Aktualności
Ericsson: Badanie Ericsson: jaki ślad węglowy zostawiają urządzenia cyfrowe
1-04-2020Niektórzy twierdzÄ…, że granie na komputerze generuje Å›lad wÄ™glowy porównywalny z tym powstajÄ…cym podczas podróży samolotem. Inni zaÅ› kwestionujÄ… wpÅ‚yw platform streamingowych czy mediów spoÅ‚ecznoÅ›ciowych na klimat. W momencie gdy Å›wiat co dekadÄ™ musi o poÅ‚owÄ™ zmniejszyć ogólnÄ… emisjÄ™ dwutlenku wÄ™gla, wÅ‚aÅ›ciwe zrozumienie Å›ladu wÄ™glowego wynikajÄ…cego z okreÅ›lonych dziaÅ‚aÅ„ ma kluczowe znaczenie dla rozwoju.
„Koncepcja Å›ladu wÄ™glowego wykracza poza samo zużycie energii elektrycznej przez produkty. Obejmuje ona emisjÄ™ gazów cieplarnianych przez caÅ‚y cykl życia produktu - od pozyskania surowców, przez produkcjÄ™, montaż i transport, po eksploatacjÄ™ i sposób utylizacji urzÄ…dzenia. MówiÄ…c dokÅ‚adniej, Å›lad wÄ™glowy sektora teleinformatycznego obejmuje zarówno sieci mobilne i stacjonarne, centra danych i sieci korporacyjne, jak i wszystkie urzÄ…dzenia, takie jak telefony, komputery, maÅ‚e routery, nowe urzÄ…dzenia Internetu rzeczy (IoT) i inne. W ten sposób już od 20 lat staramy siÄ™ badać i opisywać oddziaÅ‚ywanie nowych technologii na Å›rodowisko” – mówi Marcin Zych, ekspert firmy Ericsson.
Jaki ślad węglowy zostawiasz oglądając filmy na platformach streamingowych?
WedÅ‚ug danych analizowanych przez firmÄ™ Ericsson przesyÅ‚anie strumieniowe 400 dwugodzinnych filmów na laptopie podÅ‚Ä…czonym do zewnÄ™trznego ekranu zużyÅ‚oby w przybliżeniu tyle prÄ…du, co nowoczesna lodówka w ciÄ…gu roku. Dla porównania, przy użyciu tej samej iloÅ›ci energii elektrycznej można strumieniowo obejrzeć na smartfonie aż 2900 filmów. Z kolei energia elektryczna zużywana przez auto elektryczne na dystansie zaledwie 600 metrów jest równa zużyciu energii elektrycznej podczas przesyÅ‚ania strumieniowego 2-godzinnego pliku wideo na laptopie (wliczajÄ…c w to sieć i centra danych).
„PrzesyÅ‚anie strumieniowe dwugodzinnego pliku wideo na laptopie wymaga znacznie mniej energii elektrycznej niż starsze rozwiÄ…zanie, takie jak lokalne odtwarzanie wideo na dyskach DVD lub Blu-ray. Na poczÄ…tku konsumenci musieli jeździć do wypożyczalni po ulubiony film. Musieli również wynająć lub kupić odpowiedni odtwarzacz, by móc obejrzeć film na ekranie telewizora. Obecnie w wielu domach podÅ‚Ä…czonych do sieci można bez problemu przesyÅ‚ać strumieniowo film do niemal dowolnego urzÄ…dzenia” – tÅ‚umaczy Marcin Zych.
