Kraje skandynawskie w czołówce najszczęśliwszych narodów na świecie!

23-07-2008

Brytyjska fundacja New Economics co roku bada poziom szczęścia na Å›wiecie, tworzÄ…c tzw. ranking szczęśliwej planety (HPI). Tym razem w badaniu wzięło udziaÅ‚  30 paÅ„stw Europy.

W rankingu brane są pod uwagę trzy rzeczy: zadowolenie ludzi z życia, jego średnia długość oraz stan środowiska naturalnego.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Islandia. MieszkaÅ„cy Islandii sÄ… wiÄ™c szczęśliwi, żyjÄ… dÅ‚ugo i w zgodzie z przyrodÄ…. Tzw. wskaźnik szczęścia wynosi dla nich ponad 72%. W Szwecji, która znalazÅ‚a siÄ™ na drugim miejscu, jest o 10 % niższy. W czoÅ‚ówce znalazÅ‚a siÄ™ także Norwegia. PaÅ„stwa na szarym koÅ„cu -Estonia, BuÅ‚garia i Luksemburg - nie przekroczyÅ‚y nawet 30 %.

Kraje Europy PóÅ‚nocnej (Dania, Islandia, Finlandia, Szwecja) posiadajÄ… najwyższe wskaźniki zadowolenia z życia. JednoczeÅ›nie kraje skandynawskie otrzymaÅ‚y wysokie noty za stan Å›rodowiska naturalnego bÄ™dÄ…c przy tym najbogatszymi krajami w Europie. Za takim trendem - poÅ‚Ä…czeniem zadowolenia z życia z dobrym stanem Å›rodowiska naturalnego - powinny podążać pozostaÅ‚e kraje.

Zdaniem Stefana Olafssona, socjologa z uniwersytetu w Rejkiawiku, przyczyna triumfu Islandii jest prosta. - Na caÅ‚ym Å›wiecie szczęśliwsi sÄ… ludzie posiadajÄ…cy rodziny i przyjacióÅ‚. Zdecydowana wiÄ™kszość Islandczyków żyje w małżeÅ„stwie. Oprócz Irlandii rodzi siÄ™ u nas najwiÄ™cej dzieci w caÅ‚ej Europie - tÅ‚umaczy. Ale to niejedyna przyczyna. Islandia to bogaty kraj. Jej mieszkaÅ„cy nie znajÄ… bezrobocia. - Dlatego nie bojÄ… siÄ™ otwarcie krytykować szefów. MówiÄ…, co myÅ›lÄ…, nie gromadzÄ… emocji w sobie. A wÅ‚adze nie popadajÄ… w konflikty z innymi krajami. Nikt nigdy nie dokonaÅ‚ też inwazji na nasz kraj - dodaje Olafsson.

Polska zajmująć 19 miejsce z 43 procentowym wskaźnikiem szczęścia wyprzedziÅ‚a WÄ™grów i Czechów.
Jak pokazujÄ… inne sondaże, wÅ›ród Polaków roÅ›nie optymizm. Z opublikowanego raportu Eurobarometru wynika, że prawie 80 procent ankietowanych deklaruje zadowolenie z życia. To o 30 procent wiÄ™cej niż w 2004 roku.

 

ŹródÅ‚o: „Rzeczpospolita” 19.07.2007
oraz: http://www.neweconomics.org/gen/european_happy_planet_index_160707.aspx

Projekt i wykonanie i2D