Aktualności
Velux Grupa: Inwestycja w dobrej jakości mieszkalnictwo socjalne się opłaca – wnioski z raportu Grupy VELUX
14-02-2019Jak wynika z najnowszego raportu „Barometr zdrowych domów 2018”, którego inicjatorem od 4 lat jest Grupa VELUX, inwestycja w mieszkalnictwo socjalne dobrej jakoÅ›ci i po przystÄ™pnych cenach może poprawić ogólny stan zdrowia spoÅ‚eczeÅ„stwa, a także jakość życia najuboższych. Ważne jest obniżenie kosztów eksploatacji lokali komunalnych, jako kluczowy czynnik w rozwiÄ…zaniu problemów zadÅ‚użania siÄ™ lokatorów. Tym bardziej, że skala zadÅ‚użeÅ„ mieszkaÅ„ komunalnych w Polsce jest alarmujÄ…ca i dotyczy 50% takich mieszkaÅ„.
Analizy zawarte w „Barometrze zdrowych domów” pokazujÄ…, że budynki mieszkalne zÅ‚ej jakoÅ›ci kosztujÄ… gospodarki EU prawie 194 mld EUR rocznie – w postaci kosztów bezpoÅ›rednich zwiÄ…zanychz opiekÄ… zdrowotnÄ… i powiÄ…zanymi usÅ‚ugami medycznymi i socjalnymi – oraz kosztów poÅ›rednich, takich jak utrata produktywnoÅ›ci i jakoÅ›ci życia. Szacuje siÄ™, że podniesienie standardu mieszkalnictwa do akceptowalnego poziomu w caÅ‚ej Europie kosztowaÅ‚oby okoÅ‚o 295 mld EUR. Oznacza to, że inwestycja mogÅ‚aby zostać spÅ‚acona w ciÄ…gu 18 miesiÄ™cy, dziÄ™ki oszczÄ™dnoÅ›ciom w opiece zdrowotnej, zmniejszeniu kosztów spoÅ‚ecznych oraz zwiÄ™kszonej wydajnoÅ›ci.
Stan budownictwa komunalnego w Polsce
ZÅ‚a jakość budynków w dużym stopniu dotyczy budownictwa komunalnego. Jak czytamy w Barometrze - lokale komunalne stanowiÄ… w Polsce ok. 7% zasobu mieszkaniowego. Najczęściej sÄ… to budynki ponad czterdziestoletnie, czÄ™sto przedwojenne, w zÅ‚ym stanie technicznym, wymagajÄ…ce remontów, dużo starsze niż te, które sÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ… prywatnÄ…. Tymczasem, życie w zÅ‚ych warunkach skutkuje bardzo czÄ™sto problemami spoÅ‚ecznymi w obszarze zdrowotnym, edukacyjnym i zawodowym.
Ponadto, w wielu przypadkach pomimo remontów lokali kwestia ogrzewania i niskiej efektywnoÅ›ci energetycznej budynków komunalnych pozostaje bez zmian. CzÄ™sto zdarza siÄ™, że lokatorzy mieszkaÅ„ komunalnych spÅ‚acajÄ… raty za ogrzewanie nawet do poczÄ…tku kolejnego sezonu grzewczego. Przez nieszczelne okna wieje chÅ‚odem, a temperatura jest tak niska, że trzeba spać w grubych ubraniach. Przyczyn takiej sytuacji należy upatrywać w zÅ‚ym stanie zasobu mieszkaÅ„ komunalnych w Polsce oraz wysokich kosztach jego użytkowania. NajczÄ™stszym źródÅ‚em ciepÅ‚a w nieefektywnych energetycznie mieszkaniach komunalnych w Polsce, jest najdroższe z możliwych - ogrzewanie elektryczne.
„Nie przywiÄ…zuje siÄ™ dużej wagi do obniżenia kosztów utrzymania lokali komunalnych, w których zazwyczaj mieszkajÄ… osoby najuboższe. Gminy preferujÄ…, aby lokale komunalne byÅ‚y ogrzewane elektrycznie, co jest najdroższym możliwym źródÅ‚em ciepÅ‚a, ale jednoczeÅ›nie Å‚atwym do opomiarowania z perspektyw gminy” – komentuje Magdalena Ruszkowska-CieÅ›lak, Prezes ZarzÄ…du Fundacji Habitat for Humanity Poland.
W „Barometrze zdrowych domów” pokazane zostaÅ‚y również inne bolÄ…czki mieszkalnictwa komunalnego, jak choćby niska dynamika remontów lokali komunalnych. Najczęściej zwiÄ…zane jest to z faktem przerzucania na najemcÄ™ kosztów remontu przyznanego lokalu, pomimo speÅ‚niania przez niego najniższych kryteriów dochodowych. Brak kapitaÅ‚u potrzebnego do wykonania remontu sprawia, że osoby te zamieszkujÄ… w zÅ‚ych i niezdrowych warunkach. KolejnÄ… sprawÄ… jest brak programów, które edukowaÅ‚yby lokatorów mieszkaÅ„ komunalnych w zakresie oszczÄ™dzania energii, wody, ciepÅ‚a w gospodarstwie domowym.
