White & Case M. Studniarek i Wspólnicy - Kancelaria Prawna sp.k.: Wybory dokonywane w związku z arbitrażem międzynarodowym

21-10-2010

W tym tygodniu opublikowane zostały wyniki szeroko zakrojonego badania dotyczącego arbitrażu międzynarodowego przeprowadzonego przez School of International Arbitration, Queen Mary, University of London (QMUL), sponsorowanego przez międzynarodową firmę prawniczą White & Case LLP.

Badanie zatytuÅ‚owane „Wybory dokonywane w zwiÄ…zku z arbitrażem miÄ™dzynarodowym” zawiera analizÄ™ kluczowych czynników, które majÄ… wpÅ‚yw na wybory dokonywane przez spóÅ‚ki w zwiÄ…zku z arbitrażem miÄ™dzynarodowym: w jaki sposób podejmowane sÄ… decyzje dotyczÄ…ce arbitrażu, kto ma na nie wpÅ‚yw i jakimi przesÅ‚ankami kieruje siÄ™ dyrektor dziaÅ‚u prawnego spóÅ‚ki przy negocjowaniu klauzul arbitrażowych.

GÅ‚ówne rezultaty badania z 2010 roku przedstawiajÄ… siÄ™ nastÄ™pujÄ…co:

  • Wybór prawa wÅ‚aÅ›ciwego dla przedmiotu sporu, miejsca postÄ™powania oraz instytucji arbitrażowej: 40% ankietowanych najczęściej stosuje prawo angielskie, natomiast druga pod wzglÄ™dem liczebnoÅ›ci grupa 17% ankietowanych stosuje prawo Stanu Nowy Jork. Na wybór miejsca postÄ™powania majÄ… przeważajÄ…cy wpÅ‚yw „ramy formalno-prawne”, prawo wÅ‚aÅ›ciwe dla umowy oraz wygoda. Najbardziej preferowanym miejscem postÄ™powania jest Londyn (30%), po nim Genewa (9%), a nastÄ™pnie Paryż, Tokio i Singapur (po 7%) oraz Nowy Jork (6%). Jako miejsca postÄ™powania, ankietowani najgorzej postrzegajÄ… MoskwÄ™ oraz kontynentalne Chiny. Najbardziej preferowanÄ… i czÄ™sto wybieranÄ… instytucjÄ… arbitrażowÄ… jest ICC (50%), przy czym wiÄ™kszość ankietowanych postrzegaÅ‚a arbitraż ICC jako zbyt kosztowny oraz ogólnie uważaÅ‚a instytucje arbitrażowe za drogie. Najgorzej ankietowani postrzegajÄ… CRCICA, DIAC oraz CIETAC.
  • Zasady rozstrzygania sporów: 68% spóÅ‚ek posiada wÅ‚asne zasady rozstrzygania sporów. Bez wzglÄ™du jednak na istnienie takich zasad, spóÅ‚ki na ogóÅ‚ prezentujÄ… stosunkowo elastyczne podejÅ›cie do negocjacji klauzul arbitrażowych. PosiadajÄ… silne preferencje dotyczÄ…ce poufnoÅ›ci i jÄ™zyka postÄ™powania, a także stosunkowo silne preferencje dotyczÄ…ce prawa wÅ‚aÅ›ciwego oraz miejsca postÄ™powania.
  • PowoÅ‚anie arbitrów: 50% ankietowanych byÅ‚a niezadowolona z pracy arbitra. GÅ‚ównymi przyczynami byÅ‚y „zÅ‚a decyzja lub wynik postÄ™powania” (20% w oparciu o wartość procentowÄ… ważonÄ…), a dalej nadmierna elastyczność lub niezdolność kontrolowania procesu (12%). KolejnÄ… przyczynÄ… byÅ‚y opóźnienia powodowane przez arbitra (11%), a nastÄ™pnÄ… bÅ‚Ä™dy w rozumowaniu w orzeczeniu arbitrażowym oraz brak wiedzy i doÅ›wiadczenia arbitra w sprawie bÄ™dÄ…cej przedmiotem sporu (9% w obu przypadkach). 8% ankietowanych stwierdziÅ‚o, że arbiter ociÄ…gaÅ‚ siÄ™ z wydaniem orzeczenia. Brak niezależnoÅ›ci, tendencyjność i zasÄ…dzanie zawyżonego wynagrodzenia na wÅ‚asnÄ… rzecz to inne zarzuty podnoszone przez ankietowanych.
  • Poufność: 50% ankietowanych bÅ‚Ä™dnie uważa, że arbitraż jest poufny, nawet jeÅ›li nie ma konkretnej klauzuli na ten temat w przyjÄ™tym regulaminie arbitrażu lub umowie arbitrażowej, a kolejne 12% nie wiedziaÅ‚o, czy arbitraż jest poufny w tych okolicznoÅ›ciach.
  • Terminy i opóźnienia: Ujawnianie dokumentów, pisemne wnioski, ukonstytuowanie siÄ™ trybunaÅ‚u oraz przesÅ‚uchania – to gÅ‚ówne etapy procesu arbitrażowego, które chronicznie cierpiÄ… z powodu opóźnieÅ„.

