PoWtŚrCz PtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Scandinavian SWOT III

Warszawa
19 Listopad 2015, 13:00

Aby zobaczyć pełną listę uczestników i zaproszenie zaloguj się



Już ponad 50 inwestorów ze Skandynawii uruchomiło w 16 miastach Polski  64 centra nowoczesnych usług dla biznesu – wynika z najnowszego raportu SPCC poświęconego skandynawskim firmom działającym w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Najwięcej skandynawskich firm znajduje się na Pomorzu i w Warszawie a pod względem krajów pochodzenia takich inwestycji przoduje Szwecja i Finlandia. Największy odsetek firm inwestuje w centra usług wspólnych.
Podczas zorganizowanej 19 listopada 2015 roku przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą konferencji Scandinavian SWOT III  zaprezentowane zostały skandynawskie modele, doświadczenia i kierunki rozwoju w zakresie współpracy w sektorze BSS.
 
Skandynawscy inwestorzy chętnie wybierają Polskę jako lokalizację centrów nowoczesnych usług dla biznesu przede wszystkim ze względu na połączenie czynników w postaci wysokiej jakości kapitału ludzkiego z umiarkowanymi kosztami pracy i stabilnością polityczną i makroekonomiczną naszego kraju. Nie bez znaczenia jest dobre skomunikowanie wybranych regionów nitkami autostrad i trasami szybkiego ruchu z sąsiednimi krajami, co ułatwia firmom dalszą ekspansję”  powiedziała Agnieszka Kowalcze, Dyrektor Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC).

Z zaprezentowanego podczas konferencji raportu SPCC i Pro Progressio poświęconego skandynawskim firmom działającym w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu wynika, że obecnie liczba skandynawskich firm inwestujących w takie wyspecjalizowane centra w Polsce przekroczyła 50 i w najbliższych latach będzie rosła.  Dane pokazują, że w 16 miastach Polski ulokowane są 64 centra BSS z kapitałem skandynawskim. Najwięcej skandynawskich firm znajduje się na Pomorzu – tutaj zarówno Trójmiasto jak i Szczecin w równej liczbie przyciągają skandynawskich inwestorów (Trójmiasto – 10, Szczecin – 9). Popularną lokalizacją w tym zakresie jest także Warszawa, gdzie zlokalizowanych jest 11 takich firm.
Raport podaje również, że najwięcej inwestycji pochodzi ze Szwecji (21), jednak nie ustępują im inwestycje fińskie (18). Z Danii pochodzi 13 centrów, natomiast z Norwegii 9.  Funkcjonują także centra o mieszanym kapitale skandynawskim, bądź skandynawsko-polskim.

Według ankiety przeprowadzonej przez SPCC i Pro Progressio, 48% firm inwestuje w SSC, czyli centra usług wspólnych. Najbardziej popularne kategorie obsługiwanych procesów to finanse i księgowość oraz IT. 
Dane te potwierdzają wnioski płynące z ostatniego raportu ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych – ang. Association of Business Service Leaders in Poland) – „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2015”, stwierdzającego, że  po raz pierwszy w swojej najnowszej gospodarczej historii, Polska zdobywa globalnie rozpoznawalną specjalizację - obsługę zaawansowanych procesów biznesowych na rzecz światowych korporacji. Dzięki zagranicznym inwestorom mamy do czynienia z transferem nowoczesnych rozwiązań biznesowych, procesowych i technologicznych, a co za tym idzie - wzrostem innowacyjności w obszarze całej polskiej gospodarki.

Uczestnicy dyskusji panelowych odbywających się podczas konferencji Scandinavian SWOT III omówili między innymi kluczowe czynniki ekspansji firm w tej branży. Wśród ekspertów  znaleźli się przedstawiciele firm takich, jak Duni, Ericsson, Nordea, Kinnarps, Opus Capita, Vastint.

Partnerem merytorycznym wydarzenia została Fundacja Pro Progressio a patronat honorowy nad konferencją objęły Polska Agencja Informacji i  Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) oraz Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland - ABSL).

******
BSS, czyli branża nowoczesnych usług biznesowych jest najszybciej rozwijającym się sektorem w Polsce a w ciągu ostatnich 12 miesięcy w branży tej powstało ponad 20 tysięcy nowych miejsc pracy. W ponad 650 przedsiębiorstwach z kapitałem polskim i zagranicznym pracę w Polsce znalazło ponad 150 tys. osób. To dane na koniec 2014 r. opublikowane w raporcie „10 lat sektora BSS w Polsce” autorstwa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Hays Poland. Największym zatrudnieniem charakteryzuje się Kraków, w którym w zagranicznych centrach usług pracuje 35,7 tys. osób, co stanowi 24% ogółu zatrudnionych w zagranicznych centrach usług w Polsce. Na drugim miejscu plasuje się Warszawa zatrudniając 18% ogółu pracowników (27 tys.), na trzecim Wrocław z 24 tys. osób, co stanowi 16% udział w zatrudnieniu w zagranicznych centrach usług. 

Wrzesień 2015

4 WrzesieńSBC Crayfish Party

Warszawa

9 WrzesieńAfter Summer Business Mixer w Poznaniu

Poznań

10 WrzesieńAfter Summer Business Mixer w Szczecinie

Szczecin/Pałac w Rymaniu

16 WrzesieńPatronat SPCC: Oratorium Muzyczne w wykonaniu Duńskiego Chóru z Miasta Randers

Kraków, 16-18.X

16 WrzesieńWelcome Back to Work Business Mixer

Warszawa

17 WrzesieńAfter Summer Business Mixer with Crayfish tasting

Wrocław

19 WrzesieńFTG Crayfish Party

Warszawa

22 WrzesieńSPCC Businesswomen Network

Warszawa

23 WrzesieńSALES 2.0

Warszawa

25 WrzesieńCrayfish Dinner z Hotel PURO Gdańsk & Magnusson

Gdańsk

29 WrzesieńODWOŁANE SPCC Tax Seminar with KPMG

Szczecin

29 WrzesieńAfter Summer Business Mixer w Krakowie

Kraków

Projekt i wykonanie i2D