Fortum Power and Heat Polska: Ciepło ze ścieków trafi do sieci ciepłowniczej Fortum we Wrocławiu

14-11-2022

WrocÅ‚awski system ciepÅ‚owniczy oparty jest w 100 proc. na spalaniu wÄ™gla i wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. Oprócz zmiany paliw ważnym elementem procesów dekarbonizacyjnych jest wykorzystanie ciepÅ‚a odpadowego. Takie ciepÅ‚o powstaje w procesach produkcyjnych i w serwerowniach. Można je także odzyskiwać ze Å›cieków miejskich.

Rozpoczynamy inwestycjÄ™ w najwiÄ™kszÄ… systemowÄ… pompÄ™ ciepÅ‚a w Polsce. Nowe źródÅ‚o zasili sieć ciepÅ‚owniczÄ… we WrocÅ‚awiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepÅ‚a dla miasta. Inwestycja obejmuje budowÄ™ pompy ciepÅ‚a o mocy 12,5 MW wraz z niezbÄ™dnÄ… infrastrukturÄ… towarzyszÄ…cÄ…, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepÅ‚a ze Å›cieków komunalnych i deszczowych gÅ‚ównie z centralnej i poÅ‚udniowej części WrocÅ‚awia – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum.

DziÄ™ki zastosowaniu pompy ciepÅ‚a zasilanej energiÄ… elektrycznÄ… pochodzÄ…cÄ… z odnawialnych źródeÅ‚ energii możliwe bÄ™dzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem wÄ™gla o 364 tysiÄ…ce GJ rocznie. DziÄ™ki temu każdego roku unikniemy emisji niemal 35 tysiÄ™cy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji - SO2, NOx i pyÅ‚ów.  

Projekt pompy ciepÅ‚a we WrocÅ‚awiu to pierwsze odnawialne źródÅ‚o w systemie ciepÅ‚owniczym dla miasta i zarazem poczÄ…tek drogi do odejÅ›cia od wÄ™gla w wytwarzaniu ciepÅ‚a dla wrocÅ‚awian. RosnÄ…ca liczba mieszkaÅ„ców przyÅ‚Ä…czajÄ…cych siÄ™ do ciepÅ‚a sieciowego jest skutecznym sposobem walki ze smogiem, a każde ekologiczne źródÅ‚o ciepÅ‚a w sieci sprawia, że wrocÅ‚awski system ciepÅ‚owniczy staje siÄ™ jeszcze bardziej przyjazny Å›rodowisku. Trzymam kciuki za realizacjÄ™ projektu i liczÄ™ na to, że takich proÅ›rodowiskowych projektów we wrocÅ‚awskiej przestrzeni miejskiej bÄ™dzie powstawaÅ‚o wiÄ™cej – powiedziaÅ‚ Jakub Mazur, wiceprezydent WrocÅ‚awia.

Wykorzystanie Å›cieków nieoczyszczonych jako źródÅ‚a ciepÅ‚a dla tak dużego miejskiego systemu ciepÅ‚owniczego to krok w jeszcze lepszÄ… przyszÅ‚ość WrocÅ‚awia oraz istotny element strategii MPWiK. DziÄ™ki wykorzystaniu pompy ciepÅ‚a zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródÅ‚a energii do produkcji ciepÅ‚a. To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego z jakim obecnie siÄ™ mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie Å›cieków bezpoÅ›rednio wpisuje siÄ™ w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w GospodarkÄ™ Obiegu ZamkniÄ™tego. ReceptÄ… na sukces wrocÅ‚awskiego projektu jest dobra wspóÅ‚praca MPWiK z Fortum. MyÅ›limy nie tylko o tym, żeby mieszkaÅ„com WrocÅ‚awia żyÅ‚o siÄ™ dobrze tu i teraz, ale dbamy także o komfort przyszÅ‚ych pokoleÅ„ – mówi Witold Ziomek prezes ZarzÄ…du MPWiK S.A. we WrocÅ‚awiu.

Wrompa – bo takÄ… nazwÄ™ bÄ™dzie nosić wrocÅ‚awska pompa – zostanie zbudowana na terenie przepompowni Å›cieków Port PoÅ‚udnie. Z systemem ciepÅ‚owniczym Fortum zostanie poÅ‚Ä…czona sieciÄ… o dÅ‚ugoÅ›ci kilometra i Å›rednicy póÅ‚ metra. Inwestycja rozpocznie siÄ™ w styczniu 2022 roku od budowy przyÅ‚Ä…cza. W marcu 2023 roku planowane jest rozpoczÄ™cie prac budowlanych. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie inwestycji nastÄ…pi w kwietniu 2024 roku. Wartość zadania to 82 mln zÅ‚otych. Inwestycja uzyskaÅ‚a dofinansowanie w formie dotacji ze Å›rodków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w kwocie 18 mln zÅ‚otych oraz ze Å›rodków budżetu paÅ„stwa w kwocie 3 mln zÅ‚otych.

Podobne instalacje systemowych pomp ciepła działają w Norwegii w Oslo, w dzielnicy Skoyen oraz w Finlandii, w dzielnicy Suomenoja w Espoo.


Fortum Power and Heat Polska - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D