WedÅ‚ug danych opublikowanych przez UNESCO Institute for Statistics, paÅ„stwa skandynawskie sÄ… wÅ›ród krajów wydajÄ…cych najwiÄ™kszÄ… część swojego PKB na prace badawczo rozwojowe.
Pierwsze miejsce zajmuje Republika Korei, która na B+R przeznacza aż 4,3% PKB. Za niÄ… plasuje siÄ™ Japonia (3,6%), Izrael (4,1%), Finlandia (3,2%) i Szwecja z takim samym wynikiem. Na pozycji 6. znajduje siÄ™ Dania, wydajÄ…ca na B+R 3,1% PKB. Dla porównania, polskie wydatki na ten cel to zaledwie 0,9% PKB.
Kiedy wydatki na prace badawczo-rozwojowe są wyrażone w liczbach bezwzględnych, nie jest zaskoczeniem, że najwyższe pozycje zajmują kraje duże. Największe kwoty wydają kolejno USA, Chiny, Japonia, Niemcy i Republika Korei.
Jednym z celów zrównoważonego rozwoju, jaki ONZ stawia wszystkim rzÄ…dom, jest praca na rzecz wspierania zrównoważonej industrializacji i innowacji poprzez wzrost wydatków na prace badawczo-rozwojowe i liczby naukowców.
„Inwestowanie w te prace jest jednym z gÅ‚ównych czynników wspierajÄ…cych inwestycje w nowÄ… wiedzÄ™, technologiÄ™ i myÅ›lenie, dziÄ™ki któremu innowacje pojawiajÄ… siÄ™ na szczeblu krajowym. Zatem jeÅ›li rzÄ…dy chcÄ… wiedzieć, jak dobrze radzÄ… sobie z innowacjami, muszÄ… wiedzieć, jak dobrze radzÄ… sobie z pracami badawczo-rozwojowymi", mówiÄ… Silvia Montoya, dyrektor Unesco Institute for Statistics, i Damien Chalaud, dyrektor wykonawczy World Federation of Science Journalists.
Wyniki raportu dostępne są na stronie UNESCO: www.uis.unesco.org
ŹródÅ‚o: www.goodnewsfinland.com
Zdjęcie: absfreepic.com