Światowe Forum Ekonomiczne podaje, że Szwecja ogłosiła nowy, ambitny cel w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Do obniżenia emisji tego związku chemicznego do zera zgodnie z nowym założeniem ma dojść o pięć lat wcześniej, niż wynika to z zobowiązania przyjętego przez Szwecję w paryskim porozumieniu klimatycznym z 2015 roku.
Na mocy wyników gÅ‚osowania szwedzkiego parlamentu, podczas którego oddano 254 gÅ‚osy za i 41 przeciw, Szwecja bÄ™dzie pierwszym krajem, który zdecydowanie zwiÄ™kszy swoje zobowiÄ…zania wynikajÄ…ce z paryskiego porozumienia klimatycznego. Aktualnie rzÄ…d tworzy niezależnÄ… RadÄ™ ds. Polityki Klimatycznej analizujÄ…cÄ… postÄ™py prac w tym obszarze, a plan dziaÅ‚aÅ„ ma być aktualizowany raz w roku.
Nowe zobowiÄ…zanie przewiduje wczeÅ›niejsze zrealizowanie poprzednio wyznaczonego celu, jakim jest caÅ‚kowita bezemisyjność, oraz opiera siÄ™ na już osiÄ…gniÄ™tych, imponujÄ…cych wynikach. Szwecja osiÄ…gnęła cel, jakim byÅ‚o uzyskiwanie 50 procent energii elektrycznej ze źródeÅ‚ odnawialnych przed 2020 rokiem, o caÅ‚e osiem lat przed wyznaczonym terminem. Kraj ten aktualnie generuje aż 83 procent energii elektrycznej w elektrowniach jÄ…drowych i wodnych.
Szwedzi chcÄ… teraz poprawić ten wynik do 100 procent. Nowe plany zakÅ‚adajÄ… miÄ™dzy innymi stopniowe przechodzenie na bezemisyjny transport - dziedzina uznawana za jednÄ… z gÅ‚ównych przeszkód utrudniajÄ…cych ograniczenie emisji powstajÄ…cych w Szwecji do zera. Samochody, ciężarówki i autobusy majÄ… być napÄ™dzane zarówno biopaliwem, jak i energiÄ… elektrycznÄ…. I choć zwykli Szwedzi mogÄ… być grupÄ…, którÄ… bÄ™dzie najtrudniej przekonać do tego rozwiÄ…zania, to w rzeczywistoÅ›ci poparcie dla takich programów w Szwecji jest dość duże.
Realizacja projektu pozwoli ograniczyć emisje o 85 procent a nastÄ™pnie dokonać kompensacji pozostaÅ‚ych emisji poprzez inwestycje w inne projekty za granicÄ… - co sprowadzać siÄ™ bÄ™dzie do pÅ‚acenia innym krajom, żeby przestaÅ‚y emitować zanieczyszczenia – oraz zasadzenie wiÄ™kszej liczby drzew w celu zwiÄ™kszenia poziomu sekwestracji dwutlenku wÄ™gla.
- „Dzisiejsza decyzja pokazuje, że Szwecja nadal bÄ™dzie liderem na obszarze globalnych wysiÅ‚ków na rzecz osiÄ…gniÄ™cia ambitnych celów przewidzianych w porozumieniu paryskim” – powiedziaÅ‚a Isabella Lovin, minister ds. klimatu i wicepremier szwedzkiego rzÄ…du.
ŹródÅ‚o: www.weforum.org
Zdjęcie: absfreepic.com