Dania: 10 rozwiązań dla gospodarki cyrkularnej
Zasoby Ziemi sÄ… ograniczone, a jej ludność ma do 2050 roku wzrosnąć do 9 miliardów. W tej sytuacji coraz pilniejsze staje siÄ™ przestawienie gospodarki z linearnego modelu weź-zrób-wyrzuć, na model, w którym ekonomiczna wartość zasobów bÄ™dzie w peÅ‚ni wykorzystywana.
Przestawiamy dziesięć wdrożonych w Danii rozwiÄ…zaÅ„ oraz ich praktyczne zastosowania, by pokazać, że cyrkularny model gospodarki może być podstawÄ… solidnej strategii biznesowej uÅ‚atwiajÄ…cej dotarcie do nowych rynków, motywujÄ…cej do innowacji i ograniczajÄ…cej koszty produkcji.
1. Kalundborg Symbiosis – pierwsza na Å›wiecie symbioza przemysÅ‚owa
Symbiosis w Kalundborg w Danii to miejsce, w którym produkty uboczne i odpady jednej firmy sÄ… wykorzystywane przez inne firmy jako surowce. ZasadÄ… symbiozy przemysÅ‚owej jest Å‚Ä…czenie logiki naturalnego ekosystemu z racjonalnoÅ›ciÄ… systemu gospodarczego. DziÄ™ki lokalnej wspóÅ‚pracy firmy publiczne i prywatne kupujÄ… od siebie nawzajem produkty uboczne, dziÄ™ki czemu osiÄ…gajÄ… wzajemne zyski oraz korzyÅ›ci dla Å›rodowiska naturalnego. W Kalundborg symbioza zaczęła funkcjonować ponad czterdzieÅ›ci lat temu i dziÅ› jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej opisywanych symbioz przemysÅ‚owych na Å›wiecie. StaÅ‚a siÄ™ również inspiracjÄ… dla innych przedsiÄ™biorców, którzy chcieli produkować wiÄ™cej za mniej. Jest kojarzona jako pierwszy tego typu oÅ›rodek na Å›wiecie, a w Danii staÅ‚a siÄ™ zachÄ™tÄ… do tworzenia kolejnych symbioz.
W Kalundborg dziaÅ‚ajÄ… zarówno firmy ze Å›wiatowej czoÅ‚ówki, jak i firmy mniejsze – wszystkie jednak, bez wzglÄ™du na wielkość, osiÄ…gajÄ… oczywiste korzyÅ›ci:
• Ograniczenie kosztów oraz emisji zanieczyszczeÅ„
• Wzrost przy mniejszym zużyciu zasobów
• ZwiÄ™kszona konkurencyjność
• Prężność i elastyczność.
2. System cyrkularnej subskrypcji
VIGGA, duÅ„ski producent odzieży dla dzieci, dziaÅ‚a w modelu cyrkularnym. Jego nowatorska idea to stworzenie nowego systemu wspólnego korzystania z produktów. VIGGA oferuje swoim klientom subskrypcjÄ™, w ramach której dostajÄ… wysokiej jakoÅ›ci dzieciÄ™ce ubrania wyprodukowane we wÅ‚aÅ›ciwych warunkach i dostÄ™pne za niewielkÄ… cenÄ™. Jest to możliwe, ponieważ każde z ubraÅ„ jest noszone kolejno przez wiele dzieci.
• Klienci pÅ‚acÄ… co miesiÄ…c sumÄ™, za którÄ… otrzymujÄ… dwadzieÅ›cia sztuk odzieży w rozmiarze ich dziecka.
• Gdy dziecko z nich wyrasta, dostajÄ… nowy zestaw ubraÅ„ o jeden rozmiar wiÄ™kszych.
• Zwrócone firmie ubrania przechodzÄ… kontrolÄ™ jakoÅ›ci i trafiajÄ… do profesjonalnej pralni.
• NastÄ™pnie zostajÄ… przekazane kolejnemu dziecku i koÅ‚o siÄ™ zamyka.
System ten zachÄ™ca firmy odzieżowe do produkowania odzieży możliwie najwyższej jakoÅ›ci, bo im lepsza jakość, tym wiÄ™cej dzieci bÄ™dzie mogÅ‚o z niej korzystać – a to oznacza wiÄ™ksze przychody. Poza tym umożliwiÅ‚ on zredukowanie wyrzucanej na Å›mietnik odzieży o 70 do 85 procent.
