Energia wyspy na Bałtyku: Bornholm wykorzystuje energię z biomasy, wiatru i słońca
W 2025 roku niewielki, sÅ‚oneczny Bornholm bÄ™dzie wyspÄ… neutralnÄ… pod wzglÄ™dem emisji CO2. Co ważne, cel ten zostanie osiÄ…gniÄ™ty bez dodatkowych turbin wiatrowych na lÄ…dzie, których budowa staÅ‚a siÄ™ niemożliwa ze wzglÄ™dów Å›rodowiskowych.
DziaÅ‚ajÄ…cy na Bornholmie ZakÅ‚ad Produkcji i Dystrybucji Energii [Bornholms' Energy & Supply] prowadzi analizy różnorakich alternatyw za pomocÄ… specjalnego narzÄ™dzia do symulacji, a pierwsze obliczenia pokazujÄ…, że w caÅ‚ej sieci jest miejsce na wiÄ™cej paneli sÅ‚onecznych, niż przewidywano.
Rasmus Sielemann Christensen, Dyrektor zarzÄ…dzajÄ…cy ZakÅ‚adu Produkcji i Dystrybucji Energii, bardzo mocno podkreÅ›la: „Niezmiernie ważne jest, aby podnieść poziom wiedzy nie tylko w firmie zajmujÄ…cej siÄ™ dystrybucjÄ…, ale także w systemie energetycznym na caÅ‚ym Bornholmie. Bornholm poÅ‚ożony jest na Morzu BaÅ‚tyckim w sporej odlegÅ‚oÅ›ci od reszty Danii, dlatego jeżeli chodzi o energiÄ™, ma bliższe zwiÄ…zki ze SzwecjÄ…. Od czasu do czasu w biegnÄ…cych po dnie morza kablach dochodzi do awarii, wskutek czego okoÅ‚o 40. tys. mieszkaÅ„ców Bornholmu nie ma prÄ…du. Stawia nas to w trudnej sytuacji, a nasza sieć musi dziaÅ‚ać. Aktualnie analizujemy, jak zwiÄ™kszyć czas bezawaryjnej pracy, np. dziÄ™ki serwisowi/konserwacjom i nowym elektrowniom” – mówi.
Neutralność pod wzglÄ™dem emisji CO2 bez dodatkowych turbin – czy to możliwe?
Gmina Regionalna Bornholm, która jest jednoczeÅ›nie wÅ‚aÅ›cicielem firmy dystrybucyjnej, podejmuje dziaÅ‚ania, które zmierzajÄ… do przyciÄ…gniÄ™cia na Bornholm nowych mieszkaÅ„ców oraz turystów, przez co stworzone zostanÄ… nowe miejsca pracy i wygenerowany bÄ™dzie wiÄ™kszy wzrost gospodarczy. Lokalni politycy chcÄ…c uczynić Bornholm „jasnozielonÄ… wyspÄ…” wyznaczyli cel, jakim jest osiÄ…gniÄ™cie przez niÄ… neutralnoÅ›ci pod wzglÄ™dem emisji CO2 do 2025 roku.
Zadanie to staÅ‚o siÄ™ trudniejsze po tym, jak podjÄ™to decyzjÄ™ zabraniajÄ…cÄ… budowy nowych turbin wiatrowych na lÄ…dzie w celu ochrony unikalnej przyrody wyspy. W ten sposób wyeliminowany zostaÅ‚ jeden z najtaÅ„szych sposobów produkcji energii elektrycznej, co sprawia, że dziaÅ‚ajÄ…cy na Bornholmie ZakÅ‚ad Produkcji i Dystrybucji Energii zmuszony jest funkcjonować w trudniejszych niż dotÄ…d warunkach i w zwiazku z tym poszukiwac nowych rozwiÄ…zaÅ„.
- „ChÄ™tnie weźmiemy na siebie odpowiedzialność za stworzenie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiÄ…zaÅ„. Dysponujemy narzÄ™dziem symulacyjnym, które wykorzystuje dane zarówno o zużyciu, jak i produkcji energii. Korzystamy z niego, żeby ocenić, jak daleko możemy zajść bez energii wiatrowej i już zebraliÅ›my sporo ważnych informacji. Na przykÅ‚ad wyraźnie widać, że jest miejsce na znacznie wiÄ™cej urzÄ…dzeÅ„ przetwarzajÄ…cych energiÄ™ sÅ‚onecznÄ… niż przewidywaliÅ›my i że elektrownie sÅ‚oneczne lepiej pasujÄ… do systemu niż nam siÄ™ wczeÅ›niej wydawaÅ‚o” - mówi Rasmus S. Christensen.
NarzÄ™dzie symulacyjne wykorzystywane jest również do planowania sieci przez należącego do tej samej grupy operatora sieci - Bornholms El-Net a także na potrzeby prac badawczo-rozwojowych prowadzonych wraz z inicjatywÄ… PowerLab we wspóÅ‚pracy z DuÅ„skim Uniwersytetem Technicznym i w ramach EcoGrid 2.0, bÄ™dÄ…cego jednym z najwiÄ™kszych na Å›wiecie projektów zwiÄ…zanych z inteligentnÄ… energiÄ….
