Polska druga w Europie Środkowo-Wschodniej – wyniki 12. edycji badania koniunktury
Polska druga w Europie Åšrodkowo-Wschodniej – wyniki 12. edycji badania koniunktury
Polska zdobyÅ‚a silnÄ…, drugÄ… pozycjÄ™, mimo niskich ocen w zakresie stabilnoÅ›ci politycznej i spoÅ‚ecznej kraju oraz dla przewidywalnoÅ›ci polityki gospodarczej – wynika z 12. edycji Ankiety Koniunkturalnej przeprowadzonej z inicjatywy Polsko-Niemieckiej Izby PrzemysÅ‚owo-Handlowej we wspóÅ‚pracy z trzynastoma izbami bilateralnymi amerykaÅ„skÄ…, austriackÄ…, belgijskÄ…, brytyjskÄ…, francuskÄ…, hiszpaÅ„skÄ…, irlandzkÄ…, kanadyjskÄ…, niderlandzkÄ…, portugalskÄ…, szwajcarskÄ…, wÅ‚oskÄ… oraz skandynawskÄ…, zrzeszonymi w International Group of Chambers of Commerce.
Zaprezentowane podczas konferencji, która odbyÅ‚a siÄ™ 20 kwietnia 2017 r. w Warszawie, wyniki wskazujÄ…, że na czele rankingu paÅ„stw Europy Åšrodkowo-Wschodniej, preferowanych jako lokalizacje inwestycji przez inwestorów zagranicznych, plasujÄ… siÄ™: Czechy, Polska, SÅ‚owacja i Estonia. OtwierajÄ…cy konferencjÄ™ Wiceminister Rozwoju Jerzy KwieciÅ„ski podkreÅ›liÅ‚ znaczenie lokowanych w Polsce inwestycji zagranicznych, zwÅ‚aszcza tych, które tworzÄ… dużą wartość dodanÄ…, sÄ… oparte na wiedzy i innowacyjnoÅ›ci i z których zyski sÄ… ponownie lokowane w Polsce.
PolskÄ™ oceniono w tym roku na 4,09 pkt. z 6 pkt. możliwych do uzyskania. Czechy z wynikiem 4,13 zajęły najwyższÄ… pozycjÄ™ w europejskiej próbie badania. SÅ‚owacja (4,0 pkt) podobnie jak w ubiegÅ‚ym roku wyprzedziÅ‚a EstoniÄ™ (3,94pkt.).
PrzeważajÄ…ca wiÄ™kszość przedsiÄ™biorców biorÄ…cych udziaÅ‚ w ankiecie w 2017 r. pozytywnie oceniÅ‚a obecny stan polskiej gospodarki. Ponad poÅ‚owa (54,3%) wybraÅ‚a ocenÄ™ zadowalajÄ…cÄ…, a kolejne 32,1% – dobrÄ…. NegatywnÄ… opiniÄ™ wyraziÅ‚o 13,6% ankietowanych.
Jako najważniejsze wyzwanie dla polityki gospodarczej Polski wskazano poprawÄ™ skutecznoÅ›ci administracji publicznej i redukcji biurokracji – na te aspekty zwróciÅ‚o uwagÄ™ 80% ankietowanych skandynawskich przedsiÄ™biorców.
OcenÄ™ krajów przedstawionÄ… w wynikach badania przeprowadzono w oparciu o 21 czynników determinujÄ…cych ich atrakcyjność w opinii inwestorów. NajwiÄ™ksze zmiany w rankingu ocenianych pozycji w porównaniu z zeszÅ‚orocznÄ… edycjÄ… dotyczyÅ‚y pozytywnej oceny przejrzystoÅ›ci w zakresie zamówieÅ„ publicznych (z miejsca 17. na 13.), kosztów pracy, warunków do badaÅ„ i rozwoju, walki z korupcjÄ… i przestÄ™pczoÅ›ciÄ… oraz pracy administracji publicznej.
Po raz kolejny ankietowane firmy najwyżej oceniÅ‚y PolskÄ™ za czÅ‚onkostwo w Unii Europejskiej a także szeroko rozumiane kwalifikacje kadr. ZyskaÅ‚a także ocena jakoÅ›ci i dostÄ™pnoÅ›ci poddostawców wymieniana jako trzeci najważniejszy czynnik. W dalszej kolejnoÅ›ci badani doceniajÄ… wyksztaÅ‚cenie akademickie, a także efektywność i motywacjÄ™ pracowników.
Carsten Nilsen, przewodniczÄ…cy zarzÄ…du Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej podkreÅ›la: „Skandynawscy inwestorzy sÄ… obecni w Polsce od wielu lat i nadal z optymizmem patrzÄ… w przyszÅ‚ość, widzÄ…c możliwoÅ›ci rozwoju dla swoich firm w tym kraju. CeniÄ… u polskich pracowników wysoki poziom wyksztaÅ‚cenia i zmotywowania. Pracownicy z kolei doceniajÄ… skandynawski styl zarzÄ…dzania, w tym pÅ‚askÄ… strukturÄ™ hierarchii i wagÄ™, jakÄ… pracodawcy przykÅ‚adajÄ… do pracy zespoÅ‚owej.”
