Aktualności
Medicover Poland: Pracownicy na drodze do zdrowego stylu życia – wyniki najnowszego raportu Medicover
10-11-2022Choroby ukÅ‚adu ruchu, choroby psychiczne, nadciÅ›nienie, cukrzyca, trudnoÅ›ci w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Wyzwania zdrowotne polskich pracowników prezentuje najnowszy raport „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2022”, opracowany przez Medicover.
Medicover corocznie przygotowuje kompleksowÄ… analizÄ™ stanu zdrowia populacji pracowników korzystajÄ…cych z opieki zdrowotnej oferowanej przez firmÄ™. W ramach tegorocznej, ósmej już edycji raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2022” przeanalizowano dane 471 081 pracowników z 2021 r. w porównaniu do lat 2019-2020. W tym roku dodatkowÄ… część raportu stanowi opracowanie badaÅ„ ankietowych, zrealizowanych z udziaÅ‚em blisko 1300 pracowników, w ramach których badano parametry skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ na zdrowy styl życia (w tym aktywność fizycznÄ…, dietÄ™, a także zdrowie spoÅ‚eczne).
Z tegorocznej edycji raportu ponownie pÅ‚ynie wniosek, że dostÄ™p do jakoÅ›ciowej opieki zdrowotnej przynosi mierzalne oszczÄ™dnoÅ›ci. Pracodawca, którego personel znajduje siÄ™ pod opiekÄ… Medicover, może zaoszczÄ™dzić co najmniej 1245 zÅ‚ rocznie na każdego pracownika.
Okiem pracodawcy
Autorzy raportu zaznaczajÄ…, że najczÄ™stszym powodem wizyty u lekarza jest konsultacja profilaktyczna (w tym wizyty medycyny pracy) – korzysta z niej ponad 50 proc. badanych (2019-2021 r/r). Stanowi to dwukrotnie wyższy odsetek w porównaniu do ogólnej populacji w Polsce. Drugie wÅ›ród najczÄ™stszych powodów do konsultacji sÄ… choroby ukÅ‚adu oddechowego, na trzecim miejscu znalazÅ‚y siÄ™ choroby oczu.
Z kolei dane z obszaru zwolnieÅ„ lekarskich pokazujÄ…, że w 2021 o 2,8 proc. spadÅ‚a liczba zwolnieÅ„ lekarskich wydawanych z powodu ciąży, porodu lub poÅ‚ogu, mimo że jest to najczÄ™stszy powód zwolnieÅ„ lekarskich (prawie 36%). Sfery z najwiÄ™kszym wzrostem absencji to choroby ukÅ‚adu ruchu i zaburzenia psychiczne. JednoczeÅ›nie dziÄ™ki profilaktyce, lepszemu dostÄ™powi do opieki zdrowotnej, w tym telemedycynie oraz wÅ‚aÅ›ciwemu postÄ™powaniu pacjenci Medicover majÄ… krótszÄ… absencjÄ™ (2,87 dni) niżw populacji ogólnej w Polsce (6,38 dni). Obniżenie absencji i ograniczenie prezenteizmu przekÅ‚ada siÄ™ na uzyskanie 3,51 produktywnego dnia na każdego pracownika. UwzglÄ™dniajÄ…c caÅ‚Ä… populacjÄ™ 471 081 pracowników zyskano: 1,65 mln dni, czyli 7097 lat produktywnych.
Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta są kluczowe w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia
Odsetek osób z otyÅ‚oÅ›ciÄ… (BMI powyżej 30) systematycznie roÅ›nie w ostatnich latach (wzrost o 1,4% od 2019), co stanowi wzrastajÄ…ce istotne ryzyko zdrowotne. Zgodnie z wynikami badania oceniajÄ…cego styl życia, bÄ™dÄ…cego komplementarnÄ… częściÄ… tegorocznego raportu Medicover, tylko 32,6% (lub 1 na 3 badanych) badanych uprawia co najmniej 30 minut nieprzerwanej aktywnoÅ›ci fizycznej zgodnie z rekomendacjami. WHO zaleca wszystkim zdrowym dorosÅ‚ym (18-64 lat) wykonywanie aktywnoÅ›ci fizycznej o umiarkowanej intensywnoÅ›ci przez 150–300 minut tygodniowo lub 75–150 minut o dużej intensywnoÅ›ci. Aż 67,4% ankietowanych nie speÅ‚nia tych norm – zdaniem prawie 30% badanych, przyczynÄ… tego jest brak czasu i chÄ™ci. WiÄ™kszość pracowników, pomimo dobrego rozumienia znaczenia stylu życia dla zdrowia, nie przestrzega zaleceÅ„ w zakresie prawidÅ‚owej diety i rekomendowanej aktywnoÅ›ci fizycznej.
Zdaniem 57,1% respondentów biorÄ…cych udziaÅ‚ w badaniu ankietowym oceniajÄ…cym styl życia: w najwiÄ™kszym stopniu na utrzymanie dobrego stanu zdrowia wpÅ‚ywa zbilansowana dieta bogata w owoce i warzywa, a zdaniem 49,2% – wystarczajÄ…ca ilość snu. Tymczasem, oprócz prawidÅ‚owej diety, regularna aktywność fizyczna niesie ze sobÄ… znaczÄ…ce korzyÅ›ci dla organizmu.
