No Fluff Jobs: [RAPORT] Kobiety w IT 2022. Szanse oraz możliwości rozpoczęcia i rozwoju kariery.

1-04-2022

Poznaj szanse i możliwoÅ›ci kobiet w IT – jak wyglÄ…daÅ‚a ich droga do kariery, czy udaÅ‚o im siÄ™ znaleźć pracÄ™ w IT po przebranżowieniu? Które specjalizacje najczęściej wybierajÄ… i czy mogÄ… liczyć na awans? Poczytaj o sile kobiet w IT w najnowszym raporcie No Fluff Jobs.

Marzec w No Fluff Jobs oznacza jedno: przygotowania do publikacji kolejnego (to już trzeci!) raportu o kobietach w IT. Każdy kolejny przebija ten poprzedni pod wzglÄ™dem iloÅ›ci zebranych danych. W 2021 roku poszerzyliÅ›my raport o perspektywÄ™ kandydatek IT. W tym roku przeprowadziliÅ›my badanie również na rynku wÄ™gierskim. Przed TobÄ… 39 stron wnikliwej analizy szans i możliwoÅ›ci specjalistek na wymagajÄ…cym rynku pracy IT. Jakie sÄ… kobiety w IT?

Nie tylko programistki. Najwięcej respondentek to testerki i project managerki.

Prawie poÅ‚owa – bo 46,2% – uczestniczek badania wskazaÅ‚a, że ich obecne stanowisko pracy nie wymaga umiejÄ™tnoÅ›ci programowania. Czym wiÄ™cej zajmujÄ… siÄ™ kobiety w IT? Najczęściej udzielanÄ… odpowiedziÄ… byÅ‚ Testing (18,6%) oraz Project Management (16%). Warto zwrócić uwagÄ™ szczególnie na tÄ™ drugÄ… kategoriÄ™, która w 2021 zaliczyÅ‚a jeden z najwiÄ™kszych skoków w wynagrodzeniu na B2B, osiÄ…gajÄ…c wideÅ‚ki 14,000–18,616 PLN (+VAT). JeÅ›li jednak spojrzymy na kariery programistek, najwiÄ™kszy odsetek respondentek zadeklarowaÅ‚ pracÄ™ w Backendzie (15%).

Kobiety w IT: siła przebranżowienia

Wyniki badania skutecznie rozprawiÅ‚y siÄ™ z krzywdzÄ…cym przekonaniem zakorzenionym w branży. Otóż wcale nie trzeba pasjonować siÄ™ tech Å›wiatem od najmÅ‚odszych lat, by osiÄ…gnąć coÅ› w tej dziedzinie. WÅ›ród naszych respondentek jedynie 27,5% kobiet to absolwentki informatyki lub pokrewnego kierunku technicznego. Aż 55% weszÅ‚o do IT po studiach niespecjalistycznych, kursach/szkoleniach/bootcampach bÄ…dź procesie samodzielnej nauki. JeÅ›li zaÅ› chodzi o specjalistki IT z WÄ™gier – tutaj też mamy do czynienia z imponujÄ…cym wynikiem – 44,49% WÄ™gierek przeszÅ‚o proces przebranżowienia.

Nigdy nie jest za późno na zmiany! Wbrew pozorom w branży IT szanse majÄ… osoby o różnorodnym zakresie kompetencji. Znajdzie siÄ™ tu wiÄ™c miejsce i dla filolożki, i dla antropolożki.

Co ciekawe, gdy spytaliÅ›my nasze respondentki, czy znalezienie pierwszej pracy w IT jest trudne, grupÄ… wiekowÄ…, która udzieliÅ‚a najwiÄ™cej przeczÄ…cych odpowiedzi, byÅ‚y kobiety +45!

Czy kobiety w IT awansujÄ…?

AwansujÄ…. SprawdziliÅ›my to i w badaniu, i wÅ›ród pracowniczek i pracowników No Fluff Jobs. OkazaÅ‚o siÄ™, że w 2021 aż 10 awansów na 14 przypadÅ‚o pracowniczkom NFJ. Z kolei wÅ›ród ankietowanych „upgrade” zaliczyÅ‚o 53% specjalistek IT.

Wyzwania wspóÅ‚czesnych specjalistek IT

Z czym muszÄ… siÄ™ mierzyć kandydatki i specjalistki? Wiele z nich dotkliwie odczuÅ‚o skutki pandemii – oprócz zwiÄ™kszonej niepewnoÅ›ci zawodowej kobiety czÄ™sto braÅ‚y na siebie dodatkowe obowiÄ…zki domowe. Co wiÄ™cej, próg wejÅ›cia do IT wciąż pozostaje wysoki, co może utrudniać start w branży kandydatkom w trakcie przebranżowienia. Dopiero od niedawna organizacje aktywniej dbajÄ… o różnorodność w zespoÅ‚ach i wdrażajÄ… mechanizmy walczÄ…ce z dyskryminacjÄ…. Choć wszystkie te czynniki mogÄ… zniechÄ™cać, my zachÄ™camy – nie poddawajcie siÄ™. Przy obecnej luce kadrowej i rosnÄ…cym zapotrzebowaniu na specjalistów IT firmy zaczęły otwierać siÄ™ na nowe talenty. Powodzenia!

Pełna wersja Raportu TUTAJ


No Fluff Jobs - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D