Sytuacja ekonomiczna na rynkach skandynawskich

23-04-2008

"W ciągu ostatnich miesięcy perspektywy światowej gospodarki uległy pogorszeniu. Nie widać jeszcze końca międzynarodowego kryzysu kredytowego, rynek mieszkaniowy w wielu krajach jest pod silną presją, a światowe rynki akcji odnotowały najdramatyczniejsze spadki od czasu kryzysu sektora informatycznego w 2000 r. Z uwagi na to ekonomiści Nordei skorygowali prognozy rozwoju gospodarczego na najbliższe lata, przedstawione w publikacji Economic Outlook.

Gospodarka amerykaÅ„ska prawdopodobnie już weszÅ‚a w okres recesji, a jej skutki bÄ™dÄ… rozprzestrzeniać siÄ™ na caÅ‚ym Å›wiecie, nie omijajÄ…c też Skandynawii, stwierdza gÅ‚ówny ekonomista Nordei, Global Chief Economist Helge J. Pedersen.

GÅ‚ównym powodem wyhamowania tempa gospodarki w Danii pozostaje zmiana na rynku mieszkaniowym, co negatywnie odbija siÄ™ na rozwoju prywatnej konsumpcji i inwestycjach w nieruchomoÅ›ci. DuÅ„ska gospodarka stoi też przed wyzwaniem, jakie stanowi Å›wiatowy kryzys kredytowy. Wyższe stopy procentowe na rynkach monetarnych sprawiÅ‚y, że banki zapowiedziaÅ‚y wzrost oprocentowania niektórych typów kredytów. Wyższe stopy procentowe kredytów utwierdzÄ… spadkowy trend w zakresie inwestycji i konsumpcji prywatnej. Najważniejszymi czynnikami sÄ… jednak perspektywy wolniejszego tempa wzrostu gospodarki Å›wiatowej i sÅ‚aby dolar oraz funt brytyjski, które pozwalajÄ… spodziewać siÄ™ wolniejszego rozwoju duÅ„skiego eksportu w najbliższych latach.

Szwedzka gospodarka zaczęła tracić rozmach w 2007 r. – przewiduje siÄ™ kontynuacjÄ™ tych tendencji w tym i przyszÅ‚ym roku, kiedy wskaźnik rozwoju gospodarczego osiÄ…gnie wartość znacznie niższÄ… od potencjalnie możliwej. Szwecja ma dobrze zróżnicowany eksport, co w pewnej mierze rekompensuje ujemne skutki wolniejszego tempa wzrostu w USA. Wysoka krzywa rozwoju inwestycji spÅ‚aszczy siÄ™ w wyniku zmniejszonego popytu. Zmniejsza siÄ™ też konsumpcja prywatna, i to, pomimo, że w wyniku inicjatyw w zakresie polityki fiskalnej, których wartość w 2009 r. osiÄ…gnie 20 mld SEK, znacznie wzrosÅ‚y rozporzÄ…dzalne dochody. W przyszÅ‚ym roku wskutek sÅ‚abszego wzrostu gospodarczego zmniejszy siÄ™ zatrudnienie a zwiÄ™kszy bezrobocie. Inflacja, która utrzymuje siÄ™ na wysokim poziomie, spadnie, ponieważ w drugim póÅ‚roczu wyższe ceny energii i artykuÅ‚ów spożywczych nie bÄ™dÄ… miaÅ‚y wpÅ‚ywu na wskaźnik. Umożliwi to szwedzkiemu bankowi centralnemu stopniowe obniżanie stopy referencyjnej (repo rate) jesieniÄ…, do poziomu 3.0% w 2009 r.

Tempo rozwoju fiÅ„skiej gospodarki wyraźnie spadÅ‚o już w drugim póÅ‚roczu 2007 r. WedÅ‚ug wczeÅ›niejszych ocen spowolnienie tempa gospodarki Å›wiatowej tymczasowo wyhamuje wzrost w Finlandii, co przede wszystkim rozwiąże problem “wÄ…skiego gardÅ‚a“ spowodowany przez szybki wzrost. OsÅ‚abienie gospodarki rynków eksportowych nieuchronnie jednak odbije siÄ™ na perspektywach gospodarki Finlandii. Nordea przewiduje dwuprocentowy Å›redni wskaźnik wzrostu w latach 2008 i 2009. Wszystko wskazuje wiÄ™c na to, że spowolnienie wzrostu bÄ™dzie stosunkowo Å‚agodne, zgodnie z wczeÅ›niejszymi przewidywaniami. Należy jednak spodziewać siÄ™, że w latach 2008 – 2009 nie bÄ™dzie to tylko mile widziana faza krótkiego odpoczynku gospodarki.

W Norwegii wzrost stóp procentowych w najbliższych latach pomoże opanować rozwój popytu wewnÄ™trznego. Ten sam skutek bÄ™dzie miaÅ‚a perspektywa sÅ‚abszego rozwoju Å›wiatowego, choć utrzymujÄ…ce siÄ™ wysokie ceny ropy naftowej ograniczÄ… jej wpÅ‚yw na norweskÄ… gospodarkÄ™. Wolniejsze tempo rozwoju oznacza możliwość utrzymania gÅ‚ównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 5.50%, chociaż inflacja w tym roku prawdopodobnie dalej wzroÅ›nie. Niepokój na rynkach finansowych bÄ™dzie oznaczaÅ‚ bardziej rygorystycznÄ… politykÄ™ monetarnÄ…, za pomocÄ… której norweski bank centralny Norges Bank bÄ™dzie staraÅ‚ siÄ™ ustabilizować poziom inflacji. UtrzymujÄ…ce siÄ™ wysokie ceny ropy naftowej i stopy procentowe, które sÄ… wyższe w Norwegii niż u jej partnerów handlowych, zapewniÄ… silnÄ… NOK w najbliższych latach, pomimo że  zainteresowanie ryzykownymi inwestycjami nieco spadÅ‚o, co z kolei osÅ‚abi tÄ™ walutÄ™."

 

ŹródÅ‚o: Nordea Economic Outlook, April 2008

Projekt i wykonanie i2D