6 czerwca – Dzień Flagi i Święto Konstytucji w Szwecji 2-06-2017

6 czerwca to dzień święta narodowego Szwecji, upamiętniający dwa wydarzenia w historii kraju.

W roku 1523 Szwecja odzyskaÅ‚a niezależność poprzez zerwanie unii kalmarskiej a Gustaw I Waza zostaÅ‚ ogÅ‚oszony królem. W 1809 roku  uchwalono natomiast konstytucjÄ™, która obowiÄ…zywaÅ‚a aż do wejÅ›cia w życie ustawy z roku 1974.

Szwecja przez dłuższy czas, być może jako jedyny kraj na świecie, nie miała oficjalnie swojego święta narodowego, co wydaje się symptomatyczne dla szwedzkiego sceptycyzmu do jakichkolwiek patriotycznych manifestacji.

Na przeÅ‚omie wieku XIX i XX, w okresie erupcji romantycznych uczuć narodowych, wielu zapaleÅ„ców chciaÅ‚o, by Szwecja również miaÅ‚a swoje paÅ„stwowe Å›wiÄ™to. MusiaÅ‚a siÄ™ jednak bez niego obyć do czasu, gdy w cieniu pierwszej wojny Å›wiatowej, z wÅ‚asnej inicjatywy, ludzie zaczÄ™li obchodzić 6 czerwca DzieÅ„ Szwedzkiej Flagi. Tego dnia w roku 1523 Gustaw I Waza, który zerwaÅ‚ narzuconÄ… od późnego Å›redniowiecza uniÄ™ z DaniÄ…, zostaÅ‚ obrany królem Szwecji, a w roku 1809 podpisano jednÄ… ze szwedzkich konstytucji.

PoczÄ…wszy od roku 1916, 6 czerwca odbywaÅ‚a siÄ™ uroczysta parada na sztokholmskim stadionie, podczas której król wrÄ™czaÅ‚ flagi przedstawicielom różnych korporacji. Później, gdy przeniesiono jÄ… do Skansenu, muzeum etnograficznego pod goÅ‚ym niebem, niemal caÅ‚kowicie znikÅ‚y akcenty wojskowe. Ale rangÄ™ oficjalnego Å›wiÄ™ta narodowego 6 czerwca zyskaÅ‚ dopiero w roku 1983. Tego dnia odbywajÄ… siÄ™ uroczystoÅ›ci w Skansenie z udziaÅ‚em króla. Nie majÄ… one, jak na przykÅ‚ad w Norwegii, charakteru Å›wiÄ™ta ludowego. Niewiele jednak krajów może siÄ™ poszczycić tyloma prywatnymi masztami flagowymi. Nawet w inne dni, jak choćby w dniu Å›wiÄ™tego Jana, w wiÄ™kszoÅ›ci przydomowych ogródków, przed domkami letniskowymi i na balkonach miejskich wieżowców Å‚opocÄ… niebiesko-żóÅ‚te flagi.

ŹródÅ‚o: Ambasada Szwecji w Polsce
Zdjęcie: Ola Ericson/ Imagebank.Sweden.se

Projekt i wykonanie i2D