Szwecja zÅ‚ożyÅ‚a ofertÄ™ dotyczÄ…cÄ… przeniesienia do Sztokholmu siedziby Europejskiej Agencji Leków (EMA). Ta unijna agencja bÄ™dzie musiaÅ‚a opuÅ›cić Londyn po wyjÅ›ciu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w 2019 r.
Proces oficjalnego zgÅ‚aszania kandydatur na przyszÅ‚Ä… siedzibÄ™ Europejskiej Agencji Leków (EMA) trwaÅ‚ do 31 lipca br.
W swojej ofercie Szwedzi gwarantujÄ…, że przenosiny siedziby wraz z zatrudnionymi w niej pracownikami przebiegnÄ… sprawnie, przede wszystkim ze wzglÄ™du na unikatowÄ… i docenianÄ… w Å›wiecie szwedzkÄ… infrastrukturÄ™ LifeScience, która zasadza siÄ™ na udanej wspóÅ‚pracy miÄ™dzy sektorem sÅ‚użby zdrowia, Å›wiatem akademickim i przemysÅ‚em.
- EMA odgrywa strategicznÄ… rolÄ™ i jest kluczowa dla globalnej konkurencyjnoÅ›ci UE. JesteÅ›my przekonani, że oferta Szwecji jest korzystna nie tylko dla samej EMA, ale także dla Unii Europejskiej – mówi premier Szwecji Stefan Löfven.
- EMA jest niezwykle ważnÄ… instytucjÄ… dla sÅ‚użby zdrowia i bezpieczeÅ„stwa pacjentów w Unii Europejskiej. A Szwecja zaÅ› jest w stanie zapewnić gÅ‚adkie przenosiny jej siedziby – twierdzi Annika Strandhäll, minister ds. opieki spoÅ‚ecznej.
WedÅ‚ug Strandhäll Szwecja w peÅ‚ni speÅ‚nia kryteria stawiane przez UE, ponieważ posiada szereg niezaprzeczalnych atutów.
Szwedzki UrzÄ…d ds. Leków już dziÅ› jest jednym z bardziej aktywnych partnerow EMA. UrzÄ…d gwarantuje także zwiÄ™kszenie liczby personelu, który wesprze EMA podczas przeprowadzki.
Instytut Karolinska jest w stanie zapewnić EMA środowisko badawcze w sąsiedztwie jednej z najlepszych uczelni medycznych na świecie oraz zgromadzenia Noblowskiego.
- Umieszczenie w Szwecji EMA wywoÅ‚aÅ‚oby także efekt synergii; dziaÅ‚a tu już przecież Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). To z kolei może siÄ™ przyczynić do bardziej efektywnej ochrony zdrowia. Tym sposobem UE jest także w stanie zaoszczÄ™dzić Å›rodki – dodaje Annika Strandhäll.
ŹródÅ‚o: Ambasada Szwecji w Warszawie
Zdjęcie: Sofia Sabel/ Imagebank.sweden.se