3. Koncepcja cyrkularnego podróżowania
Jednym z najsÅ‚abiej wykorzystywanych zasobów w dzisiejszym Å›wiecie sÄ… niewÄ…tpliwie samochody. W Danii przeciÄ™tne auto wozi po drogach 1,4 osoby i przez 23 godziny dziennie zajmuje cennÄ… przestrzeÅ„ parkingowÄ…. Puste fotele samochodowe sÄ… oznakÄ… nadwyżki mocy produkcyjnych branży motoryzacyjnej. Ta nieefektywność nie tylko ma negatywny wpÅ‚yw na Å›rodowisko naturalne, ale jest też kosztowna dla wÅ‚aÅ›cicieli samochodów. Platforma GoMore oferuje kierowcom możliwość zabierania pasażerów w planowanÄ… przez nich podróż. DziÄ™ki temu w samochodach jest wiÄ™cej ludzi, a na drogach mniej samochodów, dziÄ™ki czemu użytkowanie dróg staje siÄ™ Å‚atwiejsze.
Korzysta na tym również Å›rodowisko. Podróż jest taÅ„sza zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażera. Platforma GoMore powstaÅ‚a w 2005 roku i od tego czasu zainteresowaÅ‚o siÄ™ niÄ… ponad milion użytkowników. W samej Danii wykupiono ponad 300 tysiÄ™cy przejazdów, co uczyniÅ‚o z GoMore europejskim liderem wspólnego użytkowania samochodów i jednÄ… z najwiÄ™kszych skandynawskich firm wspólnej konsumpcji.
4. Recykling sztucznej murawy
Firma Re-Match opatentowaÅ‚a przeÅ‚omowÄ… technologiÄ™ rozdzielania sztucznej murawy na czyste skÅ‚adniki, które można poddać recyklingowi lub wykorzystać do powtórnego użycia z tym samym lub innym przeznaczeniem. Re-Match potrafi oddzielić wszystkie elementy zużytej syntetycznej murawy i przeksztaÅ‚cić je w gumowe granulki, piasek i plastikowe wÅ‚ókna. Technologia jest tak efektywna, że prawie 100% skÅ‚adników można wykorzystać powtórnie lub zutylizować. Każdy zakÅ‚ad Re-Match jest w stanie przerobić rocznie 40 000 ton zużytej sztucznej murawy i wytworzyć z niej czyste, oddzielone od siebie skÅ‚adniki możliwe do wykorzystania na innych stadionach w dowolnym miejscu na Å›wiecie.
5. Pierwsza na świecie biodegradowalna butelka na piwo
Dla Carlsberg Group jednym z najwiÄ™kszych wyzwaÅ„ jest problem opakowaÅ„, ponieważ generujÄ… one okoÅ‚o 45% emisji CO2 firmy. Carlsberg chce ograniczyć tÄ™ wielkość, zachÄ™cajÄ…c klientów do recyklingu szkÅ‚a, minimalizujÄ…c jego zużycie i wprowadzajÄ…c nowe, przyjazne dla Å›rodowiska opakowania. NawiÄ…zaÅ‚ wiÄ™c wspóÅ‚pracÄ™ z duÅ„skÄ… firmÄ… ecoXpac, DuÅ„skim Funduszem Innowacji i DuÅ„skim Uniwersytetem Technicznym w celu stworzenia pierwszej na Å›wiecie w peÅ‚ni biodegradowalnej butelki na piwo wykonanej z wÅ‚ókien drzewnych – Green Fiber Bottle. BÄ™dzie ona tak lekka jak butelka PET, ale bÄ™dzie nad niÄ… miaÅ‚a tÄ™ przewagÄ™, że zostanie stworzona z surowca biologicznego.
Projekt jest realizowany w ramach Carlsberg Circular Community, czyli Cyrkularnej SpoÅ‚ecznoÅ›ci Carlsberga, powoÅ‚anej przez grupÄ™ platformy, której celem jest opracowywanie we wspóÅ‚pracy z partnerami z caÅ‚ego Å›wiata przyjaznych dla Å›rodowiska produktów. SpoÅ‚eczność zmierza do wyeliminowania pojÄ™cia odpadów, promujÄ…c w Å›wiecie wyczerpujÄ…cych siÄ™ zasobów gospodarkÄ™ cyrkularnÄ….