Centra danych zużywają tyle energii co Holandia
Obecnie dane czÄ™sto przechowujemy w chmurze zamiast na prywatnym sprzÄ™cie. Z punktu widzenia emisji dwutlenku wÄ™gla, patrzÄ…c na caÅ‚y cykl życia produktu, jest to lepsze rozwiÄ…zanie. Chmura i wszystkie dane dostÄ™pne w Internecie stanowiÄ… część centrów danych, które uwzglÄ™dniono w ogólnym Å›ladzie wÄ™glowym ICT. Przechowywanie danych to tylko niewielka część tego Å›ladu. Centra danych wykorzystywane przez użytkowników Internetu zużyÅ‚y w 2015 roku okoÅ‚o 110 TWh, co stanowiÅ‚o okoÅ‚o 0,5 procent Å›wiatowego zużycia energii. Gdyby te centra danych potraktować jako kraj, ich zużycie energii elektrycznej byÅ‚oby takie samo jak w Holandii. Kraj ten zajmuje 32. miejsce pod wzglÄ™dem zużycia energii elektrycznej.
Sektor teleinformatyczny odpowiada za 1,4% emisji gazów cieplarnianych
CaÅ‚kowity Å›lad wÄ™glowy w cyklu życia sektora ICT wynosi okoÅ‚o 730 milionów ton ekwiwalentu CO2 (Mt CO2-eq) czyli 1,4 % caÅ‚kowitej globalnej emisji gazów cieplarnianych.
Szybka cyfryzacja i ciÄ…gÅ‚y wzrost ruchu danych mogÄ… rodzić pytania o to, jak w najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci Å›lad wÄ™glowy technologii ICT może siÄ™ zmienić, szczególnie w kontekÅ›cie budowy wiÄ™kszych centrów danych i uruchamiania nowych sieci komunikacyjnych. Analiza Ericssona pokazuje, że wzrost transmisji danych nie pociÄ…ga za sobÄ… zwiÄ™kszenia zużycia energii. Od roku 2010 caÅ‚kowity ruch danych wzrósÅ‚ okoÅ‚o dziesiÄ™ciokrotnie, a zużycie energii elektrycznej w sektorze ICT pozostaÅ‚o na niezmienionym poziomie. Poprawa efektywnoÅ›ci energetycznej w caÅ‚ym sektorze, wraz z procesem zastÄ™powania wiÄ™kszych urzÄ…dzeÅ„ smartfonami, nadal ogranicza Å›lad wÄ™glowy technologii cyfrowych, pomimo ciÄ…gÅ‚ego ich rozwoju oraz rosnÄ…cej liczby użytkowników.
„RozwiÄ…zania ICT, w tym 5G, internet rzeczy, uczenie maszynowe i automatyzacja, majÄ… ogromny potencjaÅ‚ do ograniczenia emisji dwutlenku wÄ™gla na caÅ‚ym Å›wiecie, w wielu sektorach i branżach. Szacujemy, że istniejÄ…ce rozwiÄ…zania cyfrowe mogÄ… zmniejszyć globalnÄ… emisjÄ™ wÄ™gla nawet o 15%. Sektor ICT jest dzikÄ… kartÄ… gospodarki - we wÅ‚aÅ›ciwym ujÄ™ciu technologie cyfrowe mogÄ… być gÅ‚ównym narzÄ™dziem do wdrażania niskoemisyjnych i cyrkulacyjnych rozwiÄ…zaÅ„ we wszystkich sektorach gospodarki. Jednak jeÅ›li bÄ™dzie niewÅ‚aÅ›ciwie wykorzystana, może zwiÄ™kszyć emisjÄ™ dwutlenku wÄ™gla. Odpowiednie wykorzystanie dostÄ™pnych możliwoÅ›ci bÄ™dzie miaÅ‚o istotny wpÅ‚yw na to, czy Å›wiatu uda siÄ™ ograniczyć globalne ocieplenie” – podsumowuje Marcin Zych, ekspert firmy Ericsson.
***
Dane wykorzystane w materiale pochodzÄ… z raportu Ericsson „A quick guide to your digital carbon footprint”.
Pełną wersję raportu można znaleźć tu: https://www.ericsson.com/en/reports-and-papers/industrylab/reports/a-quick-guide-to-your-digital-carbon-footprint
Ericsson - więcej aktualności i informacji