Otwartość i przejrzystość – kluczowe elementy szwedzkiej demokracji

Szwecja to wolne i otwarte spoÅ‚eczeÅ„stwo. U podstaw szwedzkiej konstytucji leżą cztery fundamentalne ustawy: Instrument RzÄ…du, Ustawa o WolnoÅ›ci Prasy, Podstawowa Ustawa o WolnoÅ›ci Wypowiedzi oraz Ustawa o Sukcesji. SÄ… one ważniejsze od wszystkich innych ustaw. Konstytucja przewiduje, że wszyscy obywatele majÄ… prawo w nieograniczony sposób poszukiwać informacji, organizować demonstracje, tworzyć partie polityczne i praktykować swojÄ… religiÄ™.

Wolność prasy

W 1766 roku Szwecja byÅ‚a pierwszym krajem na Å›wiecie, który wprowadziÅ‚ wolność prasy, która opiera siÄ™ na wolnoÅ›ci wypowiedzi i sÅ‚owa — co jest jednÄ… z gÅ‚ównych zasad wiÄ™kszoÅ›ci demokracji. Osoby sprawujÄ…ce wÅ‚adzÄ™ muszÄ… być ze swoich dziaÅ‚aÅ„ rozliczane, a wszystkie informacje muszÄ… być dostÄ™pne bez ograniczeÅ„. Tożsamość źródeÅ‚ przekazujÄ…cych informacje wydawcom, redaktorom i agencjom prasowym jest chroniona, a dziennikarze nigdy nie mogÄ… być zmuszani do ich ujawnienia. Ustawa w sprawie wolnoÅ›ci wypowiedzi zostaÅ‚a przyjÄ™ta w 1991 roku i rozszerza tÄ™ ochronÄ™ na media niedrukowane, tj. telewizjÄ™, film i radio.

Publiczna kontrola

Zasada wolności informacji oznacza, że opinia publiczna i mass media mają dostęp do informacji urzędowych. Umożliwia ona szwedzkim obywatelom bezpośredni wgląd w działania rządu i władz lokalnych. Kontrola ta jest uznawana za wartościową dla demokracji, a przejrzystość ogranicza ryzyko nadużywania władzy. Ponadto dostęp do informacji urzędowych oznacza, że urzędnicy i inne osoby pracujące dla rządu mogą swobodnie przekazywać informacje mediom i innym podmiotom.
Mimo to dokumenty mogą być uznane za tajne, jeżeli dotyczą kwestii związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Równość

W Szwecji prawa czÅ‚owieka chronione sÄ… gÅ‚ównie przez trzy fundamentalne ustawy: Instrument RzÄ…du, UstawÄ™ o WolnoÅ›ci Prasy i PodstawowÄ… UstawÄ™ o WolnoÅ›ci Wypowiedzi. WÅ‚adzÄ™ publicznÄ… należy sprawować szanujÄ…c równość każdej osoby oraz na rzecz wolnoÅ›ci i godnoÅ›ci jednostki. WÅ‚adze publiczne powinny w szczególnoÅ›ci chronić prawo do pracy, mieszkania i edukacji oraz powinny promować opiekÄ™ spoÅ‚ecznÄ…, bezpieczeÅ„stwo oraz Å›rodowisko, w którym ludziom bÄ™dzie siÄ™ dobrze żyÅ‚o. Ustawy i przepisy nie mogÄ… prowadzić do sytuacji, w których jakikolwiek obywatel byÅ‚by pokrzywdzony ze wzglÄ™du na swojÄ… przynależność do mniejszoÅ›ci rasowej, etnicznej czy seksualnej.

Prawa człowieka

Prawa czÅ‚owieka sÄ… wÅ‚Ä…czane do wszystkich obszarów szwedzkiej polityki zagranicznej: polityki bezpieczeÅ„stwa, rozwoju, migracji, Å›rodowiska i handlowej.
Europejska Konwencja Praw CzÅ‚owieka zostaÅ‚a wÅ‚Ä…czona do szwedzkiego prawa w 1995 roku. Ponadto Szwecja podpisaÅ‚a i ratyfikowaÅ‚a szereg umów dotyczÄ…cych praw czÅ‚owieka w ramach ONZ, MiÄ™dzynarodowej Organizacji Pracy i Rady Europy. RzÄ…d w swojej pracy na rzecz praw czÅ‚owieka w szwedzkiej polityce zagranicznej priorytetowo traktuje osiem obszarów:

