ÅšwiÄ™ta Bożego Narodzenia w krajach Skandynawii pod wieloma wzglÄ™dami bardzo przypominajÄ… te nasze, polskie. To Å›wiÄ™ta rodzinne, w których nie brakuje wspólnego kolÄ™dowania i dobrego jedzenia. Skandynawskie Boże Narodzenie przejęło wiele zwyczajów z pogaÅ„skiego Jul. Jul (Yule) byÅ‚o Å›wiÄ™tem przesilenia zimowego obchodzonym wÅ›ród ludów póÅ‚nocy na przeÅ‚omie grudnia i stycznia. Podczas Jul Å›wiÄ™towano koniec ciemnoÅ›ci i nadejÅ›cie dÅ‚uższych dni. To wÅ‚aÅ›nie w Jul obdarowywano siÄ™ prezentami. Wsród innych zwyczajów byÅ‚o przystrajanie jodÅ‚y, kÅ‚adzenie w palenisku kÅ‚ody drewna, wieszanie w domostwach jemioÅ‚y i ostrokrzewu. Te pogaÅ„skie tradycje daÅ‚y podwaliny tego, co dziÅ› jest częściÄ… chrzeÅ›cijaÅ„skiego Bożego Narodzenia w stylu skandynawskim.
WspóÅ‚czeÅ›nie obchodzone Å›wiÄ™ta w Skandynawii posiadajÄ… kilka charakterystycznych elementów.
Jednym z nich jest czas Adwentu, oczekiwanie na Boże Narodzenie, którego poczÄ…tek symbolizuje adwentowy wieniec. Tradycyjny wieniec adwentowy wykonany jest z gałązek Å›wierkowych, czÄ™sto przystrojonych czerwonymi owocami, Å›wierkowymi szyszkami, biaÅ‚ymi Å›wiecami i czerwonymi wstążkami. W każdÄ… niedzielÄ™ Adwentu zapalana jest kolejna Å›wieca, co oznacza, że w czwartÄ… niedzielÄ™ palÄ… siÄ™ wszystkie cztery Å›wiece.
Wieniec zawieszany jest na drzwiach wejściowych oraz w miejscu gdzie się jada posiłki.
Do Å›wiÄ…tecznych tradycji skandynawskiego Adwentu należy też zapalanie Å›wiecy-kalendarza. Åšwieca taka ma podziaÅ‚kÄ™ zÅ‚ożonÄ… z 24 kresek ozdobionych zwykle motywami jodÅ‚y i taÅ„czÄ…cych skrzatów w czerwonych czapeczkach i żóÅ‚tych chodakach. W wiÄ™kszoÅ›ci domów Å›wiece te zapalane sÄ… 1 grudnia, bardzo czÄ™sto przy Å›niadaniu. ObowiÄ…zek zdmuchniÄ™cia Å›wieczki w porÄ™, zanim zacznie topić siÄ™ kreska oznaczajÄ…ca nastÄ™pny dzieÅ„, spoczywa na ogóÅ‚ na dzieciach.
Wszystkie dzieci dostajÄ… również kalendarze adwentowe lub, jak nazywa siÄ™ je w Danii, kalendarze bożonarodzeniowe. Co roku również dwa kanaÅ‚y telewizyjne produkujÄ… specjalne serie programów dla dzieci zÅ‚ożone z 24 odcinków. Niektóre dzieci otrzymujÄ… też 24 drobne upominki, osobno zapakowane przez rodziców.
Najstarszym w Szwecji, podobnie jak i w Finlandii, symbolem bożonarodzeniowym jest kozioÅ‚ek, obecnie bardzo popularna ozdoba Å›wiÄ…teczna, najczęściej wykonana ze sÅ‚omy. W XVIII wieku to wÅ‚aÅ›nie kozioÅ‚ek stukaÅ‚ do drzwi, zostawiaÅ‚ prezenty w wigilijny wieczór i uciekaÅ‚ w mrok. Po pewnym czasie jego miejsce zajÄ…Å‚ Jultomten, czyli bożonarodzeniowy krasnoludek, którego imiÄ™ zaczerpniÄ™te zostaÅ‚o ze skandynawskich wierzeÅ„ ludowych.
Boże Narodzenie w Szwecji, podobnie jak w Polsce, to czas spokoju i rodzinnych spotkaÅ„ połączonych z elementami religijnymi jak i Å›wieckimi. W witrynach sklepów i na ulicach można zobaczyć liczne ozdoby a w domach adwentowe Å›wieczniki, anioÅ‚ki, kozioÅ‚ki czy domki z pierników.