Jednocześnie wyniki badań podkreślają negatywny trend w zakresie dostępności wykwalifikowanych kadr, gdzie odnotowano spadek z 8. na 12. miejsce, w systemie kształcenia zawodowego, a także bezpieczeństwa prawnego i elastyczności prawa pracy.
Na miejscu szóstym znalazÅ‚a siÄ™ infrastruktura. Na ostatnich dwóch pozycjach czynników atrakcyjnoÅ›ci Polski znalazÅ‚y siÄ™: stabilność polityczno-spoÅ‚eczna (spadek z 6. pozycji w 2015 r. na 20. pozycjÄ™ w ankiecie z 2016 roku, na której utrzymaÅ‚a siÄ™ w tegorocznym badaniu) oraz przewidywalność polityki gospodarczej (po spadku z 17. na 21. miejsce w 2015, pozostaje jako ostatnia pozycja rankingu).
Wiceprezes PAIiH Krzysztof Senger, podczas swojego wystÄ…pienia, zauważyÅ‚, iż krótkoterminowa korekta nastrojów (o 0,06p.) ma zwiÄ…zek ze zmianami legislacyjnymi i niepewnoÅ›ciÄ… co do kierunku prowadzonej polityki gospodarczej w przyszÅ‚oÅ›ci. Niemal wszyscy przedsiÄ™biorcy biorÄ…cy udziaÅ‚ w ankiecie pozytywnie ocenili obecny stan polskiej gospodarki, chociaż negatywnÄ… ocenÄ™ wyraziÅ‚o dwa razy wiÄ™cej ankietowanych niż w roku poprzednim (13,6% w porównaniu do 6,3% w 2016).
TendencjÄ™ wzrostowÄ… wskazujÄ… również nastroje wÅ›ród inwestorów oceniajÄ…cych perspektywy dla firm. Jak pokazujÄ… wyniki 12 edycji ankiety 28,2% firm zamierza zwiÄ™kszyć eksport ( w porównaniu do 26% w 2016), wzrost liczby pracowników przewiduje zaÅ› 45,3% badanych (43,4% w roku poprzednim).
Dobre wrażenie robi utrzymywanie siÄ™ Polski na szczycie listy paÅ„stw, w których warto inwestować oraz wzrost przekonania respondentów, z 94,5% w 2016 roku do obecnych 95,6%, że zainwestowaliby tu po raz drugi.
Skandynawscy inwestorzy w swoich ocenach nieco odbiegali od przedstawionego ogólnego obrazu atrakcyjnoÅ›ci inwestycyjnej Polski. Przede wszystkim, bo aż 80% wskazaÅ‚o na konieczność poprawy efektywnoÅ›ci pracy administracji i zmniejszenia biurokracji. ZachowujÄ… jednoczeÅ›nie optymistyczne nastawienie wobec ogólnej sytuacji ekonomicznej naszego kraju, 36% zauważyÅ‚o poprawÄ™, dla 42% postaÅ‚a niezmienna w porównaniu do poprzedniej edycji ankiety. Chociaż sytuacjÄ™ w swoich branżach oceniajÄ… pozytywnie, to jednak tylko 47% w porównaniu do 68% w 2016 roku przewiduje, że poprawi siÄ™ sytuacja ekonomiczna i biznesowa w ich firmach. Ocena ta idzie w parze z odsetkiem ankietowanych przewidujÄ…cych wzrost zysków. W porównaniu do 82% ankietowanych wyrażajÄ…cych przekonanie o wzroÅ›cie przychodów w 2016 roku, w 2017 wyraziÅ‚o takie przewidywanie 52 % badanych.
PrzeważajÄ…ca liczba przedsiÄ™biorców skandynawskich, bo aż 84%, w dalszym ciÄ…gu wybraÅ‚aby PolskÄ… ponownie jako dobre miejsce inwestycyjne, mniej entuzjastycznie natomiast wypadÅ‚a ocena wejÅ›cia naszego kraju do stery euro. W 2016 roku pozytywnie wyrażaÅ‚o siÄ™ o tej perspektywie 48%, zaÅ› w obecnej edycji liczba ta spadÅ‚a do 31%.
Badanie przeprowadzono w lutym 2017 r. wÅ›ród 369 firm z kapitaÅ‚em zagranicznym prowadzÄ…cych biznes w naszym kraju. 235 inwestorów pochodziÅ‚o z Niemiec, 16 ze Skandynawii, 15 – z USA, 13 – z WÅ‚och, po 11 firm z Francji i Austrii oraz 9 – ze Szwajcarii. PozostaÅ‚Ä… część respondentów stanowili m.in. inwestorzy z Hiszpanii, Holandii, Belgii i Wielkiej Brytanii.