Oddzielnie segregowane i odbierane odpady organiczne bÄ™dÄ… przeksztaÅ‚cane w biogaz na potrzeby ogrzewania, produkcji energii elektrycznej, paliwa i wytwarzania nawozów pod roÅ›liny uprawne.
We wrześniu ubiegłego roku Zarząd Techniczny i Środowiskowy miasta Kopenhaga postanowił, że wszyscy jego mieszkańcy powinni sortować odpady organiczne.
Realizacja tego projektu rozpoczyna się natomiast w sierpniu tego roku. Mieszkańcy otrzymają zielone kosze na śmieci oraz biodegradowalne torby na resztki jedzenia, fusy po kawie i skorupki jaj.
Miasto dostarczy również brÄ…zowe kontenery na biodegradowalne odpady organiczne. Jego wÅ‚adze szacujÄ…, że przeciÄ™tne gospodarstwo domowe w Kopenhadze wytwarza ich okoÅ‚o 3,5 kilograma tygodniowo. W 2016 roku powstaÅ‚o ich Å‚Ä…cznie 57 000 ton.
Do końca roku program obejmie wszystkie dzielnice miasta
Do listopada, czyli po trzech miesiącach, program zostanie rozszerzony na całe miasto i obejmie wszystkie 280 000 kopenhaskich mieszkań.
Od roku 2014 kontenery na odpady organiczne stojÄ… przy 20 000 domów, co oznacza, że jedna trzecia wÅ‚aÅ›cicieli kopenhaskich domów już uczestniczy w programie. Teraz jednak pakiety startowe zostanÄ… dostarczone, za zgodÄ… mieszkaÅ„ców, do wszystkich pozostaÅ‚ych domów w mieÅ›cie.
WÅ‚adze Kopenhagi planujÄ… do 2018 roku doprowadzić do recyklingu 45 procent odpadów organicznych wytwarzanych przez gospodarstwa domowe.
W zeszÅ‚ym roku wÅ‚adze zmieniÅ‚y strategiÄ™, która miaÅ‚a sÅ‚użyć temu celowi.
PoczÄ…tkowo zamierzano znaleźć technologiczne rozwiÄ…zanie umożliwiajÄ…ce oddzielanie resztek organicznych i metalu. Ostatecznie jednak postanowiono odwoÅ‚ać siÄ™ do dobrej woli mieszkaÅ„ców miasta:
– "Pojedynczy obywatele być może nie potrafiÄ… sobie wyobrazić, co mogliby zrobić w sprawie zmian klimatycznych. Ale to jest wÅ‚aÅ›nie konkretne dziaÅ‚anie, które przyniesie wymierne efekty" – powiedziaÅ‚ w oÅ›wiadczeniu dla prasy Morten Kabell odpowiadajÄ…cy w kopenhaskim ratuszu za sprawy techniczne i Å›rodowiskowe.
ŹródÅ‚o: stateofgreen.com
Zdjęcie: absfreepic.com