Certyfikaty energetyczne mało popularne

26-09-2011

Każdy wÅ‚aÅ›ciciel, który chce sprzedać czy wynająć budynek, powinien sporzÄ…dzić dla niego Å›wiadectwo charakterystyki energetycznej. Taki obowiÄ…zek zostaÅ‚ zapisany w 2009 r. w prawie budowlanym. W praktyce jest on rzadko wypeÅ‚niany.

Powód? Przepisy nie przewidujÄ… żadnej sankcji za brak Å›wiadectwa. Paradoksalnie, jeżeli wÅ‚aÅ›ciciel bÄ™dzie chciaÅ‚ dziaÅ‚ać zgodnie z prawem i sporzÄ…dzi certyfikat, sporo ryzykuje. Jeżeli okaże siÄ™, że zaÅ›wiadczenie zostaÅ‚o bÅ‚Ä™dnie opracowane, kupujÄ…cy może nawet odstÄ…pić od umowy.
Umowa sprzedaży bÄ…dź najmu nieruchomoÅ›ci, dla której nie sporzÄ…dzono Å›wiadectwa energetycznego, czy też sporzÄ…dzono dokument wadliwy, bÄ™dzie ważna – tÅ‚umaczy PaweÅ‚ Nowak, radca prawny w kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.
Zaznacza jednak, że zgodnie z art. 5 ust. 6 prawa budowlanego Å›wiadectwo charakterystyki energetycznej zawierajÄ…ce nieprawdziwe informacje o wielkoÅ›ci energii jest wadÄ… fizycznÄ… nieruchomoÅ›ci. I na tej podstawie nabywca może żądać obniżenia ceny lub nawet odstÄ…pić od umowy. Takie prawo daje mu art. 560 kodeksu cywilnego, który wskazuje, jakie uprawnienia przysÅ‚ugujÄ… z tytuÅ‚u rÄ™kojmi za wady fizyczne rzeczy.

Czytaj więcej TUTAJ

Informacja przesłana przez Kancelarię Peter Nielsen & Partners Law Office

Projekt i wykonanie i2D