Norwegia: 100 mln NOK na działania dla wyeliminowania subsydiowania paliw kopalnych 27-04-2015

"Norwegia zapewni wsparcie dla krajów rozwijajÄ…cych siÄ™, które dążą do zmniejszenia dotacji do wykorzystania wÄ™gla i innych paliw kopalnych. Efektem ciÄ™cia dotacji do paliw kopalnych bÄ™dzie  zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zwiÄ™kszenie Å›rodków na dziaÅ‚ania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dlatego Norwegia przekazuje 100 mln koron (NOK) na rzecz reformy dotacji do paliw kopalnych", powiedziaÅ‚ Børge Brende, Minister Spraw Zagranicznych Norwegii.

Norwegia należy do grupy oÅ›miu krajów, znanej jako „Przyjaciele Reformy Subsydiowania Paliw Kopalnych”, która uruchomiÅ‚a miÄ™dzynarodowÄ… inicjatywÄ™ majÄ…cÄ… zachÄ™cić inne paÅ„stwa do wycofania dopÅ‚at do paliw kopalnych. PochodzÄ…ce od rzÄ…du norweskiego Å›rodki bÄ™dÄ… przekazywane za poÅ›rednictwem Banku Åšwiatowego i innych miÄ™dzynarodowych partnerów w celu wspierania wspomnianych reform w krajach ubogich.

Jak twierdzi Børge Brende: "W 2013 roku, na globalne dofinansowanie wykorzystania paliw kopalnych, na caÅ‚ym Å›wiecie wydano ponad 4 000 miliardów koron norweskich. W niektórych krajach rozwijajÄ…cych siÄ™, koszt tych dotacji wynosi aż 20% PKB. To pokazuje, że dotacje na paliwa kopalne stanowiÄ… duże obciążenie dla gospodarek uboższych krajów. Zasoby te mogÄ… być lepiej wykorzystane w dziaÅ‚aniach na rzecz rozwoju, w tym w obszarze ochrony zdrowia i edukacji".

Wycofanie dotacji do paliw kopalnych może okazać siÄ™ niezwykle trudne, ponieważ spowoduje wzrost cen transportu i paliw. Te skutki bÄ™dÄ… najbardziej dotkliwe dla gorzej sytuowanych grup w tzw. klasie Å›redniej populacji oraz dla najuboższych. Dlatego ważne jest, aby reformom  dotacji do paliw kopalnych towarzyszyÅ‚y Å›rodki przeciwdziaÅ‚ajÄ…ce ich negatywnym skutkom.

MiÄ™dzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że wycofanie z użytku paliw kopalnych może spowodować zmniejszenie globalnego poziomu emisji gazów cieplarnianych o 13 procent.

ŹródÅ‚o: regjeringen.no
Zdjęcie: Innovation Norway

Projekt i wykonanie i2D