DuÅ„ska Agencja Energetyczna (DAE), organ koordynujÄ…cy budowÄ™ Nord Stream 2 AG, opublikowaÅ‚ raport Oceny OddziaÅ‚ywania na Åšrodowisko (OOÅš). Wynika z niego, że podwodny gazociÄ…g transportujÄ…cy gaz naturalny do póÅ‚nocno-wschodniego Bornholm nie przecina duÅ„skich wód terytorialnych. Przebiega za to wzdÅ‚uż wyÅ‚Ä…cznej strefy ekonomicznej Danii (EZZ).
OOÅš bazuje na szczegóÅ‚owych badaniach Å›rodowiskowych przeprowadzonych na terenie, na którym planowana jest budowa gazociÄ…gu.
Kompleksowy raport dokÅ‚adnie opisuje nowy odcinek gazociÄ…gu oraz rozwiÄ…zania techniczne, jakie majÄ… być zastosowane przy jego budowie, wraz ze szczegóÅ‚ami dotyczÄ…cymi spodziewanego wpÅ‚ywu czynników fizyczno-chemicznych, biologicznych oraz socjoekonomicznych na rynek duÅ„ski.
W OOÅš zawarto również przewidywany, ewentualny wpÅ‚yw oddziaÅ‚ywaÅ„ transgranicznych wynikajÄ…cych z dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z inwestycjÄ…, wraz ze Å›rodkami, które mogÄ… zapobiec, lub zÅ‚agodzić, ich negatywny wpÅ‚yw na Å›rodowisko.
WÅ‚adzie, organizacje oraz obywatele Danii mogÄ… zgÅ‚aszać uwagi i pytania do raportu do DuÅ„skiej Agencji Energetycznej do 10. lipca. Z uwagi konwencjÄ™ Espoo dla konsultacji transgranicznych termin ten przedÅ‚użono do 17. lipca. Posiedzenie organizowane przez DAE, na którym zainteresowane strony bÄ™dÄ… mogÅ‚y zadać swoje pytania, odbÄ™dzie siÄ™ 19. czerwca w Rønne - najwiÄ™kszym mieÅ›cie wyspy Bornholm.
Od samego początku gazociąg wzbudzał wiele kontrowersji nie tylko w Europie, ale i w Polsce. Nord Stream 2 ma transportować gaz ziemny z Rosji do Niemiec. Poprowadzony po dnie Morza Bałtyckiego gazociąg ma przy tym omijać naturalne kraje tranzytowe, czyli Polskę i republiki bałtyckie.
W odpowiedzi na to, Polska ogÅ‚osiÅ‚a plany budowy Baltic Pipe. GazociÄ…g pozwoli transportować gaz z Norwegii do Polski i Danii oraz, ostatecznie, do krajów sÄ…siedzkich.
Å»ródÅ‚o: https://www.worldpipelines.com/
Zdjęcie: Pixabay