„Tegoroczne badanie wzbogaca wiedzÄ™ uzyskanÄ… przez nas w latach 2006 i 2008 oraz potwierdza, że miÄ™dzynarodowe korporacje majÄ… coraz wiÄ™ksze wymagania, jeżeli chodzi o rozumienie i korzystanie z arbitrażu”, zauważyÅ‚ prof. Loukas Mistelis, Dyrektor SzkoÅ‚y Arbitrażu MiÄ™dzynarodowego na QMUL. „Pokazuje ono, że spóÅ‚ki majÄ… wyraźne preferencje dotyczÄ…ce prawa wÅ‚aÅ›ciwego dla sporów, a Londyn wysuwa siÄ™ zdecydowanie na prowadzenie jako miejsce postÄ™powania, co jest zgodne z obydwoma naszymi poprzednimi badaniami. Z odpowiedzi ankietowanych oraz przeprowadzonych przez nas wywiadów wynika również, że roÅ›nie znaczenie Singapuru i SIAC jako ważnych oÅ›rodków regionalnych w Azji. Jest to ważny wniosek dla spóÅ‚ek prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność w tym regionie”, dodaÅ‚. 

Tegoroczne badanie byÅ‚o dużo szerzej zakrojone, również pod wzglÄ™dem geograficznym, od poprzednich dwóch badaÅ„ i skÅ‚adaÅ‚o siÄ™ z 67 szczegóÅ‚owych wywiadów oraz 136 ankiet.

Badanie za 2010 rok daje jasny, dotÄ…d niedostÄ™pny, wglÄ…d w wybory, jakich dyrektor dziaÅ‚u prawnego spóÅ‚ki dokonuje w zwiÄ…zku z korzystaniem z arbitrażu miÄ™dzynarodowego. Wybór prawa okazuje siÄ™ gÅ‚ównym czynnikiem decydujÄ…cym o wyborze metody rozstrzygania sporu (w tym miejsca postÄ™powania oraz instytucji arbitrażowej). Dla niektórych osób z branży może to być niespodziankÄ… i na pewno ma wpÅ‚yw na przewidywanie nadchodzÄ…cych trendów w arbitrażu miÄ™dzynarodowym”, zauważyÅ‚ Phillip Capper, dyrektor Grupy ds. Arbitrażu MiÄ™dzynarodowego White & Case w Londynie. 

GÅ‚ówne rezultaty badania
Raport do pobrania (tylko w wersji angielskiej): http://choices.whitecase.com/
 


White & Case M. Studniarek i Wspólnicy - Kancelaria Prawna sp.k. - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D