6. Ukryty potencjał mąki ziemniaczanej
DuÅ„ska firma KMC zajmujÄ…ca siÄ™ przetwórstwem ziemniaków i wytwarzajÄ…ca z nich rozmaite produkty dla przemysÅ‚u spożywczego jest pionierem w czerpaniu wartoÅ›ci z wÅ‚asnych produktów ubocznych. Jej siedziba znajduje siÄ™ w Å›rodkowej Jutlandii, ale ma ona zakÅ‚ady w różnych częściach kraju, w pobliżu jej dostawców, czyli rolników uprawiajÄ…cych ziemniaki. Od czasu wprowadzenia na rynek pozyskiwanych z ziemniaków biaÅ‚ek spożywczych w latach 80. XX wieku KMC udoskonala technologie wykorzystania odpadów powstajÄ…cych przy produkcji mÄ…ki ziemniaczanej. W 2005 roku firma zaczęła przetwarzać bÅ‚onnik ziemniaczany na wartoÅ›ciowy, bogaty w proteiny dodatek wykorzystywany w przemyÅ›le spożywczym.
7. Powtórne wykorzystanie starych cegieÅ‚
ZaÅ‚ożyciele spóÅ‚ki Gamle Mursten (w dosÅ‚ownym tÅ‚umaczeniu: „Stare CegÅ‚y”) uznali, że cegÅ‚y rozbiórkowe nie muszÄ… trafiać na wysypisko. Od czasu swego powstania Gamle Mursten zwiÄ™kszyÅ‚a skalÄ™ dziaÅ‚ania i dziÅ› jest dużą firmÄ… stosujÄ…cÄ… opatentowanÄ… przez siebie technologiÄ™ oczyszczania starych cegieÅ‚ bez użycia Å›rodków chemicznych. CegÅ‚y sÄ… czyszczone metodÄ… wibracyjnÄ…, a nastÄ™pnie, jedna po drugiej, sprawdzane pod wzglÄ™dem jakoÅ›ci. Po przejÅ›ciu kontroli trafiajÄ… do magazynu, skÄ…d wysyÅ‚a siÄ™ je do odbiorców.
Technologia ta pozwala zaoszczÄ™dzić 95% energii potrzebnej do wyprodukowania nowych cegieÅ‚, jest wiÄ™c zgodna z modelem gospodarki cyrkularnej – zasoby wytworzone przez jedno pokolenie sÄ… wykorzystywane przez pokolenia nastÄ™pne. Każde dwa tysiÄ…ce „uratowanych” cegieÅ‚ oznaczajÄ… zmniejszenie emisji CO2 o jednÄ… tonÄ™. Gdy firmy Realdania Byg i 3XN Architects wykorzystaÅ‚y 300 000 starych cegieÅ‚ przy budowie hotelu Castle of Hindsgavl, w rezultacie do Å›rodowiska trafiÅ‚o o 150 ton dwutlenku wÄ™gla mniej.
8. Starą wełnę izolacyjną, fajans i sanitariaty można przerobić na nową wełnę izolacyjną
W Danii ponad 30% odpadów powstaje w branży budowlanej, dlatego coraz wiÄ™cej uwagi poÅ›wiÄ™ca siÄ™ metodom upcyklingu materiaÅ‚ów budowlanych, czyli takiego ich przetworzenia, w wyniku którego z materiaÅ‚ów niskiej jakoÅ›ci powstajÄ… materiaÅ‚y o jakoÅ›ci wyższej. Dawniej izolacyjna weÅ‚na mineralna trafiaÅ‚a na wysypiska Å›mieci, a pokruszony fajans, pochodzÄ…cy gÅ‚ównie z wyrobów sanitarnych, byÅ‚ dodawany do kruszywa drogowego.
DziÅ› duÅ„skie firmy wprowadzajÄ… nowe ekologiczne rozwiÄ…zania. Odpady budowlane trafiajÄ… do RGS90 - firmy specjalizujÄ…cej siÄ™ w ich przetwarzaniu, sortowaniu i recyklingu. Wszystkie zbÄ™dne materiaÅ‚y zostajÄ… oddzielone. WeÅ‚nÄ™ mineralnÄ… ROCKWOOL i panele akustyczne ROCKFON oczyszcza siÄ™ z elementów niepoddajÄ…cych siÄ™ recyklingowi i granuluje. Fajans i fajansowe wyroby sanitarne kruszy siÄ™ i wysyÅ‚a do zakÅ‚adów produkujÄ…cych weÅ‚nÄ™ mineralnÄ… ROCKWOOL, gdzie z tych wszystkich odpadów robi siÄ™ nowe maty izolacyjne, które w przyszÅ‚oÅ›ci również bÄ™dzie można poddać recyklingowi.
