Stena Recycling Sp. z.o.o.: ZarzÄ…dzanie odpadami wsparciem dla gospodarki cyrkularnej

11-05-2017

Dla efektywnego wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniÄ™tym znaczenie ma wykonanie wielu maÅ‚ych kroków na każdym etapie zarzÄ…dzania odpadami w przedsiÄ™biorstwie. Opowiada o nich Monika MÄ…kowska, Dyrektor Biznesu Odpadów Niebezpiecznych i Innych w Stena Recycling.

 

Celem gospodarki obiegu zamkniÄ™tego jest miÄ™dzy innymi uzyskanie jak najwyższego poziomu odzysku i recyklingu odpadów oraz optymalne zagospodarowanie wykorzystanych w produkcji materiaÅ‚ów. PrzedsiÄ™biorstwa przywiÄ…zujÄ… coraz wiÄ™kszą wagę̨ do zrównoważonego rozwoju, wdrażajÄ…c rozwiÄ…zania umożliwiajÄ…ce efektywne i przyjazne Å›rodowisku zarzÄ…dzanie procesami gospodarowania odpadami. Usprawnienie każdego z jego etapów jest krokiem w stronÄ™ wprowadzenia gospodarki cyrkularnej.

 

Projektowanie produktów
Jak wskazuje Monika MÄ…kowska, podstawowe znaczenie dla gospodarki obiegu zamkniÄ™tego ma racjonalne projektowanie produktów (tzw. projektowanie dla recyklingu). PodjÄ™te w czasie tworzenia produktów decyzje okreÅ›lajÄ… w jakim stopniu wykorzystane materiaÅ‚y bÄ™dÄ… mogÅ‚y być użyte ponownie w przyszÅ‚oÅ›ci. Celem projektowania dla recyklingu jest ograniczenie wykorzystania w produkcji surowców naturalnych na korzyść tych pochodzÄ…cych z odzysku oraz uzyskanie możliwie najwyższego wskaźnika recyklingu po zakoÅ„czeniu cyklu życia produktu. Pod uwagÄ™ bierze siÄ™ zastosowane w produkcji materiaÅ‚y, sposoby ich wykorzystywania, możliwoÅ›ci późniejszego oddzielenia ich od siebie oraz dalszego recyklingu.

 

– Na etapie projektowania produktu warto zastanowić siÄ™, które pozostaÅ‚oÅ›ci po procesie produkcyjnym mogÄ… zostać przetworzone oraz w jaki sposób najlepiej je wykorzystać. Istotne jest projektowanie, które stwarza możliwość przekazania odpadów o okreÅ›lonych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach ponownie do procesu produkcyjnego lub wykorzystania ich przez inny podmiot – mówi ekspert Stena Recycling.

 

DoskonaÅ‚ym przykÅ‚adem metalu, który warto odzyskiwać, jest aluminium, ponieważ jego produkcja wymaga olbrzymich iloÅ›ci energii. Tymczasem recykling pozwala oszczÄ™dzić 95% energii w porównaniu z produkcją aluminium z boksytu (boksyt jest źródÅ‚em aluminium). JednoczeÅ›nie warto podkreÅ›lić, że wykorzystanie w produkcji materiaÅ‚ów pochodzÄ…cych z recyklingu pozwala na zachowanie równie wysokiej jakoÅ›ci produktu.

 

Planowanie zakupów produkcyjnych

MÄ…kowska zwraca uwagÄ™, że wpÅ‚yw na jakość zarzÄ…dzania odpadami ma także planowanie zakupów produkcyjnych w taki sposób, aby żaden z substratów nie zostaÅ‚ zmarnowany. W planach uwzglÄ™dnia siÄ™ iloÅ›ci potrzebnych materiaÅ‚ów, czas dostawy substratów (nie powinny one ulec przeterminowaniu) oraz sposób ich pakowania. Znaczenie ma tutaj wykorzystanie opakowaÅ„ wielokrotnego użytku, czyli takich, które można dalej wykorzystywać do dystrybucji wÅ‚asnego produktu lub poddać recyklingowi.

