Stalatube rozpocznie produkcję czystej energii na własny użytek. Firma zainstaluje system fotowoltaiczny na dachu swojej siedziby w Lahti w czerwcu 2019r. Elektrownia słoneczna będzie największą w tym regionie zainstalowaną na terenie przemysłowym.
Elektrownia słoneczna będzie miała moc ponad 300 kWp. Projekt będzie składał się z 1,150 paneli rozmieszczonych na 1ha, co stanowi połowę powierzchni dachu centrali budynku Stalatubes .
Zgodnie z obliczeniami firmy, moc systemu fotowoltaicznego pokryje zużycie energii elektrycznej przeznaczanej na oświetlenie, funkcjonowanie systemów informatycznych oraz technologii używanej w całym budynku. System pozwoli również na utrzymanie w trybie gotowości urządzeń produkcyjnych. Energia słoneczna jest w stanie zaspokoić prawie jedną trzecią całego zapotrzebowania energetycznego firmy w Lahti.
Inwestycja Stalatube w panele słoneczne zwróci się po około 12. latach. Żywotność paneli wynosi 25-30 lat, ale nawet po tym okresie ich zdolność do gromadzenia energii pozostaje na poziomie 80 proc. Elektrownia słoneczna produkuje energię elektryczną całkowicie wolną od zanieczyszczeń, więc inwestycja jest zarówno racjonalna ekonomicznie, jak i ekologicznie. „Poszanowanie dla środowiska to jedna z podstawowych wartości Stalatube, a więc wykorzystanie i produkcja czystej, odnawialnej energii to naturalny krok w rozwoju naszej firmy”, mówi dyrektor zarządzający Stalatube Jukka Nummi.
Zrównoważony rozwój to podstawa
„Jako członek Cleantech Finland i pionier w tej dziedzinie, chcemy pokazać innym, że rozwiązania ekologiczne i rentowna działalność nie wykluczają się - wręcz przeciwnie. Zrównoważony rozwój leży u podstaw naszej działalności: korzystamy ze stali nierdzewnej, ponieważ jest to materiał trwały, nietoksyczny, niewymagający konserwacji i całkowicie nadający się do recyklingu.
Firma może pochwalić się długą historią dbania o środowisko. Już w 1994r., jako jedna z pierwszych w przemyśle, wprowadziła własne standardy ekologiczne. Grupa Stala rozpoczęła produkcję systemów sortowania odpadów już w latach 80., czyli w czasach, kiedy sortowanie odpadów w Finlandii nie było nawet przedmiotem debaty publicznej.
Kolejną istotną wartością Stalatube jest odpowiedzialność społeczna. Firma aktywnie wspiera lokalne społeczności oraz lokalny biznes. Stalatube realizuje projekt elektrowni słonecznej we współpracy z zaufanym, lokalnym partnerem, Lahti Energia, oraz z jego podwykonawcami
W tym roku firma zainstaluje również panele słoneczne na swoim biurze w Holandii. „Nadszedł czas inwestowania w energię słoneczną”, mówi Kimmo Myyrä, Operations Manager w Stalatube. „W dłuższej perspektywie przewidujemy wzrost cen energii elektrycznej oraz jej opodatkowanie.” Na przestrzeni ostatnich lat technologia i jakość systemów fotowoltaicznych znacznie ewoluowały, natomiast ich ceny uległy spadkowi. „Jeśli twoja nieruchomość ma nowy dach lub ma on zostać odnowiony w najbliższej przyszłości, rozważ zainstalowanie paneli słonecznych. W tym przypadku zużycie dachu i paneli słonecznych będzie przebiegało w tym samym tempie ”, mówi Myyrä.
Stalatube, która jest częścią fińskiej Grupy Stalatube Oy, rozrasta się również w Polsce. Firma chce tu produkować kilka rodzajów wyrobów ze stali nierdzewnej. W 2018r. Stalatube otrzymała wsparcie Łódzkiej Strefy Ekonomicznej dla swojej inwestycji w Strykowie, w ramach której w regionie powstaną nowe miejsca pracy.
Źródło: Stalatube.com
Zdjęcie: Pixabay.com