9. Energooszczędne pompy Grundfos
Pompy to urzÄ…dzenia obecne w różnych zakÅ‚adach przemysÅ‚owych. SÄ… niezbÄ™dne w mleczarniach, browarach, rzeźniach, zakÅ‚adach tekstylnych i chemicznych, elektrowniach i na statkach. Jednak ponad dwie trzecie dziaÅ‚ajÄ…cych obecnie pomp jest nieefektywnych – ich zużycie energii jest za wysokie, czasem aż o 60%. Poza tym sÄ… zwykle za duże i czÄ™sto pracujÄ… bez przerwy na maksymalnej prÄ™dkoÅ›ci. ZastÄ…pienie nieefektywnych pomp daje znaczÄ…ce oszczÄ™dnoÅ›ci, ogranicza marnotrawienie energii i minimalizuje Å›lad Å›rodowiskowy. W zakÅ‚adach japoÅ„skiej firmy Yokohama Rubber Grundfos wymieniÅ‚ gÅ‚ównÄ… pompÄ™ dostarczajÄ…cÄ… wodÄ™ do instalacji chÅ‚odzÄ…cej liniÄ™ produkcyjnÄ…. Koszty zużycia energii spadÅ‚y o ponad 50%, zmalaÅ‚a również emisja CO2. Również w rozsianych po Å›wiecie zakÅ‚adach Grundfosa wymieniono wszystkie nieefektywne pompy na nowe urzÄ…dzenia, dziÄ™ki czemu udaÅ‚o siÄ™ ograniczyć roczne zużycie energii o 8 000 000 kWh.
10. Optymizacja produktów ubocznych
Danish Crown, jeden z najwiÄ™kszych na Å›wiecie producentów wieprzowiny, to spóÅ‚dzielnia duÅ„skich hodowców, którzy sÄ… jednoczeÅ›nie jej wÅ‚aÅ›cicielami i dostawcami. W caÅ‚ym Å‚aÅ„cuchu wartoÅ›ci funkcjonujÄ…cym miÄ™dzy gospodarstwem hodowlanym a rzeźniÄ… pojawiajÄ… siÄ™ liczne okazje do optymalizacji produktów ubocznych i odpadów. Menedżerowie z Danish Crown wyznajÄ… zasadÄ™, w myÅ›l której Å‚aÅ„cuch wartoÅ›ci jest tak silny, jak silne jest jego najsÅ‚absze ogniwo, dlatego firma jest dziÅ› jednym z najbardziej efektywnych producentów miÄ™sa na Å›wiecie. ByÅ‚o to możliwe dziÄ™ki temu, że skupiÅ‚a siÄ™ nie tylko na produkcji wieprzowiny, lecz zajęła siÄ™ także recyklingiem i wywarzaniem innych produktów, takich jak energia odnawialna, paliwa, żywność i substancje wykorzystywane w przemyÅ›le farmaceutycznym. Efektywność gospodarowania zasobami jest jednym z kluczowych czynników jej sukcesu.
Firma inwestuje w ogniwa Å‚aÅ„cucha wartoÅ›ci, czyli w chów trzody, modernizacjÄ™ chlewni, optymalizacjÄ™ procesu żywienia, poprawÄ™ efektywnoÅ›ci wykorzystania energii i wody, a także w logistykÄ™ oraz utylizacjÄ™ odpadów. Wszystkie te dziaÅ‚ania sÄ… ze sobÄ… wzajemnie powiÄ…zane, co sprawia, że Å‚aÅ„cuch wartoÅ›ci staje siÄ™ również Å‚aÅ„cuchem przepÅ‚ywu wiedzy. DziÄ™ki tej filozofii Danish Crown produkuje wiÄ™cej za mniej, tworzÄ…c dodatkowÄ… wartość dla klientów, dostawców i wÅ‚aÅ›cicieli oraz dla caÅ‚ego spoÅ‚eczeÅ„stwa, klimatu i Å›rodowiska naturalnego.
ŹródÅ‚o: stateofgreen.com
Zdjęcia: absfreepic.com