czytaj dalej>

 
Stanowisko IGCC wobec ustawy z dnia 1 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym.

13 października 2021

Przedstawiciele IGCC ( Międzynarodowej Grupy Izb Handlowych) przekazali na ręce Kazimierza Kleina, Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, uwagi do ustawy z dnia 1 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wyrazili m.in. stanowczy sprzeciw odnośnie wprowadzenia tzw. minimalnego podatku dochodowego.

Ponadto zgłoszono uwagi dotyczące m.in. podatkowych grup kapitałowych,podatku od przerzucanych dochodów oraz tzw. ukrytej dywidendy.

Zapoznaj się z pełnym stanowiskiem IGCC

 
Ustawa OZE w kontekście terminu spełnienia obowiązku aukcyjnego. Stanowisko IGCC

1 października 2021

 
IGCC zwróciło się do Pana Ireneusza Zyski, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska z apelem o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia zmian legislacyjnych w tzw. ustawie OZE. Proponowana modyfikacja dot. przede wszystkim  art. 79 ust. 1 w zakresie wydłużenia terminu spełnienia obowiązku aukcyjnego.

Zapoznaj się z pełnym stanowiskiem IGCC

Minimalny podatek dochodowy. Stanowisko IGCC

16 września 2021

IGCC, Stowarzyszenie Izb Międzynarodowych przedstawiło postulaty dotyczące zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) w zakresie wprowadzenia tzw. minimalnego podatku dochodowego, tzw. ukrytej dywidendy oraz podatku od przerzuconych dochodów, których wprowadzenie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1532 wraz z autopoprawką, druk sejmowy nr 1532-A).

Zapoznaj się z pełnym stanowiskiem IGCC
 

Ustawa o CIT. Stanowisko IGCC wobec projektowanych zmian.

30 sierpnia 2021

Międzynarodowa Grupa Izb Międzynarodowych (IGCC) wzięła udział w konsultacjach publicznych dot. Projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku  dochodowym od osób prawnych oraz niektorcyh innych ustw.

IGCC podkreśliła pozytywny odbiór korzystnych dla przedsiębiorców zmian, jak na przykład złagodzenie niektórych warunków działania podatkowych grup kapitałowych, szczególnie uchylenie wymogu wykazania za każdy rok podatkowy grupy podatkowej poziomu rentowności na poziomie co najmniej 2%.

Jednocześnie wskazano zmiany budzące wątpliwości i pewne niejasności wymagające doprecyzowania.

Zapoznaj się z pełnym stanowiskiem IGCC

 
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym. Stanowisko IGCC zgłoszone w ramach konsultacji publicznych

30 sierpnia 2021

 
W odpowiedzi na ogłoszone 26.07.2021 konsultacje publiczne w sprawie Projektu Ustawy, którego przedmiotem są m.in. uproszczenia w zakresie cen transferowych w ramach "Polskiego Ładu" Międzynarodowa Grupa Izb Międzynarodowych (IGCC) przedstawiła swoje propozycje i uwagi.

Zapoznaj się z stanowiskie IGCC

 
Morska energetyka wiatrowa: Stanowisko SPCC wobec projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie oceny wniosków

23 sierpnia 2021

 
13 sierpnia 2021 opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie oceny wniosków złożonych w postępowaniu rozstrzygającym art. 27g ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej w brzmieniu nadanym projektowaną ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Rozporządzenia ma na celu ustalenie szczegółowych kryteriów i punktacji za każde kryterium oceny wniosków w postępowaniu rozstrzygającym, a także minimum kwalifikacyjnego oraz minimalnego zakresu informacji i dokumentów pozwalających na ustalenie spełnienia przez wnioskodawców kryteriów.

Bilateralne izby gospodarcze działające w Polsce, w imieniu inwestorów reprezentujących sektor morskiej energetyki wiatrowej,  przekazała na ręce Pana Ministra Andrzeja Adamczyka uwagi dotyczące zmian wprowadzonych w wyniku drugiej tury konsultacji publicznych ww. Rozporządzenia.

W liście wyrażono zaniepokojenie kierunkiem proponowanych zmian, z uwagi na to, że możliwe jest stwierdzenie niezgodności Rozporządzenia z prawem Unii Europejskiej, jak również z wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi.
Przedstawicie inwestorów zwrócili się do Ministra Infrastruktury z prośbą o przeprowadzenie kolejnych konsultacji publicznych, których przedmiotem będzie opublikowane w sierpniu Rozporządzenie,  ponieważ w Rozporządzeniu, pojawiło się wiele ważnych zagadnień, które nie były uprzednio przedmiotem konsultacji publicznych.

Zapoznaj się z pełnym stanowiskiem Stowarzyszenia Izb Międzynarodowych, IGCC

 
Stanowisko SPCC wobec Projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym

20 sierpnia 2021

 
Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza przekazała swoje stanowisko wobec Projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (UC93) opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, na ręce Ministra Infrastruktury.

W liście podkreślono, że  niektóre z projektowanych zmian, budzą zaniepokojenie przedsiębiorców.

Zapoznaj się się z pełnym stanowiskiem SPCC

 
Stanowisko IGCC w sprawie proponowanych zmian przepisów o cenach transferowych

2021.06.28


IGCC podkreśla, że ogłoszenie prekonsultacji w tak ważnej dla wielu przedsiębiorców kwestii jak uproszczenie przepisów, w zakresie cen transferowych, jest bardzo istotne. Jednocześnie Stowarzyszenie IGCC zwraca uwagę na problematykę przepisów
dotyczących transakcji z podmiotem znajdującym się w kraju lub na terytorium stosującym szkodliwą konkurencję podatkową  oraz konsultowanych w odrębnym trybie Objaśnień podatkowych w zakresie cen transferowych.

