Aktualności
Fortum Power and Heat Polska: Walka ze smogiem trwa przez cały rok
19-04-2018Bilans walki o czyste powietrze w Polsce jest wciąż niekorzystny. Jak wynika z raportu Instytutu JagielloÅ„skiego „Smog: czas na decydujÄ…ce starcie” ostatnie 10-lecie nie przyniosÅ‚o wymiernej poprawy jakoÅ›ci powietrza w najwiÄ™kszych polskich miastach. Nie ulega też wÄ…tpliwoÅ›ci, że najpoważniejszym źródÅ‚em zanieczyszczenia pozostaje ogrzewanie domów za pomocÄ… nieekologicznych źródeÅ‚ ciepÅ‚a oraz transport koÅ‚owy. Eksperci wskazujÄ… jednak, że skuteczna walka ze smogiem jest możliwa. WażnÄ… rolÄ™ ma tu do odegrania zarówno edukacja Polaków, jak i zaangażowanie branży energetycznej oraz wÅ‚adz centralnych i samorzÄ…dów.
BiorÄ…c pod uwagÄ™ udziaÅ‚ ogrzewania w źródÅ‚ach zanieczyszczeÅ„, gÅ‚ównym obszarem walki ze smogiem powinno być ciepÅ‚ownictwo. Jak wskazujÄ… autorzy raportu, dom ogrzewany wÄ™glem wypuszcza do atmosfery co najmniej kilka kilogramów pyÅ‚ów rocznie, podczas gdy lokal opalany gazem – mniej niż póÅ‚ grama. W obszarze aglomeracji takich jak np. Warszawa źródÅ‚em smogu sÄ… także pojazdy spalinowe. SprzymierzeÅ„cem zmian, zarówno w obszarze ciepÅ‚ownictwa, jak i transportu bÄ™dzie rozwój technologii.
– W walce ze smogiem Polska nie stoi na straconej pozycji. Ważnym sojusznikiem wÅ‚adz centralnych i samorzÄ…dowych sÄ… firmy energetyczne – komentuje Izabela Van den Bossche, wiceprezes ds. komunikacji Fortum. – Inwestycje w rozwój inteligentnych sieci ciepÅ‚owniczych czy nowoczesne źródÅ‚a wytwarzania, takie jak na przykÅ‚ad powstajÄ…ca wielopaliwowa elektrociepÅ‚ownia Fortum w Zabrzu to przykÅ‚ady wymiernych dziaÅ‚aÅ„ przyczyniajÄ…cych siÄ™ do poprawy jakoÅ›ci powietrza. Z kolei receptÄ… na smog spowodowany przez transport jest rozwój elektromobilnoÅ›ci. Jako jeden z liderów tego sektora w krajach skandynawskich, chcemy dzielić siÄ™ naszymi doÅ›wiadczeniami z polskimi partnerami – dodaje Izabela Van den Bossche.
W raporcie Instytutu JagielloÅ„skiego porównano parametry jakoÅ›ci powietrza w piÄ™ciu wybranych aglomeracjach: warszawskiej, górnoÅ›lÄ…skiej, krakowskiej, Å‚ódzkiej i wrocÅ‚awskiej na przestrzeni ostatnich 10 lat. Wniosek z tej analizy jest niestety maÅ‚o optymistyczny – zanieczyszczenie powietrza zmieniaÅ‚o siÄ™, ale – patrzÄ…c caÅ‚oÅ›ciowo – ostatecznie wróciÅ‚o do pierwotnego poziomu.
– Dotychczasowe sposoby walki z zanieczyszczeniem powietrza nie przyniosÅ‚y radykalnej zmiany. W ciÄ…gu ostatniej dekady miaÅ‚ miejsce skok ekstremalnych stężeÅ„ w latach 2010–2012, po czym zanieczyszczenie zaczęło w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków spadać. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy ten trend siÄ™ utrzyma. Trudno też oczekiwać, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce da siÄ™ odwrócić w krótkim czasie – komentuje Marcin Roszkowski, prezes Instytutu JagielloÅ„skiego.
Autorzy raportu „Smog: czas na decydujÄ…ce starcie” wskazujÄ… przykÅ‚ad Dublina, gdzie siÄ™gniÄ™to po radykalne Å›rodki w walce ze smogiem. Jedna z najczystszych stolic Europy jeszcze 30 lat temu byÅ‚a miastem z oÅ›miokrotnie przekroczonymi normami zanieczyszczenia powietrza. Tragiczne skutki smogu z 1982 r. skÅ‚oniÅ‚y decydentów do niezwÅ‚ocznego wprowadzenia zakazu używania i sprzedaży wÄ™gla. MieszkaÅ„cy zaczÄ™li szukać alternatywnych sposobów na ogrzewanie domów, a pozytywnym zmianom towarzyszyÅ‚a pomoc rzÄ…dowa, obejmujÄ…ca m.in. przydziaÅ‚y darmowej energii dla emerytów i bezrobotnych. Za przykÅ‚adem Dublina, gdzie zanieczyszczenie powietrza spadÅ‚o aż o 70%, poszÅ‚y także inne irlandzkie miejscowoÅ›ci.
Na polskim gruncie przykÅ‚adem systematycznej eliminacji lokalnego ogrzewania wÄ™glowego jest WrocÅ‚aw, gdzie w latach 2006–2017 dziÄ™ki inwestycjom przyÅ‚Ä…czono do sieci Å‚Ä…cznie 26 tysiÄ™cy mieszkaÅ„. – W aglomeracjach takich jak WrocÅ‚aw, które już majÄ… rozwiniÄ™tÄ… sieć ciepÅ‚owniczÄ… efekty kolejnych przyÅ‚Ä…czeÅ„ mogÄ… nie znajdować natychmiastowego odzwierciedlenia w obecnych pomiarach jakoÅ›ci powietrza. Ale nasze inwestycje w rozwój infrastruktury ciepÅ‚owniczej oraz realizowane programy edukacyjne dla mieszkaÅ„ców WrocÅ‚awia to dziaÅ‚ania dÅ‚ugofalowe, które podejmujemy dziÅ› z myÅ›lÄ… o kolejnych pokoleniach – komentuje Izabela Van Den Bossche.
Problem zanieczyszczenia powietrza nie pojawiÅ‚ siÄ™ dziÅ›, jednak stosunkowo niedawno rozpoczÄ™to dziaÅ‚ania zaradcze na wielu frontach. Do 2000 roku nie prowadzono rzetelnych pomiarów jakoÅ›ci powietrza. ZmianÄ™ w tym obszarze przyniosÅ‚y dwa raporty Najwyższej Izby Kontroli, które wskazaÅ‚y, że gÅ‚ównym źródÅ‚em zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest niewÅ‚aÅ›ciwe ogrzewanie prywatnych domów, nie zaÅ› przemysÅ‚.
Jak wskazuje raport Instytutu JagielloÅ„skiego, bagatelizowanie wpÅ‚ywu indywidualnych źródeÅ‚ ogrzewania na smog wciąż stanowi duże wyzwanie edukacyjne dla wszystkich, którzy chcÄ… poprawy jakoÅ›ci powietrza. StÄ…d kluczowe w walce ze smogiem staje siÄ™ obalenie dotychczasowych stereotypów i pokazanie, że na powstawanie smogu ma wpÅ‚yw każdy z nas. Edukacji ekologicznej powinno towarzyszyć publiczne wsparcie oraz zaangażowanie firm energetycznych, w tym inwestycje w rozwój nowych technologii.
Fortum Power and Heat Polska - więcej aktualności i informacji