Elastyczne zużycie energii
Możliwość dÅ‚ugofalowego dostarczania na Bornholmie i innych obszarach energii elektrycznej wytworzonej w dużym stopniu dziÄ™ki źródÅ‚om odnawialnym uzależniona jest m.in. od tego, czy uda siÄ™ zwiÄ™kszyć elastyczność zużycia. W zwiÄ…zku z tym na wyspie panuje atmosfera niecierpliwego oczekiwania na sieć EcoGrid 2.0, dziÄ™ki której tysiÄ…c gospodarstw domowych z Bornholmu udostÄ™pni swoje pompy ciepÅ‚a i elektryczne kaloryfery na potrzeby eksperymentu dotyczÄ…cego inteligentnej kontroli wykorzystywanego w przyszÅ‚oÅ›ci systemu. W jego ramach miks energetyczny bÄ™dzie oparty na wykorzystujÄ…cej biomasÄ™ technologii CHP (ang. Combined Heat and Power – za WikipediÄ…: proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania w elektrociepÅ‚owni energii elektrycznej i użytkowego ciepÅ‚a) oraz zróżnicowaniu iloÅ›ci energii pochodzÄ…cej z wiatru i sÅ‚oÅ„ca.
Turbiny wiatrowe na Bornholmie produkujÄ… 90 GWh rocznie, a panele sÅ‚oneczne kolejne 10 GWh. Ważna elektrownia CHP w mieÅ›cie stoÅ‚ecznym wyspy - Rønne, po niedawnej modernizacji zamiast wÄ™gla wykorzystuje zrównoważonÄ… biomasÄ™, dziÄ™ki czemu wkrótce okoÅ‚o 230 GWh zużywanej energii elektrycznej bÄ™dzie produkowanych w oparciu o źródÅ‚a odnawialne. Z kolei ogrzewanie budynków oparte jest w dużej mierze na wystÄ™pujÄ…cych lokalnie produktach ubocznych: wiórach drzewnych i sÅ‚omie, zatem także nie ma negatywnego wpÅ‚ywu na klimat. Choć w domach na Bornholmie wciąż wykorzystywane sÄ… tysiÄ…ce palników gazowych, a sektor transportowy w znacznym stopniu nadal korzysta z benzyny i oleju napÄ™dowego, to w potrzeby transportowe mieszkaÅ„ców wyspy dobrze wpisujÄ… siÄ™ samochody elektryczne, coraz bardziej zyskujÄ…ce na popularnoÅ›ci.
Neutralność wyspy pod wzglÄ™dem emisji CO2 w 2025 roku wymaga od sektora energetycznego produkcji wiÄ™kszej iloÅ›ci energii ze źródeÅ‚ niegenerujÄ…cych takich emisji, co zostanie osiÄ…gniÄ™te miÄ™dzy innymi dziÄ™ki elektrowniom sÅ‚onecznym.
- „Bornholm jest sÅ‚onecznÄ… wyspÄ… Danii. Liczba godzin nasÅ‚onecznienia jest u nas wyższa niż w pozostaÅ‚ej części kraju. Jednak to do polityków bÄ™dzie należaÅ‚o ostatnie sÅ‚owo w sprawie tego, czy zainwestujemy w elektrownie sÅ‚oneczne. Z technicznego punktu widzenia dobrze wpisujÄ… siÄ™ one w nasz system dystrybucyjny” - mówi Rasmus S. Christensen.
Inteligentne pojazdy elektryczne i inne eksperymenty w dziedzinie energii
ZajmujÄ…cy siÄ™ dostawami wielu produktów ZakÅ‚ad Produkcji i Dystrybucji Energii powstaÅ‚ w wyniku niedawnej fuzji miÄ™dzy dostawcÄ… energii - firmÄ… Østkraft - i dostawcÄ… ciepÅ‚a - firmÄ… Bornholms Supply. Nowa firma to także nowa strategia:
- „PoÅ‚Ä…czyliÅ›my nasze dziaÅ‚ania badawczo-rozwojowe w ramach jednego dziaÅ‚u. Chodzi o to, że z jednej strony powinny one przekrojowo uwzglÄ™dniać tradycyjne rodzaje dostaw, a z drugiej strony powinny mieć pozytywny wpÅ‚yw na naszÄ… dziaÅ‚alność, choć niekoniecznie w krótkiej perspektywie” - mówi Rasmus S. Christensen i wspomina, że firma wÅ‚aÅ›nie wzięła udziaÅ‚ w miÄ™dzynarodowym projekcie dotyczÄ…cym inteligentnej kontroli pojazdów elektrycznych: Vehicle-to-Grid (V2G).
ZakÅ‚ad Produkcji i Dystrybucji Energii wraz z jednym z partnerów miÄ™dzynarodowych prowadzi także zaawansowane symulacje w obszarze możliwoÅ›ci wykorzystania technologii akumulatorowych w sieci elektroenergetycznej, a kolejnym projektem mogÄ… być eksperymenty nad instalacjami Å‚Ä…czÄ…cymi w sobie ogniwa sÅ‚oneczne i akumulatory. Ma to przyczynić siÄ™ do powstania na wyspie miejsc pracy opartych na wiedzy oraz do przyciÄ…gniÄ™cia na Bornholm turystów zainteresowanych kwestiami zwiÄ…zanymi z energetykÄ… i klimatem.
ŹródÅ‚o: Stateofgreen.com
Zdjęcie: Miasteczko Svaneke na Bornholmie. Autor: Lars-Kristian Crone /VisitDenmark.com