Pionierski projekt badawczy - hodowla łososia na otwartym morzu

Norwescy naukowcy zajmujący się fauną morską oraz firmy produkujące specjalistyczny sprzęt analizują możliwości hodowli ryb na wodach morskich, w znacznej odległości od brzegu.
Niezależna organizacja badawcza SINTEF (SustainFarmEx) wraz ekspertami oraz przedstawicielami branży, w tym czołowymi dostawcami owoców morza Marine Harvest i Lerøy Seafoods, rozpoczęła ostatnio prace nad projektem dotyczącym zrównoważonej hodowli łososia.
Celem badań prowadzonych w latach 2011-2014 jest analiza zagadnień związanych z hodowlą łososia na trudniejszych wodach, położonych z dala od wybrzeży Norwegii. Szczególną uwagę skierowano na możliwości stworzenia sprzętu i systemów umożliwiających hodowlę łososia w zanurzonych w wodzie specjalnych klatkach, a także wdrożenie technologii, dzięki której klatki te będą mocniejsze i większe, co jest koniecznym wymogiem w trudnych warunkach panujących na otwartym morzu.
W raporcie Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa zatytułowanym „Stan światowych łowisk i akwakultury w 2012 roku“ czytamy: „Ostatnio, kiedy hodowcy ryb skierowali swoją uwagę na to, jak można korzystać z klatek do hodowli ryb w miejscach oddalonych od brzegu, gdzie morze jest wzburzone, bardzo wartościowe okazały się doświadczenia zebrane przez branżę naftową".
Norwegia jest znana z zastosowania przełomowych technologii wykorzystywanych w procesie wydobywania ropy naftowej ze złóż na Morzu Północnym i stawianiu czoła trudnym warunkom pogodowym na Morzu Barentsa. Dzięki swojej wiedzy i kompetencjom w zakresie transportu morskiego i wydobycia ropy, Norwegia może stać się jednym z pierwszych krajów, które będą hodować łososia na wodach morskich znacznie oddalonych od brzegu.

Główne zagadnienia badawcze

Ekspertów zajmujących się tym projektem badawczym niepokoją, między innymi, kwestie dotyczące wysokości fal oraz silnych prądów, które mogą ograniczyć liczbę dni pracy na morzu oraz prowadzić do uszkodzeń sprzętu i ucieczki ryb. Kolejnym problemem jest biologiczny wpływ wzburzonego morza na zwiększenie populacji łososia hodowanego w takich warunkach. Zdaniem Arne Fredheim, dyrektora projektu SINTEF w CREATE – (Ośrodku Innowacji Opartych na Badaniach w Technologii Związanej z Akwakulturą) głównym wyzwaniem będzie analiza kosztów i korzyści związanych z przeniesieniem hodowli w bardziej odległe miejsca.

„Ryby do pewnego stopnia tolerują prądy wody i wysokość fal“, mówi Fredheim. „Łosoś może jednak cierpieć na chorobę morską. Ważne jest zatem zapewnienie rybom dobrych warunków i możliwości wzrostu”.

Badania SINTEF skupiają się również na ekonomicznych aspektach związanej z hodowlą logistyki. Dużą trudność może stanowić karmienie ryb oraz konieczność transportu ludzi narażonych na trudne warunki pogodowe. Hodowle również będą musiały być monitorowane, a także posiadać możliwość zdalnej obsługi w czasie, kiedy dostęp do nich nie będzie możliwy.
Ponadto odległe hodowle musiałyby być większe od tych tworzonych przy brzegu, aby zrekompensować wyższe koszty związane z prowadzeniem działalności na otwartym morzu. Jednak potencjalną korzyścią hodowli zlokalizowanej dalej od brzegu, gdzie woda jest głębsza a prądy silniejsze, byłoby mniejsze zagrożenie ryb pasożytami, a w szczególności wszami morskimi, jak pokazuje przykład istniejącej w Irlandii tego typu hodowli ryb.
Również Hawaje, Bahamy i Korea posiadają hodowle cennych, egzotycznych ryb na otwartym morzu. Jednak dotychczas żadnemu krajowi nie udało się prowadzić całorocznej hodowli łososia w takich warunkach. Jeżeli Norwegii się powiedzie, może być jednym z pierwszych państw, które stworzą taką hodowlę w ciągu najbliższych pięciu lat.

Przyszłość akwakultury
SINTEF aktualnie prowadzi próby w Laboratorium Basenu Oceanicznego w Norweskim Instytucie Badań nad Technologią Morską (MARINTEK) w Trondheim oraz w zbiorniku SINTEF w duńskim Hirtshals. Partnerami projektu są: SINTEF ‎Łowiska i Akwakultura, SINTEF Technologia i Społeczeństwo, Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii (NTNU), Stacja Badań Akwakultury Wysp Owczych oraz takie firmy, jak Marine Harvest, Lerøy Seafoods, Egersund Net, Mørenot, Eidsvaag, AquaCulture Engineering, Luna AS, Selstad, Aanderaa i AKVA Group.

Wyniki badań dotyczących porównania kosztów i korzyści będą znane na przełomie 2013 i 2014 roku. Projekt oficjalnie zakończy się w roku 2014, jednak jest tylko kwestią czasu, kiedy branża będzie zmuszona zainteresować się hodowlami zlokalizowanymi dalej od brzegu, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu rynku.

Autor oryginału: Valeria Criscione
Źródło: Norway Exports
www.nortrade.com/sectors/articles/salmon-farms-go-farther-offshore

Projekt i wykonanie i2D