Zapoznaj się ze wszystkimi uwagami IGCC

 
Walne Zgromadzenie Członków Izby wybrało nowy Zarząd SPCC

2021.06.17


17 czerwca 2021 Walne Zgromadzenie Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej powołało nowy Zarząd organizacji. Stanowisko prezesa objął na kolejną kadencję Carsten Nilsen, członek zarządu spółki Amaze. Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza jest trzecią co wielkości międzynarodową izbą gospodarczą działającą w Polsce. Obecnie zrzesza blisko 400 podmiotów.

Dowiedz się więcej

 
Stanowisko Koalicji Izb Handlowych dla Zdrowia wobec Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności

2021.04.02

Koalicja Izb Handlowych (KIH) po zapoznaniu się z przekazanym do konsultacji projektem Krajowego Planu Odbudowy zgodziła się z diagnozą postawioną w dokumencie, oceniła jednocześnie, że nie wszystkie zaproponowane rozwiązania są spójne z dotychczas przyjętymi strategami, m.in. Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju, Polityką Lekową Państwa czy też  ostatnio uchwalonym Funduszem Medycznym.
KIH sformułowała także rekomendacje, które  pozwolą na efektywną realizacją KPO.
 

Stanowisko Stowarzyszenia Izb Międzynarodowych, IGCC
ws. Projektu Ustawy o Dodatkowych Przychodach NFZ, NFOZ oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów

2021-02-16

 

 

W związku z opublikowaniem Projektu Ustawy o Dodatkowych Przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów  i skierowaniem go do konsultacji publicznych stowarzyszenie Izb Międzynarodowych, którego członkiem jest Skandynawsko-Polska Izga Gospodarcza, przedstawiło swoje stanowisko i przekazało je na ręcę pana Tadeusza Kościńskiego, Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zapoznaj się ze stanowiskiem Izb Międzynarodowych >>


Stanowisko Stowarzyszenia Izb Międzynarodowych, IGCC
ws projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw opublikowanego w dn 14. stycznia 2021 r. (UC69), w ramach konsultacji społecznych.

2021-02-10
 

 
 

Po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, opublikowanym w dniu 14 stycznia 2021 r. („Projekt”), izby międzynarodowe, wchodzące w skład IGCC, wyraziły zaniepokojenie i negatywną opinię co do art. 1 pkt 37 Projektu, zgodnie z którym do art. 106 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1076 ze zm.; dalej: „Ustawa”) mają zostać dodane ustępy 1a-1d, w zakresie wysokości i zasad nakładania kar przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: „UOKiK”) na związki przedsiębiorców w oparciu o projektowane ustępy 1a-1d.

Nie zgadzamy się z twierdzeniem o konieczności wprowadzenia tej zmiany. Uważamy, że godzi ona w istotę i cel funkcjonowania organizacji branżowych. Rozwiązania zaproponowane w art. 1 pkt 37 Projektu, budzą poważny niepokój ponieważ mogą stanowić istotne zagrożenie dla dalszego rozwoju organizacji przedsiębiorców w Polsce.

Przeczytaj pełne uzasadnie >>
 

Skandynawskie sieci handlowe - jak sobie radzą w czasach pandemii?

2020-10-21


Wiosną branżę handlową zelektryzowała wiadomość o przejęciu sklepów TESCO przez duńską Salling Group, na początku października IKEA ogłosiła, że pomimo pandemii w roku finansowym 2020 odnotowała rekordowo wysoką sprzedaż  z wzrostem o 2,6% rok do roku, sprzedaż online szwedzkiej sieci Jula wzrosła kilkukrotnie, a 22. października swoje podwoje otworzy kolejny sklep sieci, tym razem w Nowym Sączu. Czy to oznacza, że skandynawskie sieci przeszły przez pierwszą fazę pandemii suchą stopą?

Czytaj dalej>> 

 

Wsparcie elektormobilności - Izby bilateralne zgłaszają konkretne postulaty

2020-08-17

10 izb bilateralnych działających w Polsce, w tym Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, przekazało Ministrowi Klimatu, Michałowi Kurtyce list zawierający propozycje działań, które pomogą w szybszej transformacji polskiego sektora transportu w kierunku zeroemisyjności. Wśród postulatów znalazła się m.in. propozycja pełnego odliczenia VAT od zakupu i eksploatacji e-pojazdów przez przedsiębiorców.

Dowiedz się więcej >>
 


Wpływ pandemii na kondycję firm - wynik badania IGCC

2020-07-02

Ogłoszono wyniki badania "Przetrwać COVID19 - Wpływ pandemii na działalność firm w Polsce", przeprowadzonego wśród firm zrzeszonych w izbach bilateralnych należących do International Group of Chambers of Commerce (IGCC). 80% firm przewiduje spadek wyników finansowych na koniec roku, a niemal 90% odnotowało zmniejszenie sprzedaży.
Dowiedz się więcej>>

 

Stanowisko IGCC w kwestii wznowienia lotów międzynarodowych

2020-06-02

Inwestorzy zagraniczni w Polsce wzywają do szybkiego ponownego uruchomienia lotów międzynarodowych z naciskiem na destynacje zachodnioeuropejskie - wynika z badania przeprowadzonego przez działające w Polsce bilateralne izby handlowe. Dowiedz się więcej>>
 

 

 

 

 

Projekt i wykonanie i2D