Nowe kierunki kształcenia- Skandynawistyka

23-07-2009

Więcej informacji

 

Przydałaby się skandynawistyka

 

Å»adna z wyższych uczelni województwa zachodniopomorskiego nie ksztaÅ‚ci studentów na kierunku skandynawistyka. Tylko jedna prowadzi zajÄ™cia jÄ™zykowe z jÄ™zyka szwedzkiego. A to wÅ‚aÅ›nie Skandynawowie sÄ… najwiÄ™kszymi inwestorami zagranicznymi na Pomorzu Zachodnim.

Zachodniopomorski oddziaÅ‚ Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) na poczÄ…tku czerwca przeprowadziÅ‚ ankietÄ™ skierowanÄ… do wszystkich uczelni wyższych funkcjonujÄ…cych w naszym regionie. Izba chciaÅ‚a dowiedzieć siÄ™, czy wyższe uczelnie prowadzÄ… kierunek lub specjalność sprofilowanÄ… na wspóÅ‚pracÄ™ gospodarczÄ… czy administracyjnÄ… Polski z krajami póÅ‚nocnej Europy. Pytano również o prowadzenie lektoratów z jÄ™zyków skandynawskich, w szczególnoÅ›ci o kierunki filologii skandynawskiej.

- ChcieliÅ›my dowiedzieć siÄ™, jakim potencjaÅ‚em edukacyjnym w tym zakresie dysponuje nasz region – mówi Kaare Nordbo, szef regionalnego przedstawicielstwa SPCC. – Odpowiednio wyksztaÅ‚cona kadra to nie tylko inżynierowie, ekonomiÅ›ci czy specjaliÅ›ci w charakterystycznych branżach. Zagraniczni inwestorzy bardzo czÄ™sto chcÄ… wspóÅ‚pracować z administracjÄ…, przedsiÄ™biorcami czy pracownikami, którzy znajÄ… jÄ™zyk inwestora, jego kulturÄ™, charakterystykÄ™. Dlatego naszym celem byÅ‚a analiza oferty uczelni województwa zachodniopomorskiego z punktu widzenia skandynawskiego biznesu.

W ankiecie udziaÅ‚ wzięło 10 uczelni, w tym najwiÄ™ksze szkoÅ‚y regionu – Uniwersytet SzczeciÅ„ski, Politechnika KoszaliÅ„ska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. W badaniu uczestniczyÅ‚y zarówno uczelnie publiczne, jak i prywatne. Pytania dotyczyÅ‚y m.in. lektoratów z jÄ™zyków skandynawskich, specjalizacji czy kierunków studiów sprofilowanych na wspóÅ‚pracÄ™ ze SkandynawiÄ…, studenckich praktyk i wyjazdów zagranicznych do krajów PóÅ‚nocnej Europy. SPCC pytaÅ‚a także o wspóÅ‚pracÄ™ ze skandynawskimi uczelniami czy przedsiÄ™biorcami ze skandynawskim kapitaÅ‚em również w Polsce.

Wyniki ankiety dajÄ… prawdziwy obraz rzeczywistoÅ›ci – żadna z uczelni Pomorza Zachodniego nie prowadzi studiów na kierunku skandynawistyka. Co wiÄ™cej, studenci jedynie jednej z nich mogÄ… uczyć siÄ™ na jÄ™zyka szwedzkiego. Å»adna nie uczy norweskiego czy duÅ„skiego, nie mówiÄ…c o fiÅ„skim czy islandzkim. – Wiemy doskonale, jak czÄ™sto zagraniczni inwestorzy pytajÄ… o potencjalnych pracowników, którzy znajÄ… jego ojczysty jÄ™zyk – mówi Kaare Nordbo. – Co prawda nie jest to gÅ‚ówne kryterium wyboru, tym bardziej, że znajomość angielskiego w póÅ‚nocnej Europie jest powszechna, jednak skandynawscy przedsiÄ™biorcy chÄ™tnie korzystajÄ… z zatrudnienia osób mówiÄ…cych po duÅ„sku, norwesku czy szwedzku. W naszej ocenie jeden lektorat ze szwedzkiego w regionie, który stawia na wspóÅ‚pracÄ™ ze SkandynawiÄ…, a w którym funkcjonuje kilkanaÅ›cie uczelni wyższych, to stanowczo za maÅ‚o. CoÅ› z tym trzeba zrobić.

Jedynie Akademia Morska i Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny wspóÅ‚pracujÄ… ze skandynawskimi firmami przy organizacji praktyk studenckich. Jednak i tak sÄ… to pojedyncze przypadki lub bardzo sprofilowana wspóÅ‚praca z armatorami (w przypadku AM). – Skandynawski model funkcjonowania szkolnictwa wyższego zakÅ‚ada jak najszerszÄ… wspóÅ‚pracÄ™ wÅ‚aÅ›nie z biznesem. DziÄ™ki temu rynek otrzymuje jak najdokÅ‚adniej przygotowanego do pracy absolwenta, uczelnia cieszy siÄ™ wysokim zainteresowaniem swoich studentów, biznes wspiera a nawet ksztaÅ‚tuje program studiów. Studenci rozpoczynajÄ… pracÄ™ w firmach, w których odbywali praktyki lub bogatsi o te doÅ›wiadczenia dużo Å‚atwiej odnajdujÄ… siÄ™ na rynku pracy. – Tak nastÄ™puje sprzężenie potrzeb i oczekiwaÅ„ pracodawców i uczelni wyższych – zauważa Nordbo. – Taki sposób wspóÅ‚pracy u nas Å›wietnie siÄ™ sprawdza i myÅ›lÄ™, że warto siÄ™ zastanowić, jak zaimplementować go tutaj.

