Z raportu „Prognoza zatrudnienia 2016” (oryg. „Employment Outlook 2016”) przedstawionego przez OECD wynika, że rynek pracy w Europie po trwającym kilka lat okresie recesji wciąż jest na etapie nabierania sił i powolnego umacniania się po kryzysie.
Zgodnie z przedstawionymi danymi gospodarki państw należących do OECD powoli nabierają sił po recesji, ale autorzy raportu prognozują, że w 2017 roku poziom zatrudnienia wciąż będzie niższy niż przed kryzysem. Choć od roku 2013 stopa bezrobocia w krajach należących do OECD stopniowo spada i osiągnęła pod koniec 2015 r. poziom 6,5% – to wciąż oznacza to ponad 39 mln bezrobotnych, czyli o ponad 6 mln więcej niż przed kryzysem w 2008 r.
Za jedną z najważniejszych bolączek rynku pracy OECD autorzy raportu uznali fakt, iż postępujący wzrost gospodarczy nie przekłada się na wzrost wynagrodzeń. Rozwiązaniem mają być reformy strukturalne i programy aktywizacji najsłabszych uczestników rynku, czyli osób najstarszych, ale też młodych oraz pozostających bez pracy przez dłuższy czas – działania te mają przyczynić się do wzrostu płac i redukcji zjawiska nierówności na rynku pracy. Jak możemy przeczytać w raporcie: "Wśród ekonomistów panuje konsensus, że długoterminowe podnoszenie jakości zatrudnienia przełoży się na wzrost efektywności".
Tradycyjnie już, kraje skandynawskie w przypadku większości wskaźników charakteryzujących warunki panujące na rynku pracy w tych krajach zazwyczaj osiągają lepsze wyniki niż średnia OECD.
Niższa od średniej dla OECD jest stopa bezrobocia zarówno w Norwegii (4,4%), jak i w Danii (6,1%). Wyższe bezrobocie notuje natomiast Szwecja (7,1%) i Finlandia (9,5%). Najniższą w OECD stopę bezrobocia notuje się na Islandii (3,1%).
Jakość pracy
Oceniając jakość pracy OECD pod uwagę wzięła trzy wymiary: zarobki, poczucie bezpieczeństwa na rynku i środowisko pracy. We wszystkich tych kategoriach kraje nordyckie osiągnęły dobre lub bardzo dobre wyniki.
Pod względem jakości zarobków (przy uwzględnieniu nierówności) Norwegia znalazła się na drugiej pozycji, Dania na trzeciej, Finlandia na dziewiątej a Szwecja na jedenastej. W zakresie poczucia bezpieczeństwa na rynku pracy, Norwegia znajduje się na pozycji drugiej (tuż za prowadzącą w tej kategorii Islandią), Dania na siódmej, Finlandia na dziewiątej a Szwecja na dwudziestej.
Natomiast pod względem jakości środowiska pracy rozumianej jako poczucie przeciążenia pracą na tle innych państw Skandynawia również plasuje się wysoko – Finowie prezentują najniższy w OECD odsetek osób deklarujących wysoki poziom obciążenia pracą (28,3%). Dania znalazła się w tej kategorii na drugiej pozycji (30,3%), a Szwecja na siódmej (38,2%). Dla porównania – przeciążenie pracą deklarowało w 2015 roku aż 47,8 % Polaków.
Aktywność zawodowa seniorów
Na tle innych państw OECD kraje skandynawskie prezentują wysoki stopień aktywności zawodowej osób starszych. Podczas gdy średni odsetek osób zatrudnionych w wieku 55-64 lata dla OECD wynosi 58,1%, dla Finlandii jest to 60%, dla Danii 64,7%, Norwegii 72,2% a dla Szwecji 74,6%.
Wydatki publiczne
Kraje Skandynawii należą do przeznaczających największy odsetek swojego PKB na wydatki związane z programami ukierunkowanymi na poprawę struktury rynku pracy. W wymiarze uśrednionym państwa należące do OECD w roku 2014 przeznaczyły na tego typu inicjatywy 1,34% PKB. Prym w tym zakresie w OECD wiedzie Dania, przeznaczając 3,33% PKB, Finlandia zajmuje trzecią pozycję z wydatkami na poziomie 2,89% PKB. Szwecja przeznacza na tego typu programy 1,95% PKB a Norwegia 0,88% PKB, przy czym należy pamiętać, iż PKB Norwegii jest na poziomie znacznie wyższym niż w pozostałych państwach skandynawskich.
Źródło i grafika: www.oecd.org
Zobacz także: