Nordycki Rocznik Statystyczny 2014 – Społeczeństwo: dochody, równość społeczna i opieka socjalna

Podstawowymi wartoÅ›ciami skandynawskich paÅ„stw opiekuÅ„czych sÄ… równe szanse, solidarność spoÅ‚eczna i bezpieczeÅ„stwo dla wszystkich. Model ten promuje prawa socjalne oraz zasadÄ™, wedÅ‚ug której każdy ma prawo do równego dostÄ™pu do Å›wiadczeÅ„ spoÅ‚ecznych i zdrowotnych, edukacji oraz kultury. Ma to także zastosowanie do najbardziej bezbronnych grup w spoÅ‚eczeÅ„stwie. Jednym z kluczowych celów jest stworzenie wszystkim szans uczestnictwa w życiu obywatelskim i procesie podejmowania decyzji przez spoÅ‚eczeÅ„stwo. W spoÅ‚eczeÅ„stwach skandynawskich priorytetowe znaczenie majÄ… inicjatywy prewencyjne i zapewniajÄ…ce wsparcie najbardziej bezbronnym grupom i ich rodzinom, w szczególnoÅ›ci dzieciom i mÅ‚odzieży znajdujÄ…cej siÄ™ w trudnej sytuacji socjalnej.

NierównoÅ›ci i zagrożenie biedÄ…

Najczęściej wykorzystywanÄ… miarÄ… nierównoÅ›ci jest wspóÅ‚czynnik Giniego. WspóÅ‚czynnik ten przyjmuje wartoÅ›ci miÄ™dzy 0, oznaczajÄ…ce peÅ‚nÄ… równość, a 1, oznaczajÄ…ce caÅ‚kowity brak równoÅ›ci – tj. gdy jedna osoba uzyskuje caÅ‚y dochód lub generuje caÅ‚Ä… konsumpcjÄ™, a wszystkie inne nie majÄ… nic. Wszystkie spoÅ‚eczeÅ„stwa skandynawskie uznawane sÄ… za bardzo równe.

  


Zagrożenie biedą
jest czÄ™sto mierzone jako odsetek populacji osiÄ…gajÄ…cy dochody poniżej 50-60% mediany dochodu. WedÅ‚ug tego kryterium, w krajach skandynawskich biedÄ… zagrożonych jest 4,8-7,8% gospodarstw domowych. WedÅ‚ug danych Eurostatu za 2012 rok, najmniejszy ich odsetek jest na Islandii (4,8%) i w Norwegii ( 5,6%), w dalszej kolejnoÅ›ci w Finlandii (6,0%),  w Danii (7,7%) oraz w  Szwecji ( 7,8%). Dla porównania, Å›redni odsetek dla 27 paÅ„stw czÅ‚onkowskich UE w 2012 osiÄ…gnÄ…Å‚ 10,3%.

Pomoc społeczna
We wszystkich krajach skandynawskich pomoc spoÅ‚eczna jest przyznawana, jeżeli zostaÅ‚y wyczerpane wszystkie inne formy pomocy. Jest ona przyznawana w formie Å›wiadczenia zastÄ™pujÄ…cego dochody osobiste lub uzupeÅ‚niajÄ…cego niskie dochody. Pomoc przyznawana jest indywidualnie, wedÅ‚ug potrzeb umożliwiajÄ…cych pokrycie kosztów życia. W Danii i na Islandii jest ona opodatkowana, natomiast w innych krajach zwolniona z podatku.
Najniższy odsetek osób pobierajÄ…cych tego typu Å›wiadczenia jest na Wyspach Owczych (2,5%). Najwyższy w Finlandii, gdzie przekracza on 6%.

Emerytury i renty
Emerytury i renty gwarantujÄ… wszystkim obywatelom okreÅ›lony poziom dochodów w zwiÄ…zku z zakoÅ„czeniem życia zawodowego, niepeÅ‚nosprawnoÅ›ciÄ… lub utratÄ… podmiotu wypÅ‚acajÄ…cego Å›wiadczenia. Emerytury wypÅ‚acane sÄ… seniorom we wszystkich krajach skandynawskich, natomiast renty mogÄ… otrzymać osoby, których możliwoÅ›ci wykonywania pracy sÄ… częściowo lub caÅ‚kowicie ograniczone. W Danii i na Wyspach Owczych noszÄ… one nazwÄ™ emerytur antycypacyjnych, w Finlandii rent z tytuÅ‚u niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, na Islandii rent inwalidzkich, w Norwegii rent z tytuÅ‚u niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, natomiast w Szwecji rekompensat chorobowych.  Najniższy odsetek pobierajÄ…cych Å›wiadczenia emerytalne i rentowe jest na Islandii i Wyspach Owczych (22%), nastÄ™pnie w Danii (28%) oraz w Norwegii i Szwecji (29%).

Nieobecność w pracy spowodowana chorobą
Zasadniczo każdej zatrudnionej osobie przysÅ‚uguje dzienne Å›wiadczenie pieniężne w przypadku choroby. Jego struktura znacznie różni siÄ™ w poszczególnych krajach. W Danii i na Islandii wielu osobom przysÅ‚uguje podczas choroby peÅ‚na pensja. W Danii ma to zastosowanie wyÅ‚Ä…cznie do osób zatrudnionych w sektorze publicznym i niektórych pracowników z sektora prywatnego. We wszystkich krajach Å›wiadczenia wypÅ‚acane w zwiÄ…zku z chorobÄ… podlegajÄ… opodatkowaniu.

Przypadki nieobecnoÅ›ci w pracy spowodowane chorobÄ…, których dÅ‚ugość przekracza tydzieÅ„, sÄ… znacznie powszechniejsze w Norwegii niż w innych krajach skandynawskich – dotyczy to 3,5% ogóÅ‚u pracujÄ…cych. Najmniej tego typu nieobecnoÅ›ci odnotowuje siÄ™ na Islandii – dotyczy to ok. 1,3% wszystkich zatrudnionych. Kobiety sÄ… zazwyczaj częściej nieobecne w pracy z powodu choroby niż mężczyźni.

Opieka nad dziećmi
CechÄ… charakterystycznÄ… paÅ„stw skandynawskich jest wysoki odsetek obojga rodziców, którzy  uczestniczÄ… w rynku pracy. ZwiÄ™ksza to zapotrzebowanie na opiekÄ™ nad dziećmi w godzinach pracy. W zwiÄ…zku z tym wiÄ™kszość dzieci w wieku 3-5 lat korzysta z przedszkoli. Z wyjÄ…tkiem Finlandii, od 92 do 97% wszystkich dzieci w wieku 3-5 lat spÄ™dza czas w przedszkolach lub podobnych instytucjach. W Finlandii odsetek ten wynosi 74%. Jest on zazwyczaj znacznie niższy w przypadku dzieci w wieku 0-2 lat.

Åšwiadczenia rodzicielskie
Coraz wiÄ™cej mężczyzn korzysta z rozwiÄ…zaÅ„ przysÅ‚ugujÄ…cych im z tytuÅ‚u narodzin dziecka lub adopcji. Jednak zarówno liczba osób korzystajÄ…cych z tych Å›wiadczeÅ„, jak i liczba dni urlopu, przez które sÄ… wypÅ‚acane, znacznie siÄ™ różniÄ… w poszczególnych krajach.
Na czele jest Islandia, gdzie ojcowie wykorzystujÄ… 28,5% przysÅ‚ugujÄ…cych im dni urlopu. Na Islandii przepisy regulujÄ…ce urlop ojcowski przewidujÄ…, że ojcom, podobnie jak matkom, przysÅ‚uguje odrÄ™bny urlop o dÅ‚ugoÅ›ci 13 tygodni. W Szwecji  ojcowie wykorzystujÄ… 25,1%, w Norwegii 21,2% a w Danii 10,2% wymiaru urlopu. Najmniej chÄ™tnie z urlopu ojcowskiego korzystajÄ… Finowie –  wedÅ‚ug danych z 2013 roku, wykorzystali oni 8,8% dni urlopu.

Dochody
To, czym różniÄ… siÄ™ kraje skandynawskie od innych paÅ„stw, jest poÅ‚Ä…czenie wysokiego standardu życia ze stosunkowo równym podziaÅ‚em dochodów. Jednak finansowanie skandynawskiego modelu opieki spoÅ‚ecznej pociÄ…ga za sobÄ… wysokie obciążenia podatkowe oraz znacznÄ… redystrybucjÄ™ dochodów w porównaniu z innymi krajami na Å›wiecie.
 
W paÅ„stwach skandynawskich, w odróżnieniu od innych krajów OECD, poziom dochodów jest generalnie wysoki, a różnice w ich poziomie stosunkowo maÅ‚e. Zasadniczo gospodarstwa domowe dysponujÄ…ce niskim dochodem rozporzÄ…dzalnym otrzymujÄ… proporcjonalnie najwiÄ™ksze Å›wiadczenia socjalne w porównaniu do ich dochodów brutto.

Dochody a płeć
Kraje skandynawskie odgrywajÄ… wiodÄ…cÄ… rolÄ™ na polu równoÅ›ci pÅ‚ci. Widać to, kiedy spojrzymy na dostÄ™p kobiet to edukacji, opieki zdrowotnej i stanowisk politycznych oraz na ich uczestnictwo w życiu gospodarczym i równe wynagrodzenia. Jednak nadal wystÄ™pujÄ… różnice w wysokoÅ›ci wynagrodzeÅ„ wypÅ‚acanych za takÄ… samÄ… pracÄ™ kobietom i mężczyznom. NajwiÄ™ksze odnotowywane sÄ… w Szwecji, natomiast najwiÄ™ksza równość pÅ‚ci panuje w Danii, jeżeli jako miarÄ™ weźmiemy ujednolicony dochód rozporzÄ…dzalny.
  

ŹródÅ‚o tekstu i grafik: Nordic Statistical Yearbook 2014

Projekt i wykonanie i2D