Okazuje siÄ™, że praktycznie żadna wyższa uczelnia nie planuje w najbliższym czasie otwierać kierunku czy specjalnoÅ›ci o profilu skandynawskim. – To zaintrygowaÅ‚o nas najbardziej – podkreÅ›la szef zachodniopomorskiego oddziaÅ‚u SPCC. – Jako powód szkoÅ‚y wskazujÄ… maÅ‚e zainteresowanie, niedostosowanie profilu czy brak odpowiedniej kadry. Jest to o tyle zaskakujÄ…ce, że skandynawistyka na UJ czy Uniwersytecie GdaÅ„skim od lat cieszÄ… siÄ™ wielkim zainteresowaniem znacznie przekraczajÄ…cym kilkunastu kandydatów na miejsce. W innych, dużo bardziej oddalonych od skandynawskich partnerów miastach, co roku powstajÄ… specjalnoÅ›ci choćby z dodatkowym lektoratem  któregoÅ› z jÄ™zyków skandynawskich. Jak zauważa SPCC, na Pomorzu Zachodnim niewiele siÄ™ w tym zakresie dzieje, choć to region naturalnie przewidziany do wspóÅ‚pracy ze Szwedami, DuÅ„czykami czy Norwegami.

Optymistycznym jest, że mimo wszystko niemal każda z wyższych uczelni nosi siÄ™ z zamiarem rozwijania wspóÅ‚pracy z partnerami naukowymi ze Skandynawii. Co wiÄ™cej, niemal każda z nich gotowa jest posiÅ‚kować siÄ™ pomocÄ… instytucji otoczenia biznesu np. izbami gospodarczymi dziaÅ‚ajÄ…cymi w Polsce i Skandynawii.

- JeÅ›li mówi siÄ™ „A”, trzeba zacząć mówić też „B” – podkreÅ›la Kaare Nordbo. – Skandynawski biznes jest najwiÄ™kszym partnerem inwestycyjnym w regionie. Koszalin, Goleniów czy Karlino peÅ‚ne sÄ… duÅ„skich, szwedzkich czy norweskich inwestycji. NajwiÄ™ksza inwestycja 2009 roku w Stargardzie – Cargotech – to projekt z Finlandii. Ale tania siÅ‚a robocza czy zachÄ™ty inwestycyjne i pola golfowe to nie wszystko. Aby Zachodniopomorskie w dÅ‚uższej perspektywie byÅ‚o dla Skandynawii atrakcyjne, tutejsze uczelnie muszÄ… rozwijać siÄ™ w kierunku kuźni kadr zarówno dla tamtejszego biznesu, jak i dla tutejszej administracji. By mÅ‚odzi ludzie, przyszli szefowie i menedżerowie, co najmniej mówili jednym ze skandynawskich jÄ™zyków. Gdy dodamy wiedzÄ™ o kulturze czy systemach ekonomicznych i administracyjnych póÅ‚nocnej Europy, nie bÄ™dziemy tracić mnóstwo czasu na poznawanie siÄ™. Przejdziemy od razu do robienia wspólnie biznesu. Jest wiele branż i pÅ‚aszczyzn, gdzie polscy dobrze wykwalifikowani specjaliÅ›ci – nie tylko inżynierowie czy lekarze – mogÄ… być naszym Å›wietnym argumentem dla skandynawskich inwestorów.

Pierwsze jaskóÅ‚ki pojawiajÄ… siÄ™ na horyzoncie. Niektóre – prywatne, co ciekawe – uczelnie, zwróciÅ‚y siÄ™ już do SPCC z zapytaniami i proÅ›bÄ… o wsparcie w rozszerzaniu i dostosowywaniu ich programu do oczekiwaÅ„ skandynawskich pracodawców. – Pomożemy każdemu, ponieważ wiemy, że wzmacniajÄ…c zachodniopomorskie uczelnie, ich studentów i absolwentów, pomożemy również sobie. Administracja bÄ™dzie lepiej przygotowana, pracownicy lepiej wyksztaÅ‚ceni i odpowiadajÄ…cy naszym oczekiwaniom, Pomorze Zachodnie bÄ™dzie miaÅ‚o lepszy wizerunek u naszych kolegów w Skandynawii. Przed zachodniopomorskimi uczelniami i caÅ‚ym regionem dÅ‚uga droga, ale chÄ™tnie pójdziemy w niÄ… razem – koÅ„czy Kaare Nordbo.

Informacje dla mediów:

Mieszko Czarnecki
M: (+48) 603 95 92 71
E: mcz@magellan.com.pl

Projekt i wykonanie i2D