Statystyki zwiÄ…zane z aktywnoÅ›ciÄ… fizycznÄ… sÄ… wciąż niezadowalajÄ…ce. Przeważa bierny sposób spÄ™dzania wolnego czasu, co przekÅ‚ada siÄ™ na znaczny wzrost czynników ryzyka prowadzÄ…cych do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Ruch i zdrowy sport pomaga utrzymać prawidÅ‚owÄ… masÄ™ ciaÅ‚a, a także zmniejsza ryzyko wystÄ…pienia chorób sercowo-naczyniowych, zapobiega powstawaniu cukrzycy typu 2 czy depresji, obniża prawdopodobieÅ„stwo zÅ‚amaÅ„ m.in. koÅ›ci biodrowej lub krÄ™gosÅ‚upa. Dodatkowo osoby aktywne fizycznie maja mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego (okrężnicy), macicy czy piersi (zwÅ‚aszcza w wieku menopauzalnym). Zdrowy styl życia nie powinien stać siÄ™ modÄ…, która chwilowo modyfikuje nasze nawyki. Zmiana zachowaÅ„ zdrowotnych powinna być systematyczny i staÅ‚a, dlatego ważnÄ… rolÄ… jest wspieranie pracowników w tej zmianie– mówi Beata Wojciechowska, Kierownik ZespoÅ‚u ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Medicover.
Autorzy raportu wskazujÄ… ponadto, że korzystanie z wydarzeÅ„ kulturalnych i realizacja swoich pasji pozytywnie wpÅ‚ywajÄ… na zdrowie spoÅ‚eczne, a także zmniejszajÄ… ryzyko wystÄ…pienia poważnych chorób i przedwczesnej Å›mierci. Co czwarty respondent deklaruje, że ma hobby, jednak na co dzieÅ„ nie ma na nie czasu.
Zdrowie psychiczne: chorzy ze stresu, zaburzeń depresyjnych i lękowych
W 2021 roku nastÄ…piÅ‚ znaczny wzrost korzystania z porad u psychologa i psychiatry. WiÄ™kszość problemów psychicznych wpÅ‚ywa na zwiÄ™kszenie liczby zwolnieÅ„ z pracy. WÅ›ród najczÄ™stszych problemów zwiÄ…zanych ze zdrowiem psychicznym wystÄ™pujÄ…: reakcje na stres, zaburzenia lÄ™kowe i depresja.
Bardzo ważna jest wczesna pomoc specjalistyczna i przeciwdziaÅ‚anie pogÅ‚Ä™bieniu siÄ™ problemów mentalnych. To wÅ‚aÅ›nie w obszarze zdrowia psychicznego w Medicover w 2021 wystawiono o blisko 50% wiÄ™cej zwolnieÅ„ z pracy z powodu reakcji na ciężki stres, a aż o 100% wiÄ™cej zwolnieÅ„ z powodu zaburzeÅ„ depresyjnych. Sama pandemia COVID-19 przyniosÅ‚a wiele niekorzystnych efektów wpÅ‚ywajÄ…cych bezpoÅ›rednio (problemy psychiczne) lub poÅ›rednio (brak ruchu, rosnÄ…ca otyÅ‚ość) na zdrowie pracowników– komentuje dr n. med. Piotr SoszyÅ„ski, Dyrektor ds. Strategicznego Doradztwa Medycznego w Medicover.
Bóle pleców, nadciÅ›nienie i cukrzyca
Wzrost liczby zwolnieÅ„ z pracy utrzymuje siÄ™ w przypadku bólów pleców, do czego przyczyniać siÄ™ może siedzÄ…cy tryb życia, wymuszone pozycje w czasie pracy zdalnej i biurowej oraz niedostateczna aktywność fizyczna.
W 2021 roku nieprawidÅ‚owe ciÅ›nienie tÄ™tnicze stwierdzono u 28% pracowników, częściej niż w ubiegÅ‚ych latach. Wysoki odsetek nieprawidÅ‚owych wartoÅ›ci ciÅ›nienia stanowi ryzyko rozwoju chorób ukÅ‚adu krążenia, w tym udaru mózgu i Å›mierci. WÅ‚aÅ›ciwe leczenie znaczÄ…co zmniejsza to ryzyko.
Autorzy raportu podkreÅ›lajÄ…, że ponad poÅ‚owa pracowników posiada jeden lub wiÄ™cej z czynników ryzyka prowadzÄ…cych do problemów zdrowotnych w przyszÅ‚oÅ›ci (nadwaga, cholesterol, cukier, ciÅ›nienie, itd.). Warto zaznaczyć, że nieprawidÅ‚owy cholesterol ma blisko poÅ‚owa badanych, a poziomu cukru co piÄ…ty pracownik. NajistotniejszÄ… rolÄ™ w profilaktyce odgrywajÄ… zmniejszenie masy ciaÅ‚a, wÅ‚aÅ›ciwa dieta oraz aktywność fizyczna.
Wyżej wymienione dane wskazujÄ… na konieczność wprowadzenia dziaÅ‚aÅ„ w celu profilaktyki chorób. Wiąże to siÄ™ z m.in. koniecznoÅ›ciÄ… poprawy stylu życia. Tylko kompleksowa opieka medyczna w poÅ‚Ä…czeniu z profilaktykÄ… (m.in. prawidÅ‚owa dieta, aktywność fizyczna) zapewniajÄ… poprawÄ™ stanu zdrowia, zmniejszenie absencji i sukces zawodowy.
DziÄ™ki dostÄ™powi do koordynowanej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oszczÄ™dność, jakÄ… można byÅ‚oby osiÄ…gnąć w grupie pracujÄ…cych w Polsce (16 780 tys. osób na koniec Q4 2022 wg GUS) wynosi aż 20 mld 891 mln zÅ‚otych w skali roku.
Medicover Poland - więcej aktualności i informacji