W 2015 roku rzeczywista konsumpcja indywidualna (AIC) szwedzkich gospodarstw domowych per capita była o 11 procent wyższa od średniej dla 28 państw UE. Szwecja zajmuje pod tym względem 10. miejsce w Europie.
Na rzeczywistą konsumpcję indywidualną składają się towary i usługi konsumowane przez osoby indywidualne, niezależnie od tego, czy są one nabywane i opłacane przez gospodarstwa domowe, rząd, czy organizacje non-profit. W międzynarodowych rankingach AIC jest często uznawany za preferowany wskaźnik faktycznego standardu życia gospodarstw domowych.
RozkÅ‚ad AIC per capita pomiÄ™dzy 28 paÅ„stw czÅ‚onkowskich UE oraz NorwegiÄ™, IslandiÄ™ i SzwajcariÄ™ obejmuje przedziaÅ‚ od 37 procent powyżej do 47 procent poniżej Å›redniej dla UE. ListÄ™ otwiera Luksemburg, którego AIC jest o 37 procent wyższa od Å›redniej, na drugim miejscu jest Norwegia (33 procent), a na trzecim Szwajcaria (28 procent). Należy jednak zauważyć, że Norwegia, Szwajcaria i Islandia nie wchodzÄ… w skÅ‚ad Å›redniej tworzonej przez unijne paÅ„stwa.
PKB per capita jako gÅ‚ówny wskaźnik aktywnoÅ›ci gospodarczej kraju
W 2015 roku szwedzki PKB per capita byÅ‚ o 24 procent wyższy niż Å›rednia dla 28 paÅ„stw UE. Zdecydowanie najwyższy PKB per capita ma Luksemburg – 164 procent powyżej unijnej Å›redniej. Kraj ten zawdziÄ™cza tak dobry wynik częściowo dużej liczbie mieszkaÅ„ców z innych krajów, którzy pracujÄ… w Luksemburgu i tym samym powiÄ™kszajÄ… jego PKB, ale nie sÄ… uwzglÄ™dniani w statystykach ludnoÅ›ci.
Wszystkie państwa nordyckie odnotowały wynik PKP per capita wyższy niż unijna średnia. Przy czym w Norwegii wartość ta jest wyższa o 60 procent, w Danii o 27 procent, w Islandii o 23 procent, a w Finlandii o 9 procent.
NajsÅ‚abszy wynik odnotowaÅ‚a BuÅ‚garia – 53 procent poniżej unijnej Å›redniej. Polska natomiast notuje wartość PKB per capita o 31 procent niższÄ… niż Å›rednia w UE.
ŹródÅ‚o: Eurostat i UrzÄ…d Statystyczny Szwecji
Grafika: PKB per capita in PPS/Eurostat