29 czerwca duÅ„ski rzÄ…d podpisaÅ‚ porozumienie energetyczne, które poparÅ‚y wszystkie partie w duÅ„skim parlamencie. Umowa potwierdza cele Danii zwiÄ…zane z klimatem i gospodarkÄ… energetycznÄ… do 2030 r.
Kluczowe elementy umowy obejmujÄ… zobowiÄ…zanie do budowy trzech dużych nowych morskich farm wiatrowych, uruchomienia nowych funduszy na lÄ…dowe elektrownie wiatrowe i sÅ‚oneczne, ukierunkowanych wysiÅ‚ków na rzecz osiÄ…gniÄ™cia oszczÄ™dnoÅ›ci energetycznych oraz ukierunkowanego wzmocnienia badaÅ„ w dziedzinie energii i klimatu.
DziÄ™ki nowej umowie Dania jest na dobrej drodze do realizacji rzÄ…dowego celu, jakim jest przeksztaÅ‚cenie kraju do 2050 r. w spoÅ‚eczeÅ„stwo niskoemisyjne, niezależne od paliw kopalnych. Porozumienie pozwoli energii odnawialnej w peÅ‚ni pokryć zapotrzebowanie DuÅ„czyków na zużycie energii do 2030 r. W tym samym czasie zostanie również osiÄ…gniÄ™ty cel rzÄ…du na 2030 rok, jest nim osiÄ…gniÄ™cie progu 50% energii ze źródeÅ‚ energii odnawialnej. Ponadto zostanÄ… przyznawane Å›rodki finansowe, które pozwolÄ… Danii pozyskać 50% caÅ‚kowitego zapotrzebowania na energiÄ™ z odnawialnych źródeÅ‚ energii. Wreszcie umowa gwarantuje, że Dania wypeÅ‚ni swoje zobowiÄ…zania dotyczÄ…ce celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Porozumienie energetyczne zawiera ambitne ekologiczne inicjatywy i zÅ‚agodzenie opodatkowania energii elektrycznej, które pomogÄ… duÅ„skim konsumentom zastÄ…pić energiÄ™ ze źródeÅ‚ kopalnych ekologicznÄ… energiÄ… elektrycznÄ…. Podobnie firmy i konsumenci otrzymajÄ… taÅ„sze ogrzewanie dziÄ™ki modernizacji sektora grzewczego.
DziÄ™ki umowie energetycznej zostanie rozpisany przetarg na trzy nowe farmy wiatrowe, które powstanÄ… do 2030 r. Pierwsza farma bÄ™dzie miaÅ‚a moc 800 MW. Po zakoÅ„czeniu jej budowy bÄ™dzie najwiÄ™kszÄ… tego typu w Danii. Zostanie zbudowana w latach 2024-2027. Umowa podkreÅ›la pozycjÄ™ Danii jako lidera w dziedzinie energii z OZE.
Umowa energetyczna obejmuje następujące inicjatywy:
- Do 2030 r. powstaną trzy morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 2400 MW. Oczekuje się, że farmy wiatrowe będą znacznie tańsze w budowie niż farmy wiatrowe z przeszłości.
- 4,2 mld DKK (564 mln EUR) przeznaczono na proces przetargowy, w ramach którego różne technologie, takie jak lÄ…dowe turbiny wiatrowe i ogniwa sÅ‚oneczne, mogÄ… konkurować o dostarczanie ekologicznej energii elektrycznej po najniższej cenie.
- Ponad 4 mld DKK (537 mln EUR) przeznaczono na zwiększenie produkcji ekologicznego biogazu. Część przeznaczona jest na biogaz ekologiczny.
- Od 2021 do 2024, 500 milionów DKK (67 milionów EUR) rocznie zostanie przydzielone do rynkowej puli dotacji ukierunkowanej na oszczÄ™dnoÅ›ci energii - gÅ‚ównie w biznesie - 300 milionów DKK (40 milionów EUR) dla przemysÅ‚u i 200 milionów DKK (27 EUR milionów) na oszczÄ™dzanie energii w budynkach.
- Rezerwa w wysokoÅ›ci 400 mln DKK w 2025 r. (54 mln EUR), a nastÄ™pnie 500 mln DKK (67 mln EUR) rocznie zostanie przeznaczona na dalsze zwiÄ™kszanie wykorzystania energii ze źródeÅ‚ odnawialnych po 2026 r.
- Modernizacja sektora ciepÅ‚owniczego, w którym zarówno sektor ciepÅ‚owniczy, jak i konsumenci majÄ… wolny wybór, aby decydować o przyszÅ‚ych inwestycjach, co powoduje tanie ogrzewanie zarówno dla firm, jak i konsumentów.
- 500 milionów DKK (67 milionów EUR) przeznaczono na transport ekologiczny w latach 2020-2024, celem jest zwiÄ™kszenie ekologicznej mobilnoÅ›ci i transportu.
- Strony zgodziły się na wycofanie węgla z duńskiej produkcji energii do 2030 r., dołączając do inicjatywy międzynarodowej w tym samym celu.
- Badania nad energiÄ… i klimatem otrzymajÄ… zastrzyk gotówki z celem w wysokoÅ›ci 1 mld DKK (134 mln EUR) do 2024 r.
ŹródÅ‚o: stateofgreen.com
Zdjęcie: pixabay.com