 

Produkcja

Gospodarowanie odpadami ma istotny wpÅ‚yw na ciÄ…gÅ‚ość produkcji, dlatego powinno być zorganizowane tak, aby ją wspierać. Do odpowiedniego zarzÄ…dzania odpadami niezbÄ™dna jest analiza powstajÄ…cych frakcji odpadów oraz ich iloÅ›ci. Na jej podstawie możliwa jest optymalizacja procesów segregacji poprzez zastosowanie rozwiÄ…zaÅ„ odpowiadajÄ…cych potrzebom konkretnego przedsiÄ™biorstwa. We wszystkich przypadkach dąży siÄ™ do zapobiegania zanieczyszczenia frakcji, ponieważ jej zabrudzenie uniemożliwia skuteczny odzysk materiaÅ‚ów. W tym celu stosuje siÄ™ np. sortowanie u źródÅ‚a, czyli segregację przy linii produkcyjnej, co wpÅ‚ywa nie tylko na zachowanie czystoÅ›ci frakcji odpadów, lecz także usprawnia logistykÄ™ wewnÄ™trzną firmy. Dla przykÅ‚adu, w pojemnikach do gromadzenia odpadów przeznaczonych do kompostowania zalecane jest zastosowanie worków biodegradowalnych. Użycie opakowaÅ„ wykonanych    z tworzyw sztucznych zanieczyszcza odpad organiczny, co znaczÄ…co utrudnia jego późniejsze wykorzystanie. Z kolei brak jakiegokolwiek worka wiąże siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… mycia pojemnika po każdorazowym opróżnieniu.

 

Magazynowanie odpadów i transport
PrzedsiÄ™biorstwa, aby skrócić drogÄ™ jaką pokonujÄ… odpady od miejsca ich powstawania do wyznaczonego pojemnika, mogÄ… zastosować np. okna wyrzutowe do kontenerów z hali produkcyjnej. DziÄ™ki takiemu rozwiÄ…zaniu ograniczony zostaje transport wewnÄ™trzny odpadów pomiÄ™dzy halami produkcyjnymi oraz ich kilkakrotny przeÅ‚adunek.

 

– W zarzÄ…dzaniu odpadami istotny jest wÅ‚aÅ›ciwy dobór liczby i wielkoÅ›ci urzÄ…dzeÅ„ oraz kontenerów zbiorczych do gromadzenia odpadów w celu optymalizacji wywozów i utrzymania czystoÅ›ci frakcji. Na przykÅ‚ad, pojemniki wykorzystywane przy transporcie odpadów niebezpiecznych mogÄ… być używane wielokrotnie, wymagana jest jednak odpowiednia dbaÅ‚ość o ich czystość. Znaczenie ma również wÅ‚aÅ›ciwe oznakowanie kontenerów, uÅ‚atwiajÄ…ce identyfikację, a tym samym zapobieganie zmieszaniu odpadów. Pomocne jest także zastosowanie rozwiÄ…zaÅ„ takich jak prasokontenery i belownice. Poprzez kompaktowanie odpadów można zmniejszyć liczbÄ™ transportów zewnÄ™trznych nawet do 80%, a dziÄ™ki lepszemu wysortowaniu surowców obniżyć koszty gospodarowania odpadami nawet o kilkadziesiÄ…t tysiÄ™cy zÅ‚otych rocznie – opowiada MÄ…kowska.