Tymczasem skala zadÅ‚użeÅ„ mieszkaÅ„ komunalnych w Polsce jest alarmujÄ…ca. Prawie 50% mieszkaÅ„ w zasobie komunalnym jest zadÅ‚użonych. NajwiÄ™cej takich mieszkaÅ„ jest w województwach Å›lÄ…skimi dolnoÅ›lÄ…skim, zaÅ› najmniej w województwach na Å›cianie wschodniej oraz w Å›wiÄ™tokrzyskimi opolskim.
Nie tylko budownictwo komunalne
Warto przy tym podkreÅ›lić, że problem ubóstwa energetycznego dotyczy nie tylko lokatorów mieszkaÅ„ komunalnych, lecz obejmuje coraz wiÄ™ksze grono użytkowników energii w Polsce. Jak wynika z analiz zawartych w Barometrze 2017 blisko 9 mln Polaków nie jest w stanie ponosić kosztów ogrzewania swoich domów, tak aby zapewnić sobie komfort cieplny zimÄ…, a ponad 6 mln zalega z rachunkami za energiÄ™.
„Potrzebne sÄ… skuteczne mechanizmy wsparcia i wspóÅ‚praca na rzecz poprawy stanu budownictwa mieszkaniowego w Polsce, w tym budynków zamieszkiwanych przez najuboższych. Przy czym do renowacji powinniÅ›my podchodzić w sposób kompleksowy, dziÄ™ki czemu poprawimy efektywność energetycznÄ… budynków, która z pewnoÅ›ciÄ… wpÅ‚ynie na obniżenie kosztów eksploatacji mieszkaÅ„, ale także jakość życia i zdrowie mieszkaÅ„ców” – komentuje Jacek SiwiÅ„ski, Prezes VELUX Polska.
Ważne jest również zwiÄ™kszenie dostÄ™pnoÅ›ci renowacji w Polsce, co z pewnoÅ›ciÄ… wpÅ‚ynie na jej tempo, które obecnie utrzymuje siÄ™ na poziomie 1-2% rocznie.
„Aby zwiÄ™kszyć tempo renowacji budynków mieszkalnych musimy obniżać bariery ekonomiczne dla wÅ‚aÅ›cicieli. Remont wiąże siÄ™ ze znacznymi kosztami, ale lepiej jest przeprowadzić renowacjÄ™ bardziej kompleksowo z zastosowaniem dobrych i przystÄ™pnych cenowo materiaÅ‚ów, niż wymienić wyÅ‚Ä…cznie źródÅ‚o ciepÅ‚a czy zainwestować tylko w wymianÄ™ okien lub nie przeprowadzić jej wcale. Dlatego przepisy powinny umożliwiać zastosowanie podczas renowacji materiaÅ‚ów budowlanych o mniej wyÅ›rubowanych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach i bardziej dostÄ™pnych. UwzglÄ™dnienie takiego podejÅ›cia w przepisach mogÅ‚oby wpÅ‚ynąć na zwiÄ™kszenie tempa renowacji, a tym samym na jakość powietrza, zdrowie i jakość życia. Naszym pomysÅ‚em chcemy zainteresować resort odpowiedzialny w rzÄ…dzie za budownictwo” – zapowiada Jacek SiwiÅ„ski.
RenovActive czyli przykład renowacji niskobudżetowej
Renowacja, która poprawi efektywność energetycznÄ…, komfort i zdrowie, nie musi być zbyt kosztowna. Aby to udowodnić, w 2016 roku Grupa VELUX zakoÅ„czyÅ‚a projekt „RenovActive”. PrzeistoczyÅ‚a nienadajÄ…cy siÄ™ do zamieszkania budynek na przedmieÅ›ciach Brukseli w Belgii w jasnÄ…, zdrowÄ… i energooszczÄ™dnÄ… nieruchomość.
Projekt musiaÅ‚ zostać zrealizowany w ramach standardowego budżetu wyznaczonego przez lokalne przedsiÄ™biorstwo budownictwa socjalnego na renowacjÄ™ tego typu budynków. Aby budynek sÅ‚użyÅ‚ za wzór renowacji dla innych podobnych budynków w dzielnicy, opracowano różne znormalizowane elementy renowacyjne, w tym:
- Więcej światła dziennego i naturalny przepływ powietrza przez dom za pomocą centralnej klatki schodowej i okien dachowych.
- Poprawa skorupy i izolacji budynku.
- Zwiększenie powierzchni mieszkalnej poprzez przebudowę poddasza i rozbudowę budynku.
Wprowadzone zmiany okazaÅ‚y siÄ™ skuteczne i caÅ‚y czas sÄ… monitorowane. Przede wszystkim nastÄ…piÅ‚a poprawa stanu zdrowia mieszkaÅ„ców, którzy przestali narzekać na jakość ich snu, chorowali przez mniej dni w roku i zmniejszyÅ‚o siÄ™ ich zapotrzebowanie na leki. Ponadto, dziÄ™ki zastosowaniu regulowanej wentylacji naturalnej, poprawiÅ‚a siÄ™ jakość powietrza.
W oparciu o sukces tego projektu, firma zajmujÄ…ca siÄ™ budownictwem socjalnym, bÄ™dÄ…ca wÅ‚aÅ›cicielem domu, zdecydowaÅ‚a siÄ™ na renowacjÄ™ kolejnych 86 domów zgodnie z koncepcjÄ… RenovActive.
Raport w wersji elektronicznej dostępny na stronie: www.velux.pl/zdrowedomy
Informacje o projekcie RenovActive na stronie https://www.activehouse.info/cases/renovactive/
Velux Grupa - więcej aktualności i informacji