SPCC & Linklaters Webinar: Praca zdalna – najczęstsze problemy pracodawców
5 Listopad 2020, 09:30
Aby zobaczyć pełną listę uczestników i zaproszenie zaloguj się
Praca zdalna zostaje z nami na dłużej, a to oznacza potrzebę uporządkowania tymczasowych rozwiązań wprowadzanych ad hoc.
Jak bardzo to aktualny temat pokazała wysoka frekwencja i liczne pytania, które pojawiły się na dzisiejszym spotkaniu @SPCC & @Linklaters Webinar: Praca zdalna – najczęstsze problemy pracodawców.
@Monika K @Łukasz - dziękujemy za merytoryczny i bardzo praktyczny „przewodnik” po obowiązujących przepisach i najlepszych rozwiązanych.
A oto krótkie podsumowanie kilku podstawowych kwestii:
Czy jest obowiązek sporządzenia regulaminu pracy zdalnej?
NIE. Ale taki dokument może być bardzo pomocny. Jasne reguły pracy zdalnej pomogą uniknąć ewentualnych problemów, np. związanych z dostępem osób niepowołanych do danych firmowych (gdy pracownik pracuje zdalnie z publicznego miejsca, kawiarenki etc.), niemożnością pojawianie się pracownika w biurze na wezwanie (gdy okazuje się, że pracuje zdalnie, ale z innego miasta).
Czy pracownik może pracować na kwarantannie, jeśli jest zdrowy?
TAK. Pracownik na kwarantannie może pracować i otrzymuje wówczas pełne wynagrodzenie. Może nawet wykorzystać w czasie kwarantanny urlop wypoczynkowy. Jeśli w czasie kwarantanny rozchoruje się powinien przejść na zwolnienie lekarskie.
Czy pracownik może żądać ekwiwalentu za koszty związane z mediami?
NIE. Nie ma podstawy prawnej, która stanowiłaby podstawę takiego żądania, jednak niektórzy pracodawcy sięgają po takie rozwiązania wypłacając np. ryczałt czy pokrywając koszty upgradu połączenia internetowego koniecznego do efektywnego wykonywania obowiązków.