Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii jako pierwsze na Å›wiecie otworzyÅ‚o oficjalnÄ… Å›cieżkÄ™ dla skÅ‚adania wniosków do prawa eksploatacji na podwodne skÅ‚adowanie dwutlenku wÄ™gla - informuje wydawnictwo JWN. Norwegia ogÅ‚osiÅ‚a niedawno, że bÄ™dzie kontynuowaÅ‚a projekt dotyczÄ…cy wychwytywania i skÅ‚adowania dwutlenku wÄ™gla (CSS – od carbon capture and storage), który jako pierwszy na Å›wiecie bÄ™dzie mógÅ‚ przechowywać odpady CO² pochodzÄ…cych z różnych źródeÅ‚ przemysÅ‚owych, wedÅ‚ug Equinor. JeÅ›li projekt zakoÅ„czy siÄ™ sukcesem, posÅ‚uży jako punkt wyjÅ›cia dla miÄ™dzynarodowych wspóÅ‚pracy w tym zakresie.
Norwegia jest Å›wiatowym liderem w obszarze wychwytywania i skÅ‚adowania dwutlenku wÄ™gla odkÄ…d obiekt Sleipner zaczÄ…Å‚ magazynować miliony ton CO² rocznie na szelfie kontynentalnym ponad 20 lat temu. Teraz ambicjÄ… tego kraju jest stworzenie opÅ‚acalnego ekonomicznie systemu CCS. Po opracowaniu ram handlowych takiego systemu Norwegia bÄ™dzie mogÅ‚a importować CO² do trwaÅ‚ego skÅ‚adowania.
Trudno jest przecenić znaczenie rozwijania technologii CCS. MiÄ™dzyrzÄ…dowy ZespóÅ‚ ds. Zmian Klimatu w swojej czwartej ocenie CCS wskazaÅ‚, że dziÄ™ki tej technologii można obniżyć o 30 proc. lub wiÄ™cej cenÄ™ jakÄ… przyjdzie nam zapÅ‚acić za ustabilizowanie klimatu. W raporcie z okazji 20-lecia funkcjonowania Sleipner w 2016 roku MiÄ™dzynarodowa Agencja Energii podkreÅ›la, że ​​realizacja technologii CCS jest niezbÄ™dna do osiÄ…gniÄ™cia nawet najmniej ambitnego scenariusza Porozumienia paryskiego, czyli ograniczenia wzrostu temperatury o 2° C do 2050 roku.
Norweski projekt demonstracyjny bÄ™dzie wykorzystywaÅ‚ statki do zbierania CO² wychwyconego z dwóch źródeÅ‚: cementowni Norcem w Brevik i spalarni odpadów Fortum Oslo Varme w Oslo. DziÄ™ki tej podstawowej infrastrukturze możliwe bÄ™dzie sukcesywne rozszerzanie sieci i przyÅ‚Ä…czanie do niej innych źródeÅ‚ wychwyconego CO².
ŹródÅ‚o: nordic.businessinsider.com
Zdjęcie: Equinor