Statek zostanie zaprojektowany w sposób umożliwiajÄ…cy jego wykorzystanie na wszystkich etapach uprawy glonów morskich. Oznacza to, że bÄ™dzie na mim można prowadzić wszystkie dziaÅ‚ania, poczÄ…wszy od instalacji sprzÄ™tu do uprawy, przez transport i rozmieszczanie sadzonek, a skoÅ„czywszy na zbiorach i transporcie dorosÅ‚ych roÅ›lin.
- „Czynnikiem, który doprowadziÅ‚ do rozpoczÄ™cia tego projektu, jest zapotrzebowanie rosnÄ…cej populacji ludzkiej na coraz wiÄ™ksze wykorzystanie oceanów w produkcji żywnoÅ›ci. Glony sÄ… uznawane za jeden z istotnych elementów pozwalajÄ…cych zaspokoić to zapotrzebowanie” - mówi Andreas Myskja Lien, badacz z SINTEF.
Aktualnie komercyjna uprawa glonów w Norwegii - gÅ‚ównie dzikich alg - jest warta 1200 mln koron i zapewnia miejsca pracy dla okoÅ‚o 400 osób. WedÅ‚ug szacunków wartość upraw wzroÅ›nie do 40 000 mln koron w 2050 roku.
Nowy statek ma sprawić, aby uprawa glonów byÅ‚a bardziej wydajna, co pozwoli zwiÄ™kszyć jej skalÄ™. Aktualnie wiele dziaÅ‚aÅ„, w tym sadzenie i zbiory, prowadzonych jest manualnie.
- „ZwiÄ™kszenie skali dziaÅ‚alnoÅ›ci jest konieczne, jeżeli chcemy stworzyć nowy i bardziej rentowny przemysÅ‚” - mówi Myskja Lien. – „Specjalnie zaprojektowany statek ma kluczowe znaczenie dla umożliwienia wystarczajÄ…cej wydajnoÅ›ci upraw i zbiorów oraz produkcji glonów w Norwegii na dużą skalÄ™” - dodaje.
Aktualnie gÅ‚ównym gatunkiem uprawianym w Norwegii jest listownica cukrowa, ale omawiany statek bÄ™dzie można wykorzystywać na potrzeby upraw różnych glonów na przemysÅ‚owÄ… skalÄ™.
Koncepcja ta obejmuje interdyscyplinarne podejÅ›cie, a prace nad niÄ… prowadzone bÄ™dÄ… we wspóÅ‚pracy z czoÅ‚owymi firmami technologicznymi w dziedzinie ryboÅ‚ówstwa, akwakultury, rolnictwa i morskiego sektora wydobywczego. Produkty z glonów można wykorzystywać na wiele sposobów: jako żywność dla ludzi, w lekach, bioplastiku, paszy dla zwierzÄ…t czy biopaliwach.
- „Ważnym celem tego projektu jest zachowanie jakoÅ›ci glonów podczas ich przetwarzania i transportu, aby można je byÅ‚o nastÄ™pnie wykorzystać w produktach o jak najwyższej wartoÅ›ci, m.in. w żywnoÅ›ci, produktach leczniczych i lekach” - mów Myskja Lien.
Projektem obliczonym na trzy lata kieruje SINTEF Ocean, a jego wÅ‚aÅ›cicielem jest Møre Maritime AS. Roczny budżet projektu wynoszÄ…cy 17,8 mln koron finansowany jest przez NorweskÄ… RadÄ™ BadawczÄ… i partnerów komercyjnych projektu.
ŹródÅ‚o: geminiresearchnews.com
Zdjęcie: absfreepic.com