Według nowego badania dotyczącego potencjału wzrostu Danii w zakresie przejścia na gospodarkę ekologiczną opracowanego przez Damvad Analytics, globalny popyt na technologie wykorzystywane na potrzeby ekologicznej energii może przełożyć się na stworzenie w Danii do 2035 roku 95 tys. nowych miejsc pracy, a łączny potencjał wzrostu wynosi 271 mld duńskich koron.
W przypadku tego procesu transformacji, osiÄ…gniÄ™cie okreÅ›lonego w porozumieniu paryskim celu, jakim jest opóźnienie zmian klimatycznych, wymaga znacznych inwestycji globalnych. Globalny popyt może prowadzić do pojawienia siÄ™ dużego potencjaÅ‚u wzrostu i zatrudnienia w Danii. Przedmiotem nowej analizy przeprowadzonej przez Damvad Analytics dla regionu stoÅ‚ecznego, regionu Zelandii i platformy Gate 21 jest ocena potencjaÅ‚u wzrostu Danii i obszaru metropolitalnego Kopenhagi w tym zakresie.
Aktualnie duÅ„ski sektor ekologiczny zatrudnia ok. 67 tys. pracowników. WedÅ‚ug analizy zatrudnienie może wzrosnąć o 95 tys. etatów, jeżeli Dania utrzyma aktualny udziaÅ‚ w rynku. Miejsca pracy w tej branży cechujÄ… siÄ™ dużą produktywnoÅ›ciÄ… - dziÄ™ki nim powstajÄ… ekologiczne produkty i usÅ‚ugi o wartoÅ›ci przekraczajÄ…cej 190 mld koron rocznie. Przewiduje siÄ™, że roczny obrót może do roku 2035 wzrosnąć o 217 mld koron.
- "Dania jest na caÅ‚ym Å›wiecie powszechnie kojarzona z ekologiÄ…. Jeżeli chcemy wykorzystać ten znaczny potencjaÅ‚ w obszarze wzrostu i zatrudnienia, duÅ„skie gminy, regiony i caÅ‚y kraj muszÄ… nadal stawiać sobie ambitne cele. Wymaga to od nas znalezienia wspólnych rozwiÄ…zaÅ„ przekraczajÄ…cych granice gmin i regionów oraz zapewnienia dobrych warunków dla sektora ekologicznego, aby umożliwić mu opracowywanie nowych i innowacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ dla klimatu." - mówi Steen Christiansen, który jest prezesem Gate 21 i burmistrzem Albertslund.
Ogromny potencjał biznesowy
Badanie pokazuje, że Dania dysponuje szeregiem atutów zwiÄ…zanych z przejÅ›ciem na gospodarkÄ™ ekologicznÄ… - konkretnie w dziedzinie energii wiatrowej, centralnego ogrzewania, bioenergii, biopaliw oraz efektywnoÅ›ci wodnej i energetycznej.
- "PrzejÅ›cie na energiÄ™ odnawialnÄ… ma kluczowe znaczenie dla naszej planety, ale jest też źródÅ‚em dobrego biznesu. Zrównoważony rozwój staÅ‚ siÄ™ elementem codziennoÅ›ci. Nie tylko o nim rozmawiamy, ale podejmujemy w zwiÄ…zku z nim okreÅ›lone dziaÅ‚ania. Staramy siÄ™ zaspokajać rosnÄ…cy popyt na doradztwo w dziedzinie ekologii i ekologiczne budownictwo, co sprawia, że jesteÅ›my liderem jeżeli chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy w tym sektorze w przyszÅ‚oÅ›ci. Jednak żadna branża nie jest w stanie samodzielnie podoÅ‚ać wyzwaniom, jakie stojÄ… przed nami w zakresie przejÅ›cia na gospodarkÄ™ ekologicznÄ…, i wÅ‚aÅ›nie dlatego tak ważna jest Å›cisÅ‚a wspóÅ‚praca miÄ™dzy sektorem publicznym i prywatnym, w ramach której wzajemnie siÄ™ one inspirujÄ…, aby opracować najlepsze rozwiÄ…zania" - mówi Martin Manthorpe, menadżer ds. strategii i rozwoju biznesu w duÅ„skiej firmie budowlanej NCC.
ŹródÅ‚o: stateofgreen.com
Zdjęcie: T.Hjamo/VisitDenmark.com
Zobacz także w tym temacie:
Dania: drugie życie zużytych elementów morskich farm wiatrowych >>>