Deloitte: Polska jednym z najmniej innowacyjnych krajów UE

17-02-2011

Polska znalazÅ‚a siÄ™ na 22 miejscu, wÅ›ród 27 krajów Unii Europejskiej pod wzglÄ™dem poziomu innowacyjnoÅ›ci. Z opublikowanej niedawno przez KomisjÄ™ EuropejskÄ… unijnej tablicy wyników innowacyjnoÅ›ci (Innovation Union Scoreboard) za rok 2010 wynika, że liderami w tej dziedzinie pozostajÄ… Skandynawowie oraz Niemcy.

Z nowych czÅ‚onków Wspólnoty wyróżnia siÄ™ Estonia i SÅ‚owenia. Polska i niektóre z nowoprzyjÄ™tych paÅ„stw UE oraz kraje PIIGS należą do grupy „umiarkowanych innowatorów”. W dÅ‚uższej perspektywie luka technologiczna przyniesie obniżenie konkurencyjnoÅ›ci polskiej gospodarki, dlatego jak najszybciej należy podjąć dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu pozyskanie Å›rodków na finansowanie dziaÅ‚alnoÅ›ci badawczej i rozwojowej – oceniajÄ… eksperci firmy doradczej Deloitte.

Wyniki analizy przeprowadzonej przez KomisjÄ™ EuropejskÄ… pokazujÄ…, że w porównaniu z USA paÅ„stwa z grupy UE-27 mogÄ… pochwalić siÄ™ wiÄ™kszymi wydatkami sektora publicznego na badania naukowe i rozwój (B+R), a także dużym eksportem usÅ‚ug opartych na wiedzy. Wynika to z prowadzonej od 2005 roku przez UniÄ™ EuropejskÄ… polityki rozwoju systemów badawczo-naukowych wspierajÄ…cych intensywnie miÄ™dzynarodowe publikacje naukowe oraz przyciÄ…gajÄ…cych doktorantów spoza UE, a także rozwijajÄ…cych wspólnotowe znaki towarowe i patenty na mocy Traktatu o wspóÅ‚pracy patentowej. Maleje także dystans do USA oraz Japonii pod wzglÄ™dem liczby osób uzyskujÄ…cych wyksztaÅ‚cenie wyższe.

NajwiÄ™ksza dysproporcja, w stosunku do gÅ‚ównych rywali UE, w zakresie innowacyjnoÅ›ci wystÄ™puje w kategorii „aktywność przedsiÄ™biorstw”. Wnioski z badania wskazujÄ… na niewystarczajÄ…cÄ… wspóÅ‚pracÄ™ pomiÄ™dzy sektorem publicznym i prywatnym oraz zbyt niskie wydatki przedsiÄ™biorstw na dziaÅ‚alność B+R.

Więcej informacji TUTAJ

Projekt i wykonanie i2D