Polska szóstym najatrakcyjniejszym na Å›wiecie miejscem do lokowania inwestycji. Kraków bez konkurencji - najlepszy dla projektów BPO. Åšwiatowy Raport Inwestycyjny UNCTAD 2011 ogÅ‚oszony zostaÅ‚ 26 lipca br. w siedzibie PAiIZ.
Zdecydowany awans w rankingu atrakcyjnoÅ›ci inwestycyjnej w tegorocznym Raporcie UNCTAD (5 oczek w górÄ™ z pozycji 11. w 2010) potwierdza coraz silniejszÄ… pozycjÄ™ Polski na Å›wiatowej arenie inwestycji - wyprzedzajÄ… nas gÅ‚ównie Å›wiatowe potÄ™gi jak Chiny i USA, a za PolskÄ… uplasowaÅ‚y siÄ™ Niemcy i Wielka Brytania. Mimo spadku napÅ‚ywu inwestycji do Polski w 2010 r. (z 13,7 do 9,7 mld USD) obecnie wyraźnie widać tendencje wzrostowe w napÅ‚ywie projektów zagranicznych - wartość napÅ‚ywu BIZ po 5 miesiÄ…cach 2011 r. wyniosÅ‚a 4,2 mld EUR co stanowi 86% wartoÅ›ci BIZ z pierwszych 5 miesiÄ™cy 2010 roku i 62% napÅ‚ywu z caÅ‚ego 2010 roku. W kontekÅ›cie europejskim trend ten odnotowany zostaÅ‚ już w corocznym badaniu AtrakcyjnoÅ›ci Inwestycyjnej Europy publikowanym co roku przez E&Y, które wykazaÅ‚o, że w 2010 r. Polska odnotowaÅ‚a najwyższy wzrost liczby projektów BIZ w caÅ‚ej Europie. W 2010 zrealizowano 40% wiÄ™cej projektów inwestycyjnych niż w roku 2009.
Åšwietna pozycja Krakowa, który uznany zostaÅ‚ przez UNCTAD za najlepsze miejsce dla rozwoju projektów BPO w kategorii Locations for global services outsourcing: Top 10 emerging cities potwierdzajÄ… konsolidujÄ…cy siÄ™ trend postrzegania polskich miast jako najlepszych Å›wiatowych lokalizacji dla dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z usÅ‚ugami dla biznesu.
Tegoroczny Åšwiatowy Raport Inwestycyjny UNCTAD prognozuje wzmocnienie dynamiki przepÅ‚ywu bezpoÅ›rednich inwestycji zagranicznych w 2011 i szacuje ich wzrost z 1,4 do 1,6 bilionów USD, a wiÄ™c do Å›redniej sprzed kryzysu. W 2012 i 2013 szacowany przepÅ‚yw BIZ powinien osiÄ…gnąć odpowiednio 1,7 bilionów USD i 1,9 bilionów USD. WÅ›ród przesÅ‚anek pozwalajÄ…cych spodziewać siÄ™ wzrostu Å›wiatowych BIZ autorzy raportu wymieniajÄ…: rosnÄ…ce rezerwy finansowe korporacji transnarodowych, wynikajÄ…ce w dużej mierze z powstrzymywania inwestycji w trakcie kryzysu; restrukturyzacjÄ™ wielu firm wymuszonÄ… przez kryzys (w tym przenoszenie dziaÅ‚alnoÅ›ci do taÅ„szych miejsc i rosnÄ…ca rola BPO, widoczna silnie na przykÅ‚adzie Polski); rosnÄ…cÄ… wycenÄ™ gieÅ‚dowÄ… spóÅ‚ek (inwestorzy bÄ™dÄ… kupować zanim ceny wzrosnÄ… jeszcze bardziej); wyzbywanie siÄ™ udziaÅ‚ów w firmach, przejÄ™tych przez paÅ„stwa w ramach dziaÅ‚aÅ„ antykryzysowych. Po stronie odbiorców inwestycji, trwajÄ…ce restrukturyzacje korporacyjne oraz przemysÅ‚owe, prywatyzacja wynikajÄ…ca z równowagi fiskalnej i rozwijanie programów pomocy paÅ„stwa oraz wzrost gospodarek wschodzÄ…cych powinny stworzyć nowe możliwoÅ›ci inwestycyjne. Powrót Å›wiatowych przepÅ‚ywów inwestycji do spodziewanego poziomu utrudnić mogÄ… czynniki ryzyka, takie jak nieprzewidywalność globalnego zarzÄ…dzania gospodarczego, możliwy powszechny kryzys zadÅ‚użenia oraz nierównowagi fiskalnej i finansowej sektora w niektórych krajach rozwiniÄ™tych, jak i wzrost inflacji oraz oznaki przegrzania w najwiÄ™kszych gospodarkach wschodzÄ…cych.
Åšwiatowy Raport Inwestycyjny UNCTAD do pobrania TUTAJ
ŹródÅ‚o: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych PAiIZ