 

Zagospodarowanie odpadów

Na etapie zagospodarowania odpadów poprodukcyjnych niezbÄ™dny jest wÅ‚aÅ›ciwy dobór rozwiÄ…zaÅ„ ich wykorzystania w odniesieniu do ich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci fizyczno-chemicznych. PrzedsiÄ™biorstwa ponoszÄ… odpowiedzialność prawną za wytworzone odpady i podlegajÄ… okreÅ›lonym regulacjom dotyczÄ…cym gospodarowania nimi. To przede wszystkim przedsiÄ™biorstwa decydujÄ… o możliwoÅ›ci ponownego wykorzystania materiaÅ‚ów – od etapu projektowania produktu aż do momentu, kiedy odpady skierowane zostanÄ… do przetworzenia. Takie odpady – surowce – jak papier, tworzywa sztuczne, szkÅ‚o, metale żelazne i nieżelazne mogÄ… być poddawane recyklingowi wielokrotnie. Papier może być przetwarzany 6-7 razy, tworzywa sztuczne do 10 razy i wykorzystywane np. w plastikowych paletach i koszach, ekranach dźwiÄ™kowych, doniczkach na kwiaty czy meblach ogrodowych. Z odpadów z worków jutowych można stworzyć na przykÅ‚ad nowe produkty takie jak torby, leżaki itp. Natomiast odpad organiczny, który speÅ‚nia okreÅ›lone wymogi czystoÅ›ci, może zostać zagospodarowany jako produkt paszowy. W recyklingu przetwarzane sÄ… także popioÅ‚y niebezpieczne, z których powstajÄ… substytuty materiaÅ‚u budowlano-drogowego. MożliwoÅ›ci zagospodarowania odpadów jest bardzo wiele.

 

Dokumentacja i kontrola
MÄ…kowska wskazuje również, że kluczem do optymalizacji zarzÄ…dzania odpadami jest monitoring oraz kontrola caÅ‚ego procesu. Do wprowadzenia usprawnieÅ„ majÄ… przyczynić siÄ™ audyty odpadowe, polegajÄ…ce na analizie procesów produkcyjnych, logistyki gospodarowania odpadami oraz sytuacji prawnej. PrzedsiÄ™biorstwo, chcÄ…ce poprawić system zarzÄ…dzania odpadami, powinno monitorować ilość oraz rodzaj wytwarzanych odpadów, a także sposoby ich gospodarowania w trybie comiesiÄ™cznym. Raportowanie oraz sprawozdawczość pomagajÄ… usprawnić wprowadzanie zmian, których celem jest podniesienie efektywnoÅ›ci.

 

Praca nad usprawnieniami

Gospodarowanie odpadami wymaga ciÄ…gÅ‚ej pracy nad udoskonaleniem procesu zarzÄ…dzania. Aby byÅ‚ on optymalny, ważne sÄ… cykliczne spotkania przedsiÄ™biorstw zajmujÄ…cych siÄ™ recyklingiem z klientami, na których omawiane sÄ… efekty bieżącej wspóÅ‚pracy. Prowadzone rozmowy przyczyniajÄ… siÄ™ do obustronnego doskonalenia rozwiÄ…zaÅ„ i podnoszenia efektywnoÅ›ci gospodarowania odpadami. NiezbÄ™dna jest również edukacja pracowników w zakresie postÄ™powania z odpadami, podnoszenie poziomu wiedzy na temat ich magazynowania, sortowania oraz utrzymywania okreÅ›lonych parametrów.

 

– DziaÅ‚ania w ramach efektywnego zarzÄ…dzania odpadami wpÅ‚ywajÄ… na zmniejszenie iloÅ›ci odpadów, oszczÄ™dność czasu pracowników, poprawÄ™ biznesowego funkcjonowania firmy, zwiÄ™kszenie bezpieczeÅ„stwa pracy, przyczyniajÄ…c siÄ™ do realizacji celów Å›rodowiskowych. Zmiany w każdym ogniwie Å‚aÅ„cucha dajÄ… szansę na efektywną i Å›wiadomą zmianÄ™ systemu gospodarowania odpadami, która pozwala materiaÅ‚om zyskiwać nowe życie w kolejnych produktach – mówi ekspert Stena Recycling.


Stena Recycling Sp. z.o.o. - więcej aktualności i informacji

Projekt i wykonanie i2D