Kancelaria Wierzbicki Adwokaci i Radcowie Prawni pragnie poinformować o uchwalonej przez Sejm nowelizacji Ustawy Prawo o postÄ™powaniu przed sÄ…dami administracyjnymi. W uchwalonej ustawie zaproponowano szereg istotnych zmian, których znaczenie w praktyce wydaje siÄ™ być nieocenione.
I. NajistotniejszÄ… zmianÄ… jest wyposażenie Wojewódzkich SÄ…dów Administracyjnych w uprawnienie merytorycznego orzekania w przypadku kontroli decyzji i postanowieÅ„ administracyjnych. Dla stron postÄ™powania ma to zasadnicze znaczenie, bowiem sÄ…d na gruncie nowych regulacji bÄ™dzie mógÅ‚ narzucić sposób rozstrzygniÄ™cia sprawy. Do tej pory wskazywaÅ‚ jedynie jak interpretować przepisy, a po wejÅ›ciu zmian w życie, sÄ…d bÄ™dzie mógÅ‚ wskazać w wiążący sposób jak sprawÄ™ rozstrzygnąć.
II. Regulacje uchwalonej Ustawy zakÅ‚adajÄ…, że w przypadku uwzglÄ™dnienia przez sÄ…d skargi na decyzjÄ™ lub postanowienie (w zwiÄ…zku ze stwierdzeniem naruszenia prawa materialnego, które miaÅ‚o wpÅ‚yw na wynik sprawy lub z uwagi na stwierdzenie nieważnoÅ›ci decyzji w caÅ‚oÅ›ci lub w części), jeżeli jest to uzasadnione okolicznoÅ›ciami sprawy, sÄ…d bÄ™dzie mógÅ‚ zobowiÄ…zać organ do wydania w okreÅ›lonym terminie decyzji lub postanowienia przy jednoczesnym wskazaniu sposobu zaÅ‚atwienia sprawy lub rozstrzygniÄ™cia, chyba że rozstrzygniecie pozostawiono uznaniu organu. Uchwalona nowelizacja przyznaje wiÄ™c sÄ…dom administracyjnym kompetencjÄ™ do okreÅ›lenia
w wyroku uwzględniającym skargę sposobu załatwienia sprawy, a nawet przyszłego rozstrzygnięcia, jeżeli będą to uzasadniały okoliczności sprawy.
A zatem, w przypadku wniesienia skargi na decyzjÄ™ organu administracji, sÄ…d bÄ™dzie mógÅ‚ decyzjÄ™ (postanowienie) uchylić i zobowiÄ…zać organ do wydania
w określonym terminie nowej decyzji (postanowienia) przy wskazaniu organowi sposobu załatwienia sprawy lub zobligowaniu do podjęcia określonego rozstrzygnięcia.
III. Powyższe zwiÄ…zane jest z realizacjÄ… jednego z gÅ‚ównych zaÅ‚ożeÅ„ nowelizacji majÄ…cych na celu wyposażenie sÄ…dów administracyjnych w możliwość merytorycznego orzekania w sprawie. W obowiÄ…zujÄ…cym stanie prawnym, sÄ…d orzekajÄ…c wyÅ‚Ä…cznie kasacyjne, zawiera w wyroku jedynie ocenÄ™ prawnÄ…
i wskazówki co do dalszego postÄ™powania, co czÄ™sto powoduje, że organ ponownie wydaje decyzjÄ™ negatywnÄ… i w konsekwencji sprawa kolejny raz trafia do Wojewódzkiego SÄ…du Administracyjnego.
IV. Istotne jest również, że nowa regulacja zapobiega przypadkom niewykonania wytycznych sÄ…du. Organ zobligowany jest zawiadomić sÄ…d o podjÄ™tej, poleconej mu decyzji. W przypadku niewywiÄ…zania siÄ™ z tego obowiÄ…zku, sÄ…d może wymierzyć organowi grzywnÄ™. W dodatku, w przypadku niewydania
w zakreÅ›lonym przez sÄ…d terminie decyzji lub postanowienia o wskazanym rozstrzygniÄ™ciu, strona bÄ™dzie miaÅ‚a prawo wnieść skargÄ™ z żądaniem wydania orzeczenia stwierdzajÄ…cego istnienie albo nieistnienie uprawnienia lub obowiÄ…zku. SÄ…d wyda orzeczenie w tym przedmiocie jeżeli pozwolÄ… na to okolicznoÅ›ci sprawy. Ponadto, sÄ…d bÄ™dzie mógÅ‚ naÅ‚ożyć grzywnÄ™ lub zasÄ…dzić od organu na rzecz skarżącego okreÅ›lonÄ… sumÄ™ pieniężnÄ… jako swoiste zadośćuczynienie za niewykonanie wyroku.