Stolica Szwecji jest jednym z najważniejszych europejskich hubów technologicznych. W Sztokholmie dziaÅ‚a wiÄ™cej technologicznych „jednorożców“ per capita niż w jakimkolwiek innym mieÅ›cie poza DolinÄ… KrzemowÄ….
RzÄ…d szwedzki uÅ‚atwia zakÅ‚adanie nowych firm, a doÅ›wiadczeni przedsiÄ™biorcy chÄ™tnie udzielajÄ… wsparcia i pomagajÄ… nowemu pokoleniu. Szwecja zajmuje drugie miejsce w rankingu Global Innovation Index, w którym od lat jest jednym z kluczowych graczy.
Duża w tym zasÅ‚uga Uniwersytetu Sztokholmskiego, który kontaktuje ze sobÄ… najzdolniejszych naukowców i prowadzi zaawansowane badania, mogÄ…ce zmienić życie nie tylko Szwedów, ale i mieszkaÅ„ców caÅ‚ego Å›wiata.
- „Sztokholm przyciÄ…ga ludzi z caÅ‚ego Å›wiata, a jednym z powodów jest to, że oferujemy wiele programów studiów o wysokiej jakoÅ›ci” – mówi Fredrik Blix, profesor nadzwyczajny i badaczem na Uniwersytecie Sztokholmskim. – „To jedna z przyczyn, dziÄ™ki którym nasza scena technologiczna jest tak silna”.
Blix jest wykładowcą na studiach magisterskich w dziedzinie bezpieczeństwa informacji. Uniwersytet Sztokholmski był pionierem w badaniach naukowych w tym obszarze już w latach 60. XX wieku, a w dzisiejszych, cyfrowych czasach badania te są istotne jak nigdy wcześniej.
Kurs prowadzony jest w caÅ‚oÅ›ci w jÄ™zyku angielskim i przeznaczony jest dla wszystkich posiadaczy tytuÅ‚u licencjata, co oznacza, że drzwi sÄ… otwarte dla studentów ze wszystkich dziedzin.
- „Mamy studentów różnych specjalizacji, a nasz kurs cechuje interdyscyplinarne podejÅ›cie do kwestii bezpieczeÅ„stwa cybernetycznego” – mówi Blix. – „Patrzymy na te zagadnienia z technicznego, menedżerskiego i spoÅ‚ecznego punktu widzenia”.
Zastosowanie praktycznej wiedzy z tej dziedziny ma daleko siÄ™gajÄ…ce konsekwencje. Badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego wspóÅ‚pracujÄ… z MiÄ™dzynarodowÄ… OrganizacjÄ… NormalizacyjnÄ…, tworzÄ…c normy bezpieczeÅ„stwa cybernetycznego, które bÄ™dÄ… używane w wiÄ™kszoÅ›ci krajów Å›wiata.
- „WspóÅ‚pracujemy także z agencjami rzÄ…dowymi w Szwecji i tworzymy metodologie zwiÄ…zane z bezpieczeÅ„stwem cybernetycznym dla firm” - mówi Blix. – „Nasze badania publikujemy bezpÅ‚atnie, aby każdy mógÅ‚ z metod tych skorzystać w celu podniesienia poziomu bezpieczeÅ„stwa w tym obszarze.”
Inny badacz z Uniwersytetu Sztokholmskiego – Mats Nilsson – opracowaÅ‚ wydrukowany technikÄ… 3D mikroskop wykorzystujÄ…cy smartfon, który pozwala analizować i stawiać diagnozy dotyczÄ…ce próbek guzów i bakterii, co może pomóc w walce z nowotworami i problemem odpornoÅ›ci na antybiotyki.
Na uczelni dziaÅ‚a też oÅ›rodek o nazwie Mobile Life Centre, który prowadzi badania w obszarze usÅ‚ug mobilnych i przetwarzania bez granic, a jego partnerami sÄ… Ericsson, Microsoft i miasto Sztokholm. OkoÅ‚o 30 pracujÄ…cych w nim naukowców bada, jak urzÄ…dzenia mobilne mogÄ… pozytywnie wpÅ‚ywać na jakość życia w nowy i innowacyjny sposób, który sprzyja komunikacji.
MieszkajÄ…cy w Szwecji i pracujÄ…cy dla Mobile Life Centre szkocki naukowiec Barry Brown bada interakcje miÄ™dzy ludźmi i różnorodnymi robotami - np. autonomicznymi samochodami.
- „SpecjalizujÄ™ siÄ™ w badaniu, jak komputery zmieniajÄ… ludzkie życie i czyniÄ… je mniej irytujÄ…cym” – mówi Brown. – „Ostatnio przyglÄ…daÅ‚em siÄ™ pracy autonomicznych samochodów i temu, jak mogÄ… one przeszkadzać innym kierowcom. Niesamowicie ekscytujÄ… mnie możliwoÅ›ci takich pojazdów, ale istnieje też wiele problemów wymagajÄ…cych rozwiÄ…zania. Cieszy mnie, że jestem w stanie skÅ‚onić szwedzkie firmy do zajÄ™cia siÄ™ tymi zagadnieniami”.
- „Sztokholm ma bardzo aktywnÄ… scenÄ™ technologicznÄ… i jest też niesamowicie kreatywny w obszarze muzyki i kultury. A mieszkanie w kreatywnymi mieÅ›cie jest naprawdÄ™ ważne dla wykonywanej przeze mnie pracy” - wyjaÅ›nia. – „Wielu studentów koÅ„czy studia na Uniwersytecie Sztokholmskim, a potem zakÅ‚ada swoje firmy. CzÄ™sto firmy zakÅ‚adajÄ… też naukowcy” – mówi, dodajÄ…c, że uczelnia i miasto ustanowiÅ‚y specjalnÄ… platformÄ™, w ramach której nowi i doÅ›wiadczeni przedsiÄ™biorcy i badacze mogÄ… siÄ™ ze sobÄ… skontaktować i wymienić pomysÅ‚ami.
ŹródÅ‚o: www.thelocal.se
Zdjęcie: Cecilia Larsson Lantz/ imagebank.sweden.se