Wyspy Owcze mogą stać się najbardziej ekologicznym archipelagiem świata 30-03-2017

WÅ‚adze Wysp Owczych ustanowiÅ‚y cel, jakim jest ograniczenie o poÅ‚owÄ™ zużycia ropy naftowej na potrzeby ogrzewania do 2015 roku  i osiÄ…gniÄ™cie caÅ‚kowitej niezależnoÅ›ci od paliw kopalnych na potrzeby produkcji energii w 2030 roku. Grupa robocza z Wysp Owczych i Danii oceniÅ‚a sposoby osiÄ…gniecia tych ambitnych zamierzeÅ„. Eksperci przedstawili także kilka propozycji dotyczÄ…cych unikniÄ™cia importu paliw kopalnych na potrzeby energetyczne już w 2030 roku poprzez wykorzystanie turbin wiatrowych, paneli sÅ‚onecznych, elektrowni pÅ‚ywowych, akumulatorów i systemów pomp.
Zdaniem Jørgena S. Christensena, dyrektora ds. badaÅ„ i technologii z DuÅ„skiego Stowarzyszenia Energetycznego, nie ma przeszkód technicznych, które uniemożliwiaÅ‚yby Wyspom Owczym uniezależnienie siÄ™ od paliw kopalnych do 2030 roku, dziÄ™ki czemu staÅ‚yby siÄ™ najbardziej ekologicznym archipelagiem na Å›wiecie.

Pompy ciepła i samochody elektryczne
Zużycie energii na Wyspach Owczych wynosi okoÅ‚o 315 tys. MWh rocznie i wedÅ‚ug jednego ze „scenariuszy minimum” może osiÄ…gnąć 410 tys. MWh w 2025 roku, jeżeli do zaspokojenia części potrzeb grzewczych i zasilania samochodów wykorzystywana bÄ™dzie energia elektryczna. Scenariusz ten opiera siÄ™ na rzÄ…dowych planach na okres od 2015 roku, które przewidujÄ…, że do koÅ„ca 2025 roku  poÅ‚owa energii grzewczej bÄ™dzie uzyskiwana dziÄ™ki elektrycznym pompom ciepÅ‚a, a mieszkaÅ„cy bÄ™dÄ… korzystać z okoÅ‚o 3,4 tys. samochodów elektrycznych.

W przypadku „scenariuszy maksimum”, zużycie energii może w 2030 roku osiÄ…gnąć 575 tys. MWh, gdyż mieszkaÅ„cy wysp zrezygnujÄ… z elektrowni wykorzystujÄ…cych ropÄ™ naftowÄ… oraz samochodów napÄ™dzanych benzynÄ… i olejem napÄ™dowym. Scenariusze maksimum opierajÄ… siÄ™ na optymistycznych prognozach przewidujÄ…cych, że w 2030 roku caÅ‚a energia grzewcza produkowana bÄ™dzie przez pompy elektryczne, a po wyspach bÄ™dzie jeździć ok 25,5 tys. elektrycznych samochodów.

RosnÄ…ce zużycie energii elektrycznej bÄ™dzie można pokryć dziÄ™ki wykorzystaniu różnorodnych źródeÅ‚ energii odnawialnej. JednÄ… z możliwych kombinacji jest zwiÄ™kszenie zdolnoÅ›ci produkcyjnych turbin wiatrowych z 18,6 MW do 72 MW w 2030 roku oraz uzupeÅ‚nienie systemu o dwie metody produkcji, które byÅ‚yby na Wyspach Owczych nowe, tj. stopniowa rozbudowa elektrowni sÅ‚onecznych o Å‚Ä…cznych zdolnoÅ›ciach produkcyjnych na poziomie 30 MW a także budowa nowej elektrowni pÅ‚ywowej o zdolnoÅ›ciach produkcyjnych nieprzekraczajÄ…cych 60 MW.

Zrównoważenie sieci
DziÄ™ki wiÄ™kszej liczbie turbin wiatrowych, paneli sÅ‚onecznych i wiÄ™kszej iloÅ›ci energii uzyskiwanej dziÄ™ki wodzie znaczna część produkcji energii elektrycznej bÄ™dzie uzależniona od warunków meteorologicznych, pór roku oraz konkretnych godzin w ciÄ…gu dnia i nocy. W sieci konieczne jest zrównoważenie produkcji i zużycia w każdej sekundzie, godzinie i dniu. Dlatego w celu wyeliminowania wahaÅ„ niezbÄ™dny jest system elastycznego zużycia i magazynowania energii elektrycznej.

ŹródÅ‚o: stateofgreen.com
Zdjęcie: absfreepic.com
  

Zobacz także w tym temacie:

Energia wyspy na Bałtyku: Bornholm wykorzystuje energię z biomasy, wiatru i słońca >>>
   
Nowy rekord produkcji energii odnawialnej w Finlandii w 2016 roku >>>
    
Szwecja: Produkcja energii z wiatru rośnie >>>

Projekt i wykonanie i2D