CaÅ‚kowita moc pochodzÄ…ca z odnawialnych źródeÅ‚ energii (OZE) w Szwecji, z wyÅ‚Ä…czeniem energii wodnej, ma wzrosnąć ponad dwukrotnie do 2030 roku, z 14,8 GW w 2019 r. do 30,4 GW – wedÅ‚ug raportu firmy analitycznej GlobalData.
Najnowszy raport GlobalData, Perspektywy Energetyczne Szwecji do 2030r., Aktualizacja 2019 – Trendy Rynkowe, Regulacje i Krajobraz Konkurencyjny, przewiduje, że sektor ogniw fotowoltaicznych (PV) oraz wiatrowych w latach 2019-2030 urosnÄ… odpowiednio o 16 i 8,3 proc. r/d/r. Programy i inicjatywy rzÄ…dowe, takie jak dotacja na instalacje fotowoltaiczne, Program Rabatów Solarnych z 2018 r., anulowanie podatku od energii sÅ‚onecznej dla komercyjnych instalacji fotowoltaicznych i usuniÄ™cie pozwoleÅ„ na budowÄ™ dla systemów sÅ‚onecznych pozwolÄ… na wzmocnienie sektora energii sÅ‚onecznej, który ze wszystkich OZE ma rosnąć najszybciej. Dodatkowo, rzÄ…d Szwecji wskazaÅ‚ na sektor energii wiatrowej, który, ze wzglÄ™du na swój obecny potencjaÅ‚ wzrostu mocy produkcyjnych, ma siÄ™ stać w 100 proc. samowystarczalny w 2040r.– komentuje cytowany w raporcie Arkapal Sil, analityk energetyczny GlobalData.
Według danych GlobalData segment elektrowni wiatrowych ma wzrosnąć o 15% CAGR - z 191 MW w 2019 r. do 873 MW w 2030 r.
Szybki wzrost tego wskaźnika odzwierciedla ogromny potencjaÅ‚ szwedzkiej energii wiatrowej, który Szwecja zawdziÄ™cza dÅ‚ugiej linii brzegowej kraju.
GÅ‚ównym wyzwaniem dla szwedzkiego sektora energetycznego jest nadmierna zależność od energii wodnej wraz z jej przestarzaÅ‚Ä… infrastrukturÄ… przesyÅ‚owÄ….
Analitycy wskazujÄ…, że modernizacja starzejÄ…cej siÄ™ infrastruktury jest niezbÄ™dna dla magazynowania nowej energii, która ma zostać wygenerowana przez OZE do 2030r. przy uwzglÄ™dnieniu zmiennej czÄ™stotliwoÅ›ci jej wytwarzania.
Sil podkreÅ›la, że przygotowujÄ…c siÄ™ do ponad dwukrotnego zwiÄ™kszenia mocy generowanych przez odnawialne źródÅ‚a energii z 13,3 GW w 2018 r. do 30,4 GW w 2030 r. Szwecja przechodzi na zrównoważony system energetyczny.
W przewidywanym okresie wydolność elektrowni wodnych i jÄ…drowych ma pozostać stabilna na poziomie obciążenia podstawowego. Natomiast zamkniÄ™cia elektrowni wÄ™glowych w 2022 r. zrekompensuje energia generowana ze źródeÅ‚ ropopochodnych - podsumowaÅ‚ Sil.
Szwedzkie firmy dawno już dostrzegÅ‚y potencjaÅ‚ odnawialnych źródeÅ‚ energii. WÅ›ród nich prym wiedzie szwedzka IKEA – aktywna również w Polsce. Co wiÄ™cej, to wÅ‚aÅ›nie na polskim rynku firma zapewniÅ‚a sobie peÅ‚nÄ… niezależność energetycznÄ…. Farmy wiatrowe zlokalizowane na terenie Polski w 100 proc. pokrywajÄ… zapotrzebowanie energetyczne koncernu, wliczajÄ…c w to caÅ‚Ä… sieć sklepów, centrów handlowych, fabryk, centrów dystrybucyjnych oraz biur IKEA w Polsce.
ŹródÅ‚o: Smart-energy.com
Zdjęcie: Pixabay