1. Budowanie demokracji Miliony ludzi nadal żyją w dyktaturach. Rząd chce, aby opinia publiczna bardziej zdecydowanie opowiadała się za demokracją, chce wspierać prace organizacji pozarządowych i nawiązywać lepsze relacje z państwami demokratycznymi.
2. Wzmacnianie wolności wypowiedzi Szwecja wierzy, że wolność wypowiedzi jest moralnie niezbędnym i praktycznym narzędziem w walce o prawa człowieka
3. Zniesienie kary śmierci Szwecja i UE od dawna opowiadają się za zniesieniem kary śmierci, twierdząc, że jest ona niezgodna z prawami człowieka.
4. Walka z torturami Rząd szwedzki zwraca uwagę na takie nadużycia wszędzie tam, gdzie do nich dochodzi, i wspiera organizacje pomagające ofiarom tortur.
5. Walka z egzekucjami wykonywanych w trybie doraźnym i arbitralnymi zatrzymaniami Od lat Szwecja popiera rezolucję ONZ w sprawie egzekucji wykonywanych w trybie doraźnym, pozasądowym i arbitralnym, i będzie nadal działać na rzecz przypominania opinii międzynarodowej o tym problemie.
6. Ochrona rzÄ…dów prawa Szwecja promuje zasadÄ™ rzÄ…dów prawa poprzez takie organizacje, jak ONZ, Rada Europy, Organizacja BezpieczeÅ„stwa i WspóÅ‚pracy w Europie oraz w rozmowach z innymi krajami.
7. Ochrona praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego
8. Walka z dyskryminacjÄ… W wielu krajach duże grupy ludzi nie mogÄ… liczyć na równe traktowanie. RzÄ…d szwedzki chce zwracać szczególnie dużo uwagi na prawa kobiet, dzieci i osób niepeÅ‚nosprawnych.

Otwartość na internet

Szwecja może pochwalić siÄ™ najwyższym poziomem dostÄ™pu do internetu w Unii Europejskiej. W 9,4 milionowym spoÅ‚eczeÅ„stwie, dostÄ™p do poÅ‚Ä…czenia internetowego ma ponad 85% osób.
Ponad 97% Szwedów w wieku 12-44 regularnie korzysta z internetu. Szwecja zajmuje pierwsze miejsce w rankingu ONZ okreÅ›lajÄ…cym indeks rozwoju ICT oraz w Indeksie Network Readiness tworzonym przez Åšwiatowe Forum Ekonomiczne.

Media społecznościowe w Szwecji

Media spoÅ‚ecznoÅ›ciowe staÅ‚y siÄ™ integralnym elementem codziennego życia wielu Szwedów. Szwecja ma okoÅ‚o 100,000 użytkowników Twittera i ponad 3 miliony aktywnych użytkowników Facebooka. Wielu Szwedów jest także aktywnymi blogerami.

Open aid

ChcÄ…c zwiÄ™kszyć zaufanie do rzÄ…dowej pomocy i dziaÅ‚aÅ„ humanitarnych, w 2011 roku Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z SIDA (SzwedzkÄ… AgencjÄ… ds. Rozwoju WspóÅ‚pracy MiÄ™dzynarodowej) uruchomiÅ‚y stronÄ™ internetowÄ… www.openaid.se. Na stronie tej zebrano oficjalne dane rzÄ…dowe, dziÄ™ki czemu osoby indywidualne, organizacje pozarzÄ…dowe, podmioty otrzymujÄ…ce pomoc i urzÄ™dnicy mogÄ… w prosty sposób uzyskać do nich dostÄ™p i je przeszukiwać. Celem tej inicjatywy jest zwiÄ™kszenie przejrzystoÅ›ci i otwartoÅ›ci w zakresie wysiÅ‚ków humanitarnych oraz zachÄ™cenie innych instytucji do wiÄ™kszej przejrzystoÅ›ci i otwartoÅ›ci w kontaktach z opiniÄ… publicznÄ….
 
ŹródÅ‚o:
http://sweden.se/society/openness-shapes-swedish-society/

Zdjęcie:
Sofia Sabel/imagebank.sweden.se

Projekt i wykonanie i2D