Adwent i ÅšwiÄ™ta Bożego Narodzenia (Jul) również w Norwegii majÄ… szczególnÄ… oprawÄ™. Czas do Wigilii odmierzajÄ… kalendarze adwentowe, zaÅ› w caÅ‚ym kraju, podobnie jak w pozostaÅ‚ych krajach nordyckich żywa jest tradycja jarmarków bożonarodzeniowych (julemarked) na Å›wieżym powietrzu, gdzie wszyscy z przyjemnoÅ›ciÄ… rozgrzewajÄ… siÄ™ tradycyjnym skandynawskim gløgg'iem – korzennym napojem z grzanego czerwonego wina z zioÅ‚ami, rodzynkami i migdaÅ‚ami.
Do najpopularniejszych w Norwegii należą jarmarki przed Ratuszem i w muzeum kultury narodowej Norsk Folkemuseum w Oslo, czy jarmark w twierdzy Frederiksten w Halden. Ciekawą tradycję ma Bergen, gdzie w czasie Adwentu powstaje największe na świecie miasto wykonane w całości z... piernika!
Najbardziej uroczysty obyczaj świąteczny w Skandynawii to zapalenie światełek na choince.
Åšwierk jest przystrajany srebrnÄ… lub zÅ‚otÄ… gwiazdÄ…, wstążkami w kolorach flagi narodowej, tutkami z owocami, papierowymi koszyczkami w ksztaÅ‚cie serca, które należy wypeÅ‚nić orzechami i Å‚akociami. ChoinkÄ™ pokrywa siÄ™ czÄ™sto wÅ‚osami anielskimi lub paskami srebrnej folii, które piÄ™knie odbijajÄ… Å›wiatÅ‚o Å›wiec i tworzÄ… bajkowÄ… atmosferÄ™.
Podczas Wigilii na stoÅ‚ach pojawia siÄ™ wiele smakoÅ‚yków i podczas gdy na przykÅ‚ad specyficznym daniem dla Norwegii jest ryba Å‚ugowana (lutefisk), to w caÅ‚ej Skandynawii na wigilijnym stole nie powinno także zabraknąć wieprzowiny – zwÅ‚aszcza Å›wiÄ…tecznych żeberek (juleribbe), czy owsianki. Å»ywa jest również tradycja delektowania siÄ™ rodzajem puddingu, w którym ukryty jest migdaÅ‚. Jego znalazca może liczyć w nadchodzÄ…cym roku na pomyÅ›lność. Z okazji Å›wiÄ…t warzone jest piwo Å›wiÄ…teczne i oczywiÅ›cie piecze siÄ™ ciasteczka – w niektórych domach przestrzega siÄ™ zasady, że powinno być ich co najmniej siedem rodzajów. PrzetrwaÅ‚ także zwyczaj wystawiania przez dzieci owsianki dla nisse – gnoma, który opiekuje siÄ™ farmÄ… lub domem.
W Finlandii ÅšwiÄ™ta Bożego Narodzenia (po fiÅ„sku "Joulu") traktowane sÄ… bardzo wyjÄ…tkowo. Jak powszechnie wiadomo, Finlandia jest ojczyznÄ… Åšw. MikoÅ‚aja, na którego mówi siÄ™ tam Joulupukki, a jego siedziba znajduje siÄ™ niedaleko Rovaniemi.
Tradycyjnie w samÄ… WigiliÄ™ (Jouluaatto), jeszcze przed poÅ‚udniem, Finowie odwiedzajÄ… saunÄ™, by wieczorem cieszyć siÄ™ czasem spÄ™dzonym w wÅ›ród przyjacióÅ‚.
W Turku, w dzieÅ„ Bożego Narodzenia o godzinie 12:00 ogÅ‚aszana jest Bożonarodzeniowa Deklaracja Pokoju, co stanowi jednÄ… z najstarszych tradycji fiÅ„skiego Joulu. W obecnoÅ›ci kilku tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców i turystów odbywa siÄ™ publiczne odczytanie pochodzÄ…cego z 1827 r. tekstu deklaracji przypominajÄ…cej o zbliżajÄ…cej siÄ™ pamiÄ…tce narodzin Zbawiciela i nawoÅ‚ujÄ…cej do godnego ich powitania, tudzież zaniechania wszelkich waÅ›ni.
W skandynawskich ÅšwiÄ™tach Bożego Narodzenia znaleźć można wiele podobieÅ„stw do polskich tradycji Å›wiÄ…tecznych, jest też kilka barwnych zwyczajów charakterystycznych dla Skandynawii. Jednak we wszelkich obrzÄ™dach zwiÄ…zanych z tym okresem znamienne jest to, że czas Å›wiÄ…teczny to najważniejsze ze wszystkich dni w roku, spÄ™dzane w peÅ‚nej ciepÅ‚a i blasku atmosferze w gronie najbliższych, dni magiczne i niepowtarzalne.